MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozmawiać o śmierci?

(zka)
Na pytania Czytelników, dotyczące problemów wychowawczych z dziećmi, odpowiada Joanna Jucha, psycholog z Zielonej Góry.
  • Moja mama jest bardzo chora. Wiemy, ze wkrótce umrze. Jak przygotować na to syna czterolatka?

    - Śmierć w naszej współczesnej kulturze jest tematem tabu. Nie mówi się o niej, jako o naturalnym elemencie życia. Kiedy więc ten temat się pojawia, bardzo trudno o nim rozmawiać także dorosłym. Najpierw więc przygotuj siebie. Pamiętaj o tym, że syn będzie na ciebie patrzeć. W rozpacz wpadają często te dzieci, które czują naszą rozpacz, ale jej nie widzą.

    Jak głośniki wzmacniacza, biorą na siebie wyrażanie emocji, których my nie pozwalamy sobie wyrażać. O śmierci należy mówić dzieciom wprost. W ich języku, w zgodzie z wyznawaną religią czy kanonem wartości. Dzieci zaczynają pytać o śmierć zazwyczaj gdy mają cztery lata. Boją się jej. I potrzebują by odpowiadać na ich pytania o śmierć jak najprościej. Pokazywać im w świecie to ,co umiera i to, co dzięki temu się rodzi.

    Rodzice często mają pomysł , by ochronić dziecko, także przed rzeczywistością. Uważają, że nie należy go zabierać na pogrzeb. Trudno jednoznacznie radzić, czy małe dziecko powinno uczestniczyć w takiej uroczystości. Różne są dzieci. Różne były ich relacje z babciami. Może jednak warto, żeby pamiętało pogrzeb, choćby i mgliście? Jeśli zobaczy, że jego rodzice się nie boją, biorą go za rączkę i są przy nim, będzie to dla niego dobre doświadczenie. Przeżycie tego co prawdziwe.
    Można też tłumaczyć nawet małemu dziecku, że babcia żyje w nas, bo przekazała nam życie. Wspominać ją. Może zrobić album z jej zdjęciami? Albo jej najpiękniejszą fotografię powiesić na łóżeczkiem?

    Długa choroba bliskiej osoby to czas na to, żeby przygotować i siebie, i dziecko. Trudniej jest, gdy śmierć zabiera naszych bliskich nagle. Bardzo często jest to tak kryzysowy moment, że musimy skorzystać ze specjalistycznej pomocy psychoterapeuty. By dobrze przeżyć żałobę po naszych bliskich i nie podążać za nimi w śmierć , tylko żyć pełnią życia także na pamiątkę ich życia i śmierci.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska