Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak świętowaliśmy obchody Narodowego Dnia Niepodległości w powiecie nowosolskim? [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Uroczystości miejskie i powiatowe odbyły się pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolną Polskę
Uroczystości miejskie i powiatowe odbyły się pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolną Polskę Edward Gurban
Na różne sposoby uczciliśmy Niepodległość. Były biegi, koncerty, programy artystyczne.

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. O godzinie 17 pod Pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę na pl. Powstańców Śląskich i Wielkopolskich składano wiązanki kwiatów i zapalano znicze. Była to jednocześnie pierwsza rocznica odsłonięcia pomnika.

Zaangażowani patriotycznie byli w tym tygodniu szczególnie członkowie Nowosolskiej Grupy Biegowej, którzy już 9 listopada, o 18.30 na nowym stadionie Liceum Ogólnokształcącego zaczęli obchody święta Biegiem Niepodległości. W imprezie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Nowej Soli. Wiceprezes NGB Małgorzata Wierzbicka poinformowała, że w dniu 11 listopada członkowie NGB wzięli udział w Biegach Niepodległości organizowanych w różnych miastach na terenie całego kraju. Najwięcej osób pobiegło w Żaganiu. Natomiast 12 listopada, o godz.10.30 grupa zebrała się na stadionie, aby pobiec razem pod pomnik Sybiraków i tam złożyć kwiaty, a następnie skierować się pod pomnik Bohaterów Walk o Polskę przy LO.

Do zaproszenia mieszkańców miasta i okolic do udziału w uroczystościach dołączyli przed długim weekendem uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. LO zaprosiło szczególnie na Bieg Niepodległości uczniów nowosolskich szkół. Ta impreza odbyła się 10 listopada na nowym stadionie lekkoatletycznym.

W dniu święta, o godz. 19.00 zaczął się uroczysty koncert w Gminnym Centrum Kultury w Otyniu. Wystąpił Jan Kondrak. W repertuarze znalazły się m.in. utwory: Mury (J. Kaczmarski), Grudniowa pieśń (J. Kondrak dla radia Wolna Europa), Modlitwa (Bułat Okudżawa), Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał (A. Garczarek), Modlitwa o lepszą Polskę (Włodzimierz Wysocki). Jan Kondrak – to absolwent polonistyki w UMCS, autor, kompozytor i wykonawca piosenek, a także tłumacz, publicysta i prozaik oraz współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów.

Gminny Dzień Niepodległości zorganizowany dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości odbył się 10 listopada w Zespole Szkół w Lubięcinie. W programie obchodów znalazły się m.in.: debata gimnazjalna „Czy warto być patriotą?, występy artystyczne przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół, pokazy wojskowych i pożarniczych wozów bojowych. Przygotowane były też stoiska promocyjne Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze, UKS Akademii Piłkarskiej Falubaz, Nadleśnictwa Sława Śląska, Aresztu Śledczego Nowa Sól. Odbył się także pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz prezentacja uzbrojenia żołnierzy stanowiących załogę kołowego wozu opancerzonego Rosomak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska