MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wynajmować biuro dla swojej firmy w Niemczech

Paweł Wańczko
Wojciech Bujko jest wspólnikiem w Kancelarii Radców Prawnych Wojciech Bujko Luiza Cierpioł s.c. w Zielonej Górze. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia sporów sądowych, prawa pracy, prawa spółek oraz prawa kontraktów gospodarczych.
Wojciech Bujko jest wspólnikiem w Kancelarii Radców Prawnych Wojciech Bujko Luiza Cierpioł s.c. w Zielonej Górze. Specjalizuje się w zakresie prowadzenia sporów sądowych, prawa pracy, prawa spółek oraz prawa kontraktów gospodarczych. fot. Paweł Wańczko
Trzy pytania do Wojciecha Bujki, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Bujko, Cierpioł s.c. specjalizującej się w polsko-niemieckim obrocie prawnym.

1. Lubuszanie coraz chętniej nawiązują kontakty gospodarcze z Niemcami. Często potrzebują lokali na biura, bowiem własnych z reguły nie mają. W jaki sposób, zgodnie z prawem, można korzystać z lokalu w Niemczech?
- Prawo niemieckie przewiduje specjalną umowę regulującą prawa i obowiązki stron w przypadku czasowego korzystania z cudzej rzeczy, w tym przypadku pomieszczenia biurowego za wynagrodzeniem. Jest to umowa najmu (Mietvertrag).W tej sytuacji jest ona w zasadzie jedyną prawną formą korzystania z pomieszczeń za odpłatnością. W umowie wynajmujący (Vermieter) oddaje pomieszczenia, a najemca (Mieter) zobowiązuje się płacić (Mietzins). Czynszem z reguły są pieniądze, ale mogą być to świadczenia rzeczowe lub usługi na rzecz wynajmującego.

2. Czy czas najmu musi być określony?

- Umowa najmu może być zawarta na czas nieokreślony (für unbestimmte Zeit) lub określony (für bestimmte Zeit). W tym ostatnim przypadku, jeśli umowa ma być zawarta na okres dłuższy niż rok, należy ją zawrzeć w formie pisemnej. W przeciwnym razie uważa się ją za zawartą na czas nieokreślony. W pozostałych wypadkach nie ma takiego wymogu, wystarczająca jest umowa ustna. Jednakże zwyczajowo wszelkie umowy najmu zawierane są w formie pisemnej i polecam to. Zapewniamy sobie w ten sposób możliwość dokładnego ustalenia, i w razie sporu wykazania, na jakich warunkach umowa została zawarta.

3. A jeśli zechcemy zrezygnować z najmu?
- Umowa może być przez każdą ze stron wypowiedziana. Prawo niemieckie przewiduje wypowiedzenie zwykłe (ordentliche Kündigung), wypowiedzenie nadzwyczajne z zachowaniem okresu wypowiedzenia (außerordentliche befristete Kündigung) oraz wypowiedzenie nadzwyczajne bez zachowania okresu wypowiedzenia (außerordentliche fristlose Kündigung). Wypowiedzenie zwykłe jest zakończeniem umowy najmu pomieszczeń niemieszkalnych zawartej na czas nieoznaczony i nie wymaga podania żadnego szczególnego powodu. W przypadku biura umowa najmu dotyczy pomieszczeń służących do prowadzenia działalności gospodarczej (Geschäftsräume), więc wypowiedzenie zwykłe dopuszczalne jest najpóźniej trzeciego dnia roboczego każdego kwartału kalendarzowego, a okres wypowiedzenia upływa w takiej sytuacji z końcem następnego kwartału kalendarzowego. W przypadku umowy zawartej na czas określony wypowiedzenie zwykłe nie jest dopuszczalne. Wypowiedzenia nadzwyczajne są stosowane wyłącznie w szczególnych przypadkach wskazanych w przepisach prawa. Prawo niemieckie przewiduje skomplikowaną i rozbudowaną regulację dotyczącą umów najmu i zawiera szereg rozwiązań szczegółowych. Dlatego doradzam przed każdym podpisaniem umowy lub dokonaniem wypowiedzenia skonsultować konkretne rozwiązania z prawnikiem.

- Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska