Kojarzycie kamienicę przy Placu Matejki 13 w Zielonej Górze? Budynek spośród innych na mapie miasta wyróżnia to, że do dziś zachowały się na nim przedwojenne, niemieckie napisy. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników historii. Ostatnio zamurowano tutaj okna, a mieszkańcy opuścili kamienicę. Dlaczego?

W ostatnim czasie z kopyta ruszyły remonty kolejnych kamienic w Zielonej Górze. Na finiszu jest już modernizacja budynku przy ul. Wrocławskiej:

Pobazgrana kamienica przy Wrocławskiej w Zielonej Górze zyskała nowe oblicze. Zobaczcie jak odmienił ją ostatni remont!

Teraz ruszyła odnowa budynku przy ul. Chrobrego. Już słychać tutaj stukanie, pojawiły się rusztowania.

Niestety są też takie obiekty w mieście, których stan z biegiem lat bardzo się pogorszył. Zdarzały się przypadki, że zniszczone kamienice wyburzano.

Kamienica przy Placu Matejki 13 w Zielonej Górze. Co się z nią stanie?

W ostatnim czasie zauważyliśmy, że w jednej z kamienic przy Placu Matejki zamurowano okna, cały budynek zaś ogrodzono. Pojawiły się informacje, że nieupoważnione osoby nie mogą do niej wchodzić, a obiekt ma grozić zawaleniem. A przecież nie tak dawno temu mieszkali tu jeszcze zielonogórzanie. Co dzieje się z budynkiem?

Na budynku przy Placu Matejki 13 pojawiły się informacje, że obiekt grozi zawaleniem. Co dalej stanie się z zielonogórską kamienicą?
Na budynku przy Placu Matejki 13 pojawiły się informacje, że obiekt grozi zawaleniem. Co dalej stanie się z zielonogórską kamienicą? Natalia Dyjas-Szatkowska

- Budynek przy ul. Plac Matejki 13 został wyłączony decyzją PINB (Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - dop. red.) z eksploatacji, z uwagi na jego stan techniczny - tłumaczy Hanna Ratajczak-Garbaj, zastępca dyrektora departamentu przedsiębiorczości i gospodarki komunalnej w zielonogórskim magistracie.

Skąd taka decyzja? Pod uwagę wzięto kwestie bezpieczeństwa.

Stan techniczny kamienicy przy Placu Matejki mógł zagrażać zdrowiu mieszkańców

- Ekspertyzy wykazały, że stan techniczny może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu mieszkańców - wyjaśnia H. Ratajczak-Garbaj. - W związku z wysokimi kosztami ewentualnego remontu (dach, stropy, ściany w znacznym stopniu zniszczone w wyniku korozji biologicznej) będziemy wnioskować do Prezydenta Miasta o przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży.

Okazuje się, że poprzedni najemcy otrzymali lokale zamienne.

Czy ktoś będzie zainteresowany remontem charakterystycznej kamienicy? Czas pokaże.

Co dalej z Galerią Pod Topolami w Zielonej Górze?