Jest przetarg na kolejny etap budowy szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Co zyskają przyszli artyści?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Wideo

Udostępnij:
Pierwszy etap budowy szkoły muzycznej już się kończy. Co z kolejnym? Czy trzeba będzie czekać lata na pieniądze? - pytają mieszkańcy regionu. - Ta inwestycja jest bardzo potrzebna. Stąd nasze zainteresowanie. Okazuje się, że wszystko jest na dobrej drodze.

- Wszystkie miasta wojewódzkie mają piękne, nowoczesne szkoły muzyczne, które łączą w sobie kształcenie artystyczne i ogólne - mówi Wanda Ruszkiewicz. - A my ciągle czekamy na tę ważną inwestycję. Mam nadzieję, że znajdą się pieniądze na jej wykonania i wkrótce uczniowie z regionu będą mogli się kształcić w godnych XXI wieku warunkach.

Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Kończy się pierwszy etap inwestycji. Dziś placówka mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum miasta

Jest przetarg na kolejny etap budowy szkoły muzycznej w Ziel...

Nowa szkoła muzyczna. Na jakim etapie jest inwestycja?

Na jakim etapie jest obecnie budowa nowej szkoły muzycznej przy ulicy Dzikiej? - z tym pytaniem zwróciliśmy się do dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia Honoraty Górnej.
- Jesteśmy na końcu pierwszego etapu inwestycji, czyli fundamentowanie do poziomu stropu nad parterem budynku edukacji artystycznej - wyjaśnia pani dyrektor. - Teraz jest ogłoszony przetarg na kolejny, drugi etap budowy. Jesteśmy przed zbieraniem ofert. Ten etap dotyczy budowy segmentu edukacji artystycznej, już gotowego do użytkowania oraz segmentu z dwoma salami koncertowymi, które będą w stanie surowym zamkniętym. Natomiast trzeci etap to prace wykończeniowe sal koncertowych (ustrój akustyczny, technologia sceniczna).

Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Kończy się pierwszy etap inwestycji. Dziś placówka mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum
Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Kończy się pierwszy etap inwestycji. Dziś placówka mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum miastaJacek Katos

Najważniejsza jest sala koncertowa

Jak dodaje Honorata Górna, inwestycja została zaprojektowana zgodnie potrzebami szkoły, uwzględniając możliwości jej rozwoju w przyszłości.
Dziś Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zielonej Górze znajduje się w dwóch zabytkowych kamienicach, znajdujących się przy różnych ulicach. Nie spełniają one oczekiwań ani uczniów, ani kadry placówki. Największy mankament to brak sali koncertowej. A jak bez niej kształcić muzyków? Ona jest potrzebna jak żużlowcowi tor żużlowy czy pływakowi basen.
- Potrzebujemy miejsce do prezentacji naszych dokonań, i to miejsce musi być duże. Bo jesteśmy szkołą I i II stopnia. czyli kształcimy od poziomu uczniów najmłodszych aż do poziomu matury - podkreśla pani dyrektor. - Posiadamy orkiestrę symfoniczną, dętą, smyczkową i dwa chóry. I ci uczniowie powinni obcować z przestrzenią koncertową w zakresie nabywania umiejętności gry na scenie.
Zobacz też wideo szkoła wychodzi spod ziemi

Znacznie poprawią się warunki do zajęć

Przypomnijmy, że miasto dało teren pod budowę nowej szkoły muzycznej. Sześć lat temu utworzyło Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną, która od stycznia podlega (podobnie jak PSM I i II stopnia) Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadeklarowało też, że przez trzy lata przekaże co roku po 350 tys. zł na inwestycję, która realizuje ministerstwo.
Nowa szkoła to nowoczesny obiekt przystosowany do potrzeb edukacji artystycznej z salą koncertową (340 miejsc) i kameralną (120 miejsc) w światowym standardzie akustycznym.
Znacznie poprawią się warunki lokalowe do realizacji zajęć lekcyjnych, oprócz sal lekcyjnych szkoła pozyska dodatkowe, niezbędne pomieszczenia, których obecnie nie posiada: sale prób dla orkiestr, chórów i zespołów instrumentalnych, szatnię ogólną, szatnie dla dzieci przed zajęciami rytmicznymi, pomieszczenia sanitarne o wymaganym standardzie i w optymalnej liczbie, pomieszczenia socjalne, dla administracji, optymalne ciągi komunikacyjne. Wielkość i wymagania dla poszczególnych sal lekcyjnych będą zgodne z obowiązującymi normami.

Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Kończy się pierwszy etap inwestycji. Dziś placówka mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum
Budowa nowej szkoły muzycznej w Zielonej Górze. Kończy się pierwszy etap inwestycji. Dziś placówka mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach w centrum miasta Jacek Katos

Uczniowie będą realizować zajęcia edukacyjne w ramach jednego obiektu bez konieczności przechodzenia z budynku do budynku. Oznacza to większą efektywność wykorzystania czasu przez uczniów, poprawę dostępności do kształcenia artystycznego dla utalentowanych dzieci i młodzieży z okolicznych mniejszych miast i wsi, znaczącą poprawę bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli, znaczącą poprawę higieny pracy nauczycieli i pracowników szkoły, stworzenie właściwego wizerunku szkoły artystycznej.
Nowy budynek szkoły muzycznej będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz też talenty Zielonej Góry:

Uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych i twórczych w zielonogórskim ratuszu

Stypendia artystyczne i twórcze. Zobacz, kto je dostał i za ...

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie