Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto oddało szkołę ministrowi, ale burzę wywołała sprawa pomocy przedsiębiorcom i... szpitalowi

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tradycyjna sesja rady, która odbyła się w lutym 2020. Radni chcieliby już obradować w sali sesyjnej ratusza, a nie zdalnie
Tradycyjna sesja rady, która odbyła się w lutym 2020. Radni chcieliby już obradować w sali sesyjnej ratusza, a nie zdalnie Leszek Kalinowski
Nadal będziemy mogli robić zakupy na targowisku Konfin. Radni zdecydowali, że przedłużą dzierżawcy najem na kolejne 10 lat. Przekazali też do prowadzenia ministerstwu kultury Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną, nadali szkole zawodowej imię Zesłańców Sybiru. Pokłócili się o pomoc przedsiębiorcom i... Szpitalowi Uniwersyteckiemu.

Wtorkowa sesja jak ostatnia, piątkowa, odbyła się zdalnie. Tym razem łatwiej było się łączyć przewodniczącemu z radnymi. Choć nie obyło się bez technicznych trudności.

Targowisko Konfin nadal będzie nam służyć, dzierżawa przedłużona

Na sesji zdecydowano m.in. nie przeprowadzać przetargu i wydłużyć dzierżawcy teren pod prowadzenie działalności handlowej. Chodzi o targowisko Konfin przy ul. Anieli Krzywoń. Jak mówił wiceprezydent Dariusz Lesicki, miastu zależy, by mieszkańcy mogli nadal robić zakupy w tym miejscu i by wiele osób miało tam zatrudnienie, jak to się dzieje do tej pory. Przypomniano też, że dzierżawca realizował tam dużą inwestycję i targowisko wygląda inaczej niż parę lat temu.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna przekazana ministrowi kultury

Radni zdecydowali też o przekazaniu nieruchomości przy ul. Dzikiej na rzecz Skarbu Państwa. Chodzi o działającą tam Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną. Utworzyło ją miasto, wprowadzając do obiektu po Domu Harcerza. Chodziło o to, by móc ten budynek rozbudować i przenieść do niego Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Dzięki temu dzieci i młodzież z talentami muzycznymi mogłyby uczyć się w znacznie lepszych warunkach niż do tej pory. Przed laty obiecano miastu, że fundusze na rozbudowę będą pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czas mijał, miasto przeniosło Dom Harcerza do nowej siedziby. A pieniędzy nadal nie było. Teraz jest szansa, by na rozbudowę je pozyskać. Jak mówił Piotr Barczak (PiS) chodzi jednak o to, by Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną miasto przekazało ministerstwu kultury. Bo tylko wtedy będzie mogło ono przekazać fundusze na rozbudowę obiektu.

ZOBACZ TEŻ

Trwa rozbudowa galerii Focus Mall. Nie tylko mieszkańcy czekają na zakończenie inwestycji i na wiadomość, że w takich miejscach będzie można już bez przeszkód robić zakupy

Koronawirus nie przeszkadza w rozbudowie galerii Focus Mall....

Szkoła dostała imię Zesłańców Sybiru

Radni zgodzili się na to, przyjmując stosowną uchwałę. Choć niektórzy wstrzymali się od głosu, co zauważył przewodniczący Piotr Barczak, mówiąc, że gdyby uchwała nie przeszła, o rozbudowie szkoły można by tylko pomarzyć.
Przyjęta też została uchwała, na mocy której Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego otrzymał imię Zesłańców Sybiru. To decyzja uczniów, rady pedagogicznej, rady rodziców. Rolą rady było zatwierdzenie tylko tego wydarzenia.
Najwięcej emocji wywołała ponownie sprawa pomocy dla przedsiębiorców ze strony miasta. Po poprawach radni Koalicji Obywatelskiej ponownie złożyli projekt uchwały, by przedsiębiorcom już teraz pomóc, a nie czekać pół roku – jak chce miasto – by zdecydować, czy wesprzeć dane przedsiębiorstwo czy nie.

Projekt uchwały to pokłosie z sesji wtorkowej. Chodzi nam o to, żeby oprócz zwolnień indywidualnych, wprowadzić też rozwiązania systemowe – podkreślał przewodniczący klubu KO Marcin Pabierowski.

Koronapomoc, czyli prezydent ma swoją wizję, radni KO swoją

Adam Urbaniak podkreślał: My wprowadzamy pewien mechanizm na zasadzie przepisu prawnego, ale adresujemy do tych, którzy mają spadek dochodów, mają siedzibę w Zielonej Górze, są mikro i makroprzedsiębiorcami lub prowadzą działalność szpitalną.
Rozgorzała burzliwa dyskusja. Padały różne zarzuty m.in. dotyczącego tego, że niektórzy radni też prowadzą działalność gospodarczą. Choć prezydent Janusz Kubicki mówił, że mają takie prawo, oni zapewnili, że nie będą składali wniosków o pomoc.

Janusz Kubicki: - W piątek mieliśmy tę samą dyskusję. Ta uchwała niewiele zmienia. Są dwie filozofię: albo traktujemy każdego indywidualnie, albo systemowo – wszystkich tak samo. Bardzo łatwo się rozdaje, trudniej się zarabia. Jeśli trzeba więcej, damy więcej. Pamiętajcie jednak, że ten kryzys będzie trwał miesiącami. My odczujemy to jako miasto w czwartym kwartale, w samym MZK za marzec mamy mniej o 400 tys. zł, z Centrum Rekreacyjno-Sportowego – 800 tys. zł. Powinniśmy pomagać każdemu. Minęły dwa dni i już chcemy zmieniać tę uchwałę.

Żeby pomoc przedsiębiorcom poszkodowanym przez koronawirusa nie przyszła za późno

Sławomir Kotylak (KO) przekonywał, że ich propozycja to połączenie dwóch elementów, o których mówił prezydent i o których mówią oni. Sytuacje są jasne, jest spadek wartości, nie jest to sieciowy market wielkopowierzchniowy czy stacja benzynowa…
- Nie chciałbym, żeby komisja rozpatrywała wszystkie wnioski, bo okaże się, że pomoc przyjdzie za późno – mówił S. Kotylak. – To nie rozdawnictwo na prawo i lewo, ale chodzi o to, żeby kogoś przypadkiem nie skrzywdzić. Nie wyeliminować kogoś z pomocy. Po to potrzebna jest ta komisja.

Adam Urbaniak tłumaczył, że w projekcie uchwały jest to, co chciał zawrzeć prezydent, ale jest też rozwiązanie systemowe. Jeśli ktoś się na nie – to plan A – nie załapie, to pozostanie pomoc indywidualna – plan B. I nawet jeśli uchwała zostałaby unieważniona - to nie cała, ale w jednym punkcie.

Pomoc Szpitalowi Uniwersyteckiemu znów wzbudziła wiele emocji

Ostatecznie jednak projekt uchwały w sprawie koronapomocy Kolacji Obywatelskiej nie przeszedł. Za projektem głosowało 9 radnych, przeciw było 13, a jeden wstrzymał się od głosu.
Kolejny projekt uchwały dotyczył dofinansowania Szpitala Uniwersyteckiego. Uchwała było już procedowana w lutym. Wtedy nie przeszła.

- Środki finansowe były zagwarantowane samorządowi wojewódzkiemu poprzez dopłaty do lotów międzynarodowych. Nie zostały one wydatkowane, więc proponujemy, żeby te fundusze przekazać szpitalowi. Z lecznicy korzysta przecież 112 tys. osób, przeprowadza się 16 tys. operacji. W większości pacjentami są zielonogórzanie – przekonywał Marcin Pabierowski. – Potrzeby w dobie koronawirusa są bardzo duże. Trzeba też wspomóc Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Gorzów Wlkp. też wspiera swój szpital.
Prezydent mówił, że na piątkowej sesji radni przyjęli uchwałę o przekazaniu szpitalowi 2,5 mln zł (budowa parkingu) i kolejne pieniądze na inne działania, pomoc w zakupie środków ochrony osobistej.
- Ale mamy przez promocje niewykorzystane pieniądze, to warto je przekazać szpitalowi, bo tam potrzeb jest wiele i wiele prowadzonych inwestycji – dodał M. Pabierowski.
- Moim zdaniem, dajemy szpitalowi, jeśli potrzebuje. Fundusze przekazuje Unia Europejska. Szpital ma wystarczająco – podkreślał Andrzej Brachmański.
Po burzliwej dyskusji ostatecznie radni nie przyjęli uchwały.

ZOBACZ TEŻ

24.04.2019. Zielona Góra - hala CRS, mecz Stelmet BC Zielona Góra vs Miasto Szkła Krosno

Szok! Że aż tyle się działo! Łezka się w oku kręci, gdy zoba...

Centra Zielonej Góry, Nowej Soli, Świebodzina zawsze przyciągają rzesze mieszkańców. Nie tylko, by zajrzeć do sklepów, zjeść coś dobrego w restauracji, pobawić się z dzieckiem na placu zabaw czy po prostu pospacerować. Teraz dobrze nam znane miejsca zrobiły się puste i smutne. Zobacz, jak było przedtem, a jak jest dziś!- Przechodzę codziennie deptakiem do pracy. Zawsze spotykałam znajome mi twarze. I było jakoś raźniej. Miasto budziło się do życia. A gdy wracałam, ludzi było jeszcze więcej. Czuło się, że się żyje - opowiada pani Milena z Zielonej Góry. - Teraz bardzo mi smutno, bo nie tylko deptak, ale i inne ulice opustoszały. Zrobiło się jakoś tak dramatycznie, tragicznie. Raz się nawet z tego smutku popłakałam, bo emocje sięgnęły zenitu. Wciąż mam jednak nadzieję, że to minie jak zły sen, i znów zobaczę uśmiechnięte twarze na deptaku, dzieci biegające po placu zabaw, gości siedzących w ogródkach restauracji. Podobne głosy słyszymy w Nowej Soli. Miejsca rekreacji pozamykane. Ulubione cele spacerów nowosolan musiały iść w zapomnienie. Teraz musi wystarczyć balkon lub najbliższa okolica, jeśli to możliwe. Wszyscy musimy się chować po domach, by wygrać z koronawirusem, by maksymalnie opóźnić i rozciągnać w czasie kolejne zarażenia. Bo inaczej nie damy rady. - Ja muszę korzystać z publicznej komunikacji. Niestety, nie mam wyjścia, nie mogę zdalnie pracować, a żyć z czegoś trzeba - mówi pan Bogdan z Nowej Soli. - Dziwnie się czuję, gdy wszędzie takie pustki. Przyzwyczaiłem się przez lata do zupełnie czegoś innego. Teraz pustka i cisza. Na dworcach, peronach, stanowiskach autobusowych. W Świebodzinie też centrum świeci pustkami. Nawet w ładną pogodę ludzie się mobilizują i jak nie muszą wychodzić, siedzą w domach.  I tak powinno być. A ten pusty deptak czy okolice pomnika Chrystusa Króla znów się zapełnią ludźmi. - Czekam z niecierpliwością, kiedy wszystko wróci do normy i znów odwiedzać nas będą turyści, pielgrzymi. Tu nie chodzi tylko o to, że dzięki nim zarabiamy. To zawsze okazja do kontaktu z innymi ludźmi. porozmawiania, nawiązania nowych znajomości. Bo i tak się zdarza, że te kontakty potem się rozwijają - przyznaje pani Barbara ze Świebodzina. - Teraz tylko pustka. ZOBACZ TEŻPOCIĄGI ODWOŁANE, CO Z BILETAMI;nfPOLECAMY TEŻCZEKAMY NA KONIEC EPIDEMIIZobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców<script async defer class="XlinkEmbedScript"  data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/3d52d68c-051e-bdb4-afb0-94a52ba2bbb6,8dad734e-5e04-e3bc-cbb1-fd14843e50f3,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Koronawirus spustoszył te znane miejsca w lubuskich miastac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska