Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef Gielniak (1932-1972) – Wirtuoz linorytu! Tej wystawy nie możesz przegapić

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze możemy oglądać wystawę prac Józefa Gielniaka, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki współczesnej; laureata i uczestnika Wystaw i Sympozjów Złotego Grona odbywających się w Zielonej Górze w latach 1963-1981. Wystawa jest jednym z najważniejszym wydarzeń kulturalnych 2023 roku!

Jak mówi dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Leszek Kania -ta ważna wystawa jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy z Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Józef Gielniak był związany z tamtym regionem. Wiele lat mieszkał w Kowarach, w sanatorium Bukowiec. Bo chorował na gruźlicę. I tam też tworzył...

Wystawa prac Józefa Gielniaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Józef Gielniak (1932-1972) – Wirtuoz linorytu! Tej wystawy n...

Józef Gielniak - benedyktyński sposób pracy

- Józef Gielniak był samoukiem. Do sztuki przysposobił go mu prof. Stanisław Dawski z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dawał mu pewne wskazówki. Ale jego twórczość trudno do kogokolwiek przyrównać. Jest ona uznawana za absolutny top, jeśli chodzi o grafikę - mówi Leszek Kania. - Żył krótko, bo zaledwie 40 lat, w tym czasie stworzył 70 grafik, większość tych prac możemy oglądać na wystawie. Dodatkowym elementem są matryce, które pokazują nam jego benedyktyński sposób pracy...

Wystawa prac Józefa Gielniaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Wystawa prac Józefa Gielniaka w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Jacek Katos

Józef Gielniak laureatem Złotego Grona

Jednak z kuratorek wystawy, Marta Marta Gawęda-Szymaniak, zauważa, że artysta tworzył bez szkiców i projektów. Prace trwały kilka miesięcy, nawet do roku. Tworzył przy muzyce jazzowej, którą bardzo lubił. Część jego prac nosi nazwę Improwizacje...
Zielonogórska wystawa prezentuje ponad 100 prac, w tym wczesne rysunki i szkice, monotypie, matryce linorytnicze, ekslibrisy i przede wszystkim wyjątkowe linoryty pochodzące m.in. z trzech najważniejszych w dorobku Gielniaka cykli graficznych: Sanatorium (1958-1967), Improwizacje (1958-1959) oraz Improwizacje dla Grażynki (1965-1971). Interesujące dopełnienie ekspozycji stanowią osobiste narzędzia i akcesoria graficzne, kalendarze z odręcznymi zapiskami artysty, medale i dyplomy, które otrzymał ten wybitny twórca.

Warto zauważyć, że Józef Gielniak brał udział w I, II i V edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1963, 1965 i 1971, otrzymując Medal Złotego Grona w dziedzinie grafiki w 1963 roku.

Kuratorki wystawy: Anna Szczodrak i Marta Gawęda-Szymaniak zachęcają do jej obejrzenia. Wystawa czynna będzie do 28 maja br.

Zobacz też 20 kultowych miejsc Zielonej Góry:

6. Guma do żucia McDonalds, resoraki, markowa odzież dżinsowa i... alkohol na wesela. Asortyment był oczywiście bogatszy, ale taki towar można wymienić od razu z czym się kojarzył sklep za dewizy. Waluta nie była ogólnie dostępna, ale jakoś do niej się docierało. Lub do bonów peweksowych, które także przybliżały zakup rzeczy nieosiągalnych w zwykłych sklepach.

20 kultowych miejsc w Zielonej Górze. Pamiętacie je? Większo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska