Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już dziś zagości kameralna muzyka barokowa oraz dzieła dwóch Straussów. Warto pójść na ciekawe koncerty w lubuskich filharmoniach

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wielkim rarytasem koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej będzie koncert obojowy Richarda Straussa w wykonaniu Karoliny Stalmachowskiej.
Wielkim rarytasem koncertu w Filharmonii Zielonogórskiej będzie koncert obojowy Richarda Straussa w wykonaniu Karoliny Stalmachowskiej. arch. NOSPR kolor
Dużo ciekawych i rzadko wykonywanych utworów zostanie wykonanych w ten piątek (12.01.2024) oraz w nadchodzącym tygodniu w obu lubuskich filharmoniach. Warto już teraz zadbać o bilety.

Włoskie smaczki baroku

W piątek (12.01) o godz. 19 w Filharmonii Gorzowskiej, w ramach koncertu „Włochy – barokowo i świątecznie koncert kameralny” zabrzmi kameralnie muzyka włoska Torelliego, Galuppiego, Scarlattiego i Corellego. Usłyszymy m.in. dwa „Concerto Grosso nr 6 g-moll „Na Boże Narodzenie”, "Cantata Pastorale „Oh, di Betlemme Altera” oraz Concerto a quattro nr 1 g-moll. Wystąpi zespół w składzie: Dagmara Barna (sopran), Grzegorz Lalek, Agnieszka Wenda, Łukasz Jaros, Filip Orlikowski (skrzypce), Roman Żuchowicz (altówka), Katarzyna Winkiewicz-Więcław (wiolonczela), Mateusz Rzytka (kontrabas) i Natalia Hyżak (klawesyn).

Bajki dla rodzin

W niedzielę (14.01) o 12, też w Gorzowie odbędzie się koncert familijny „Bajkowy karnawał”. W programie znajdą się piosenki, muzyka z filmów i animacji: „Kubuś Puchatek”, „Pszczółka Maja”, „Koziołek Matołek”, „Reksio”, „Masza i Niedźwiedź”, „Król Lew”, „Mustang z Dzikiej Doliny” czy „Pingwiny z Madagaskaru”. Wstęp płatny.

Konfrontacja dwóch Straussów

Natomiast w Filharmonii Zielonogórskiej, w piątek (12.01) o 19, odbędzie się koncert „To nie ten Strauss” kontrastujący ze sobą twórczość kompozytorów o tym samym nazwisku Johanna (syna) i Richarda Straussa. Pierwszy pochodził z Austrii (w przyszłym roku – czyli w 2025 - będzie dwusetlecie jego urodzin), zaś drugi to Niemiec z Bawarii (ur. w 1864 r.) i przedstawiciel późnego romantyzmu w muzyce. Wystąpi solistka – Karolina Stalmachowska, która wykona raczej rzadko wykonywany koncert obojowy D-Dur (Ryszarda Straussa). Usłyszymy także jego poemat symfoniczny „Śmierć i przemienienie”. Orkiestra FZ pod dyrekcją Basema Akikiego wykona także walc „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „Opowieści z lasku wiedeńskiego” króla walców.

Struny świata

W poniedziałek oraz wtorek (15-16.01) o godz. 9, 10.30 i 12 w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej odbędą się koncerty z cyklu „Akademia muzyki” pod hasłem „Na czterech strunach świata”. Zielonogórska Akademia Muzyki to projekt skierowany do zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych (klasy I-III). Jest to cykl tematycznych audycji łączący elementy koncertu i mini wykładu. Treści dostosowane są do wieku dzieci i przekazywane są w formie zabawy, zagadek i rebusów. To 45 minutowa lekcja o muzyce, różnych instrumentach, epokach, stylach i kompozytorach. Muzyka na żywo grana przez muzyków Filharmonii Zielonogórskiej jest dodatkowym atutem tych spotkań. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska