Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kankan, arie z oper "Carmen" i "Poławiacze Pereł" oraz walc z filmu "Amelia". Za nami koncerty sylwestrowe Filharmonii Zielonogórskiej

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Podczas wieczoru można było usłyszeć m.in. arie z oper Bizeta, Delibesa czy Offenbacha w wykonaniu Magdaleny Lucjan (mezzosopran) i Zuzanny Nalewajek (sopran).
Podczas wieczoru można było usłyszeć m.in. arie z oper Bizeta, Delibesa czy Offenbacha w wykonaniu Magdaleny Lucjan (mezzosopran) i Zuzanny Nalewajek (sopran). Jarosław Wnorowski
Cóż to był za koncert! W Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się sylwestrowa, muzyczna uczta z melodiami i muzyką kompozytorów francuskich. Można było usłyszeć m.in. arie z oper Bizeta, Delibesa czy Offenbacha. Nie zabrakło także, tak typowego dla Francji, akordeonu w najlepszym wykonaniu.

Jakaż sceneria i jakie stroje

Francuskie klimaty rozpoczynały się niejako już w foyer filharmonii. Można było tam zobaczyć plakaty o tematyce francuskiej m.in. ze słynnymi kabaretami "Chat noir" (Czarny kot), Moulin Rouge (Czerwony młyn), wyścigiem rowerowym "Tour de France" czy grafikami promującymi spożycie szampana oraz wina, które podobno (jak głosi hasło na jednej z nich) - "czyni ludzi szczęśliwymi". W sali koncertowej nie zabrakło z kolei złotych balonów, gry świateł w tonacji flagi francuskiej oraz wyjątkowo elegancko ubranych muzyków orkiestry. Całość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 18, odwiedzinami i spacerem Dawida Rydza, z akordeonem przez widownię. Solista przywitał słuchaczy znaną melodią "Pod dachami Paryża".

Plejada solistów

Swoje talenty wokalne zaprezentowało czterech solistów-wokalistów od sopranu do barytonu.

Zuzanna Nalewajek (sopran) - absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Była uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademii Operowej działającego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie kształci swój warsztat wokalny pod okiem tak wybitnych pedagogów. W 2019 roku została laureatką I Nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Pieśni w Sofii oraz finalistką XXVI Międzynarodowego Konkursu Johannesa Brahmsa w Pörtchach w duecie z pianistą Piotrem Jaworskim. Jest również laureatką II Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej.

Magdalena Lucjan (mezzosopran) - ukończyła Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien (MUK), uzyskując dyplom licencjata z wyróżnieniem. Magdalena jest obecnie w trakcie studiów magisterskich na kierunku Vocal Performance na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (MDW). Zadebiutowała w Szwajcarii jako Clorinda w operze Rossiniego „La Cenerentola” na Ticino Music Festival. W grudniu 2022 roku Magdalena zaśpiewała role Sandmännchen/Taumännchen w „Jasiu i Małgosi” E. Humperdincka w Schlosstheater Schönbrunn w Wiedniu.

Sebastian Mach (tenor) - ukończył studia wokalne na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala. Współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, Warszawską Operą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Polską Operą Królewską, Operą Bałtycką. W 2021 roku brał udział w prestiżowym Young Singers Project organizowanym przez Salzburger Festspiele. W ramach festiwalu uczestniczył w wielu koncertach, kursach mistrzowskich. Sebastian Mach jest laureatem konkursów wokalnych, w tym Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji (I miejsce oraz nagroda specjalna Opery w Bańskiej Bystrzycy za najlepszą interpretację utworów).

Nazar Mykuyak (baryton) - w latach 2018-2023 studiował na Akademii Muzycznej we Lwowie. Od 2022 roku jest uczestnikiem Akademii Operowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Uczestnik i laureat wielu konkursów wokalnych, m.in. Konkursu Młodych Śpiewaków im. Iry Malaniuk w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie (II nagroda), Konkursu Młodych Śpiewaków im. Wasyla Slipaka we Lwowie (nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu im. Stojana Popova w Warnie (Bułgaria) oraz Międzynarodowego Konkursu im. Klaudii Taev w Pärnu (Estonia). Wziął udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich renomowanych artystów jak Izabela Kłosińska, Olga Pasicznik, Hedwig Fassbender, Mariusz Kwiecień, Edith Wiens, Topi Lehtipuu, Michał Biel, Dearbhla Collins, Helmut Deutsch, Maciej Pikulski i Sophia Munoz.Zadebiutował w 2023 roku jako Silvio w Pajacach Leoncavalla w Operze Państwowej w Starej Zagorze (Bułgaria). Artysta ma na koncie występy w filharmoniach we Lwowie, Winnicy i Iwano-Frankiwsku, a także na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Ach ten paryski akordeon!

Smaczku całemu koncertowi i to w jak znakomitym wykonaniu dostarczył wszystkim Dawid Rydz.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana i dr hab. Rafała Grząki. Jest laureatem ponad czterdziestu festiwali i konkursów akordeonowych w kategoriach solowych i kameralnych w kraju i poza jego granicami. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymywał nagrody władz wojewódzkich i ogólnopolskich. Dokonał wielu prawykonań utworów w kraju i za granicą. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i w wielu krajach Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska