Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaziuki wróciły do skansenu w Ochli po dwóch latach przerwy. Na imprezę znów przyjechały tłumy!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Kaziuki w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli to uwielbiana impreza przed świętami wielkanocnymi nie tylko wśród mieszkańców Zielonej Góry. Przyjeżdżają goście z wielu okolicznych miejscowości. I tak było też tym razem.

Kaziuki 2022. Darmowe autobusy

Kaziuki to jest wydarzenie, którego popularność można porównywać wręcz z Winobraniem. Tak wielu mieszkańców interesuje się zakupami i występami lokalnych zespołów, że najpierw Miejski Zakład Komunikacji postanowił wydłużyć trasę linii nr 0 aż do Ochli i zaplanował autobusy przegubowe, aby wszyscy chętni się mieścili. A potem prezydent miasta podjął decyzję o darmowych przejazdach.
Wydarzenie miało dwuletnią przerwę z powodu pandemii koronawirusa, więc tym większe było zainteresowanie uczestnictwem i zakupami.

Kaziuki 2022. Ponad sto stoisk

Można było kupować ozdoby świąteczne do domu, a zwłaszcza stołu na wielkanocne śniadanie. Wielu gości skorzystało z zakupu wielkanocnej palmy, którą warto zostawić również na kolejną palmową niedzielę. W wolnej chwili między zakupami można było zasiąść i spróbować regionalnych potraw.
Były też pisanki, wianki, wiklinowe kosze i ceramika.

Kaziuki 2022. Kto wystąpił?

Do skansenu w Ochli zaproszono m.in. drużynę wojowników Lagom oraz wiele zespołów: Roderyk, Łemkowski Zespół Folklorystyczny Roztoka, Bobrzanki z Nowogrodu Bobrzańskiego, Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej, Zespół Folklorystyczny Sasanka
Kryniczeńka.
Udział zapowiadały też Gminne Stowarzyszenia Zespołów Śpiewaczych: „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Jutrzenka, „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Karolinki z Grabika, „Śpiewajmy Razem Bieniów” – Złoty Kłos z Marszowa.
Teatr Bałałajka wystąpił ze spektaklem pt. "Matylda!" w reżyserii Patrycji Sowińskiej.

Kaziuki. Co to za wydarzenie?

Historycznie Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się w Wilnie od ponad czterystu lat. Obecnie kaziukowe jarmarki odpustowe odbywają się w wielu miastach Polski.
Przypadały na koniec zimy i były wydarzeniem, które zwiastowało rychłe nadejście wiosny. Na jarmark kaziukowy przybywali kupcy z dalekich stron z towarami, które na co dzień nie były dostępne. Kuglarze, artyści, rzemieślnicy i kupcy – tworzyli malownicze, tętniące życiem miasteczko.
Kaziuki to impreza wyjątkowa, po wielu zimnych miesiącach, które spędzamy głownie w domu to właśnie Kaziuki rozpoczynają czas świętowania i zabawy. Świąteczny klimat tworzą pisanki i palmy, po placu roznoszą się zapachy jedzenia, a muzycy umilają czas swoimi występami.
Źródło: Muzeum Etnograficzne w Ochli

Zobacz też Kaziuki 2019

Kaziuki w Ochli cieszyły się bardzo dużą popularnością!

ZIELONA GÓRA. Tegoroczne Kaziuki w Ochli przyciągnęły tłumy ...

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska