Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele wydarzeń w Muzeum Etnograficznym w Ochli w 2022 roku. Znamy już ich terminy, zapiszcie sobie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Słynące z organizacji wielu ciekawych wydarzeń plenerowych Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli właśnie opublikowało kalendarz swoich najważniejszych wydarzeń.
Słynące z organizacji wielu ciekawych wydarzeń plenerowych Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli właśnie opublikowało kalendarz swoich najważniejszych wydarzeń. Jarosław Wnorowski
Słynące z organizacji wielu ciekawych wydarzeń plenerowych Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli właśnie opublikowało kalendarz swoich najważniejszych wydarzeń. Czegóż tam nie będzie, Kaziuki, Kosmiczny Dzień Dziecka, ale także i znane już spotkanie pod tytułem "Dobre, smaczne, bo lubuskie". Jesteśmy jednak przekonani, że ta lista na bieżąco będzie aktualizowana i muzeum jeszcze niejedną nowością nas zaskoczy.

Wydarzenia plenerowe Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze - Ochli są organizowane od lat. Już poprzednia dyrektor placówki - Irena Lew wraz z pracownikami, wkładała wiele serca w ich wymyślanie oraz organizację. Pierwsze nie cieszyły się taką frekwencją jak obecne, ale konsekwencja w działaniu i organizacja kolejnych edycji np. Kaziuków, Od chleba do ziarenka, Święta Lnu czy Ginących Zawodów, doprowadziła do tego, że obecnie trzeba stać w kolejce aby nabyć bilet. Dzieło to jest kontynuowane przez obecnego szefa naszego "skansenu".

Zobaczmy zatem co czeka nas w 2022 roku

  • 3.04 - Kaziuki,
  • 30.05-2.06 - Ginące zawody,
  • 1.06 - Kosmiczny Dzień Dziecka,
  • 26.06 - Dobre, smaczne, bo lubuskie,
  • 13.08 - Noc spadających gwiazd,
  • 21.08 - Święto Miodu,
  • 18.09 - U progu jesieni,
  • 17-18.12 - Idą święta.

Przypomnijmy, że muzeum powstało w 1982 roku, ale jego historia sięga lat 60. XX w. W roku 1960 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze utworzono dział etnograficzny i rozpoczęto zbieranie materialnych zabytków kultury ludowej. W 1972 roku Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zainicjował utworzenie parku budownictwa ludowego. W roku 1973 przeniesiono tam pierwszy obiekt. Był to najstarszy datowany budynek mieszkalny w muzeum – pochodząca z 1675 roku chałupa chłopska z Potrzebowa. W 1976 roku połączono Zielonogórski Park Etnograficzny w Ochli z działem etnograficznym muzeum w Zielonej Górze, natomiast rok później park, jako oddział muzeum, został udostępniony do zwiedzania. Oprócz chałupy z Potrzebowa można było już zobaczyć wielobudynkową zagrodę przeniesioną z Krobielewa w Zachodniej Wielkopolsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska