Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy możemy pracować będąc na kwarantannie i co prawem do zasiłku chorobowego?

OPRAC.:
Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Kiedy nasz stan zdrowia, możliwości techniczne oraz lokalowe pozwalają nam w trakcie kwarantanny na wykonywanie pracy zdalnej, a pracodawca się na to zgodzi, wówczas możemy pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.
Kiedy nasz stan zdrowia, możliwości techniczne oraz lokalowe pozwalają nam w trakcie kwarantanny na wykonywanie pracy zdalnej, a pracodawca się na to zgodzi, wówczas możemy pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. pixabay.com
Każdy z nas, w każdej chwili, może trafić na kwarantannę z powodu pandemii COVID-19. Z tego tytułu należy się nam zasiek chorobowy. Ale w niektórych przypadkach możemy zostać jego pozbawieni.

Kwarantanna domowa – nowe przepisy

Na kwarantannie zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne

Kwarantanna dotyczy osób, u których stwierdzono narażenie na zakażenie chorobą zakaźną. Ten okres traktowany jest jednak na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, za który należy się zasiłek chorobowy. Aby otrzymać świadczenie pieniężne z tego tytułu, zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne.

Ale, co istotne, kwarantanna nie jest tożsama z niezdolnością do pracy. Co to oznacza?

Albo pobieramy zasiłek chorobowy, albo pracujemy

Kiedy nasz stan zdrowia, możliwości techniczne oraz lokalowe pozwalają nam w trakcie kwarantanny na wykonywanie pracy zdalnej, a pracodawca się na to zgodzi, wówczas możemy pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia. Nie wolno nam jednak w tym okresie opuszczać domu, nawet wyjść na spacer z psem czy wyrzucić śmieci. Dotyczy to także przypadków tzw. bezobjawowych.

Za złamanie zasad kwarantanny grozi grzywna do 30 tys. zł.

Ale jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Pracując na kwarantannie nie możemy pobierać równocześnie zasiłku chorobowego.

Ustawa uchwalona przez Sejm RP 22 października 2020 r., dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. A to oznacza, że osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.

- Przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego dla osoby odbywającej kwarantannę stosuje się zasady ogólne określone w ustawie zasiłkowej. Jedną z nich jest utrata „chorobowego” w przypadku wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego – informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego, Iwona Kowalska-Matis.

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica dziecka na kwarantannie

Decyzja o izolacji lub kwarantannie dziecka uprawnia jednego z rodziców sprawujących nad nim opiekę do zasiłku opiekuńczego. Izolacja lub kwarantanna dziecka jest w tym przypadku traktowana na takich samych zasadach jak choroba. Zasiłek opiekuńczy w kwocie 80 proc. wynagrodzenia zostanie wypłacony za każdy dzień kwarantanny lub izolacji dziecka, wliczając w to dni ustawo wolne od pracy, ale pod warunkiem, że rodzic złoży odpowiednie oświadczenie u płatnika składek.

Zobacz też: ZUS weryfikuje wypłacane świadczenia antykryzysowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska