MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2024. Czy pijany rowerzysta straci prawo jazdy na samochód?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Średnie tempo metabolizmu alkoholu jest wolniejsze niż zakłada wielu ludzi. Dobre samopoczucie o poranku może być bardzo złudne. Często oznacza ono, że alkohol nie został jeszcze usunięty z organizmu.
Średnie tempo metabolizmu alkoholu jest wolniejsze niż zakłada wielu ludzi. Dobre samopoczucie o poranku może być bardzo złudne. Często oznacza ono, że alkohol nie został jeszcze usunięty z organizmu. Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Nietrzeźwość nie dotyczy tylko kierowców samochodów. Policja zatrzymuje również rowerzystów, którzy zdecydowali się na jazdę po wypiciu alkoholu. Często zadawane pytanie w tym kontekście to czy pijany rowerzysta straci prawo jazdy na samochód?

Pijany rowerzysta. Jaki limit alkoholu?

W Polsce wyróżnione są w prawie dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu.

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza

Pijany rowerzysta. Jaka kara?

Jeśli rowerzysta ma we krwi ma powyżej 0,2 i mniej niż 0,5 promila alkoholu znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. W takiej sytuacji grozi mandat w wysokości od 1000 do 5000 zł.Powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi to już stan nietrzeźwości. w takiej sytuacji mandat wynosi od 2500 do 5000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może orzec zakaz prowadzenia pojazdów niemechanicznych, a nawet, w sytuacji, gdy doszło do wypadku, zasądzić karę pozbawienia wolności.

Pijany rowerzysta. Czy straci także prawo jazdy?

Kluczowa kwestia w odniesieniu do pijanych rowerzystów się nie zmieniła. Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu rowerzyści nie stracą prawa jazdy. Przepisy jasno precyzują, że osoba, która została złapana na rowerze pod wpływem alkoholu, może stracić jedynie uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych.

Uwaga! Dobre samopoczucie nie oznacza trzeźwości

Średnie tempo metabolizmu alkoholu jest wolniejsze niż zakłada wielu ludzi. Dobre samopoczucie o poranku może być bardzo złudne. Często oznacza ono, że alkohol nie został jeszcze usunięty z organizmu. Kac nierzadko przychodzi później – z powodu substancji powstających w trakcie neutralizacji alkoholu.

Na szybkość pozbywania się alkoholu z naszego ciała wpływa mnóstwo czynników indywidualnych i zewnętrznych. Są to m.in. waga, płeć, stopień najedzenia i zmęczenia, poziom metabolizmu i ogólna kondycja fizyczna. Oznacza to, że bardzo trudno przewidzieć lub opisać wzorami, jak organizm zareaguje na alkohol w danym dniu.

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kodeks drogowy 2024. Czy pijany rowerzysta straci prawo jazdy na samochód? - Motofakty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska