Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne firmy planują inwestycje w parku technologicznym w Nowym Kisielinie

Kamil Kromski 68 324 88 44 [email protected]
Geodeta Grzegorz Klim wczoraj dokonywał pomiarów pod nową infrastrukturę strefy.
Geodeta Grzegorz Klim wczoraj dokonywał pomiarów pod nową infrastrukturę strefy. Mariusz Kapała
Dwie firmy planują kupić działki w strefie przemysłowej w Nowym Kisielinie. Mówi się o niemieckiej firmie produkującej kotły oraz zielonogórskim sklepie internetowym.

W Zielonej Górze takie inwestycje będą jak wybawienie. Nasze miasto z trudem walczy o inwestorów na strefie w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie. Jak na razie powstał tam tylko zakład Darstalu, który od jesieni zajmuje się tutaj obróbką elementów wielkich turbin elektrowni wiatrowych. Teraz mówi się o inwestycji niemieckiej firmy, która chce produkować kotły. Wstępnie była zainteresowana dwoma działkami, ale jej hale produkcyjne będą potrzebowały dużo przestrzeni, więc może zdecydować się na trzecią. Drugim z inwestorów ma być jeden z prężnie rozwijających się zielonogórskich sklepów internetowych.

- Rzeczywiście prowadzimy zaawansowane rozmowy z inwestorami. Za wcześnie jednak na wchodzenie w szczegóły – mówi Arkadiusz Kowalewski, prezes Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie. To właśnie on wspólnie z władzami miasta prowadzi negocjacje. Tłumaczy jednak, że obowiązuje go klauzula poufności, obwarowana karą pieniężną. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to miasto lada dzień zorganizuje przetarg na sprzedaż działek. To będzie jednoznaczny sygnał, że jest zielone światło na inwestycje.

Przedsiębiorstwa będą zobowiązane rozpocząć inwestycję w ciągu trzech lat od daty zakupu działki, a skończyć ją przed upływem pięciu lat. To nie są jedyne dobre wieści ze strefy. Zielonogórski LUG po dwóch latach od zakupu działki w LPP-T w końcu zamierza przystąpić do realizacji swojej inwestycji.

- Lada dzień będziemy mogli przedstawić konkretny plan - mówi prezes Ryszard Wtorkowski. Zakład w Nowym Kisielinie miałby produkować zaawansowane lampy, wykonane w technologii LED. Niestety opóźnia się budowa BWK Logistic. Ma zainwestować w strefie nawet 6 mln zł. Powstanie hala magazynowa o pow. 1.300 mkw. oraz część biurowa z call center o pow. 300 mkw. Zgodnie z harmonogramem pierwsza łopata miała być w bita na wiosnę. Przedłużają się prace projektowe, więc uda się rozpocząć budowę najwcześniej w lipcu.

- Planowany termin zakończenia pozostaje bez zmian. Chcemy rozpocząć działalność na początku 2015 roku - mówi Rafał Krępa, prezes zarządu..- Będziemy świadczyć usługi dla firm lokalnych w zakresie magazynowania, usług kurierskich i logistyki – zdradza. Z kolei usługi call center mają być świadczone na rzecz firm z całej Polski. Wcześniej mówiło się o 15 pracownikach, ale już dziś wiadomo, że potrzeby kadrowe BWK Logistic będą nawet dwukrotnie większe.

Przypomnijmy, że LPP-T jest oczkiem w głowie naszych samorządowców, z władzami Zielonej Góry na czele. Podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zajmuje aż 128 ha. To największy tego typu teren inwestycyjny w województwie. Obok powstaje uniwersytecki park naukowo-technologiczny, gdzie naukowcy będą współpracować z przedsiębiorcami ze strefy. W zeszłych latach apetytu na nowe miejsca pracy w Nowym Kisielinie narobił nam japoński gigant słodyczy Lotte. Ostatecznie padło na Świdnicę. Z kolei niemiecki producent silników Tongum zdecydował się na Stargard Szczeciński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska