Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejne ściany zabytkowego kościoła w Osiecznicy pod Krosnem Odrzańskim zostaną wyremontowane. Samorząd pozyskał dofinansowania WIDEO

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
W ostatnich latach kościół w Osiecznicy jest cyklicznie remontowany. Kilka lat temu udało się wymienić cieknący dach drewnianego zabytku. Niedawno odnowiono dwie ściany kościoła, ale do zrobienia zostały jeszcze dwie. Na te remonty udało się pozyskać pieniądze z Polskiego Ładu oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1 mln 470 tys. zł otrzymał urząd miasta w Krośnie Odrzańskim z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na modernizację zabytkowego kościoła w Osiecznicy. W sumie do województwa lubuskiego na renowację lub odbudowę zabytków trafi w sumie ponad 66 milionów złotych.

Kolejne ściany zabytkowego kościoła w Osiecznicy do remontu

Drewniany, zabytkowy kościół w Osiecznicy to prawdziwa perełka. Został wybudowany w 1816 roku i jest to dzieło znanego architekta - Karla Friedricha Schinkla. Był projektowany jako kościół wzorcowy dla innych świątyń w okolicy.

W ostatnich latach wymagał kompleksowej renowacji. Zwłaszcza dach wołał o pomstę do nieba, ponieważ przeciekał, ale około trzy lata temu udało się go zmodernizować. W kolejnych latach odnowiono dwie ściany obiektu. Pozostały jeszcze dwie, u których widać nieszczelności i nierówności. Właśnie na remont tych dwóch ścian udało się pozyskać dofinansowania.

- W zeszłym roku udało nam się wyremontować ścianę północną, w tym roku zamierzamy jeszcze zrobić ścianę południową od strony Odry - mówi ks. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Osiecznicy.

Na to zadanie udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A na co zostaną spożytkowane pieniądze pozyskane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

- W zakres prac wejdzie tutaj odnowienie ostatniej ściany od strony zachodniej. Poza tym stolarka okienna, wieżyczka i wiele innych elementów - wymienia ks. A. Maciejewski.

Z kolejnych remontów kościoła cieszy się mieszkanka Osiecznicy oraz radna sejmiku województwa lubuskiego, Anna Chinalska.

- Już od kilku lat nasz zabytkowy kościół jest remontowany i duże w tym zasługi naszego proboszcza, który jest bardzo dobrym gospodarzem - zaznacza A. Chinalska. - Dach został wymieniony, kolejne ściany są remontowane na zewnątrz i w środku.

Radna dodaje, że mieszkańcy starają się wspierać działania proboszcza, m.in. organizując coroczne festyny parafialne i dokładając swoją cegiełkę do remontów. - Staram się też wspierać remonty zabytków w naszym regionie, ponieważ ok. 1,3 mln zł każdego roku jest przekazywane na tego typu zadania.

- Cieszy mnie też, że inne obiekty w powiecie krośnieńskim remontują się. Można małymi krokami dokonywać remontów wiekowych obiektów, pomimo niebotycznych kosztów - dodaje A. Chinalska.

Ks. proboszcz Andrzej Maciejewski przy niewyremontowanej ścianie kościoła w Osiecznicy i radna sejmiku województwa lubuskiego, Anna Chinalska przy ścianie po remoncie.

Kolejne ściany zabytkowego kościoła w Osiecznicy pod Krosnem...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska