Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu kapitał?

(mb)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że kapitał początkowy trzeba obliczyć dla około 13,5 mln Polaków.

Kapitał początkowy to suma, jaką ZUS zebrał z naszych składek płaconych przed 1999 r. Do tego roku składki płacone przez zakłady pracy trafiały do jednego "worka". Dziś trudno ustalić, kto na jaką emeryturę sobie zapracował. Do tego potrzebne są dokumenty. Wyliczona przez ZUS kwota jest dopisywana do indywidualnego konta każdego ubezpieczonego.

Komu kapitał?

Kapitał początkowy przysługuje wszystkim, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i do początku 1999 r. przepracowali i płacili składki przez co najmniej sześć miesięcy plus jeden dzień. Osobom urodzonym przed 31 grudnia 1948 r. ZUS wyliczy emeryturę na starych zasadach.
Zgodnie z prawem ZUS musi wykonać wszystkie obliczenia do końca 2003 r. Zaniepokojeni, którzy obawiają się, że ich konto powiększy się dopiero pod koniec przyszłego roku, powinni się uspokoić. Termin obliczenia kapitału jest bez znaczenia, gdyż w każdym wypadku jest on ustalany na 1 stycznia 1999 r. Od tego też dnia jest waloryzowany jak emerytury.

Lata pracy

Do obliczenia kapitału początkowego potrzebne są informacje o tym, jak długo ktoś pracował i ile zarabiał. Ubezpieczeni nie muszą jednak udowadniać swych zarobków ze wszystkich lat pracy. Mają do wyboru dwie opcje: albo udowodnią zarobki z 10 kolejnych lat z okresu od 1980 do 1998 r., kiedy zarabiali najlepiej, albo też wybiorą dowolnych 20 lat najlepszych zarobków z całego okresu prasy.
Jeśli ktoś pracował krócej niż 10 lat przed 1999 r., nie musi się martwić. ZUS także obliczy mu kapitał. Weźmie do wyliczenia wszystkie przepracowane lata przed reformą. Potrzebne są do tego świadectwa pracy i dokumenty poświadczające wysokość zarobków.
To ZUS wyznacza pracodawcom harmonogram dostarczenia dokumentów swoich pracowników. Następnie zakłady pracy informują każdego członka załogi, do kiedy trzeba skompletować akta z poprzednich miejsc pracy. Potem wszystkie dane zostają przekazane ZUS-owi.
Dokumentacja przesłana przez pracodawcę powinna zawierać: wniosek o ustalenie kapitału początkowego (ZUS Kp 1), kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych do 31 grudnia 1998 r. (ZUS Rp 6) oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (ZUS Rp 7). Należy też przedłożyć papiery potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe. Są to właśnie te dokumenty, które trzeba samemu zgromadzić i przynieść pracodawcy. Mogą to być: świadectwa pracy, pisemne zaświadczenia pracodawcy, legitymacja z wpisem o okresie zatrudnienia. Jeśli takich dokumentów brakuje, mogą być też umowy o pracę, wpisy w dowodzie osobistym, legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych.
Wszystkie te dodatkowe dowody wchodzą w grę, jeśli na ich podstawie można uzyskać informacje o okresie zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska