Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec pieczątek. Sprawdź, gdzie już nie trzeba stosować pieczątek. Kto został zwolniony z tego obowiązku?

red.
Zniesienie obowiązku stawiania pieczątek na dokumentach znacznie ułatwi przepływ dokumentów
Zniesienie obowiązku stawiania pieczątek na dokumentach znacznie ułatwi przepływ dokumentów pixabay.com
Rząd likwiduje pieczątki. Ma to usprawnić przepływ dokumentów. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało właśnie o przepisach znoszących obowiązek stosowania pieczątek w niektórych procedurach dotyczących budownictwa.
Trwa głosowanie...

Czy rezygnacja z pieczątek to dobry pomysł?

- Odbiurokratyzujemy procedury budowlane. Zmiany to element reformy procesu inwestycyjnego, którą od 2018 r. wprowadzamy w życie – zapowiada wiceminister Artur Soboń. Resort wprowadził już kilka zmian, nad kolejnymi pracuje.

Zobacz, kto i w jakich przypadkach będzie musiał stosować pieczątek

1. Banki i spółdzielnie mieszkanioweWystawcy dokumentów – banki i spółdzielnie mieszkaniowe – zostali zwolnieni z obowiązku stosowania pieczęci nagłówkowych oraz personalnych. Umożliwi to elektroniczne podpisywanie przekazywanych dokumentów i tym samym przyśpieszy obieg dokumentów.

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczeń z bankami z tytułu przejściowego wykupienia ze środków budżetu państwa odsetek od kredytów mieszkaniowych (RD471). Przyjęte przez rząd 30 lipca 2019 r.

2. Osoba kierująca pracami geodezyjnymi
Osoba kierująca pracami geodezyjnymi nie będzie musiała zamieszczać pieczęci na zawiadomieniu o umieszczeniu na nieruchomości znaku geodezyjnego, grawimetrycznego lub magnetycznego a w konsekwencji posiadać tej pieczęci – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu zawiadomienia.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 454 oraz z 2001 r. poz. 89). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 maja 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. poz. 1086), weszło w życie 27 czerwca 2019 r.

Polecamy: Jak napisać podanie o podwyżkę?

3. Rzeczoznawcy majątki
Nowe przepisy ułatwią pracę rzeczoznawcom majątkowym przez wprowadzenie prostych, szybkich i niesformalizowanych możliwości podpisania operatu szacunkowego, bez użycia pieczęci. Zapewnią odbiorcom wycen nieruchomości możliwości sprawdzenia, czy operat szacunkowy został sporządzony przez osobę do tego uprawnioną.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego Uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne – sierpień 2019 r.

4. Dzienniki praktyk
Nowe przepisy mają ułatwić działalność przedsiębiorcy prowadzącego praktykę zawodową przez szybsze wydawanie dziennika praktyki zawodowej (przykładowo nadruk komputerowy organizatora praktyk pozwoli na masowe drukowanie dzienników).

Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. Analiza uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

5. Dostawcy nieczystości ciekłych i właściciele stacji zlewnej
Usunięta została bariera formalna w postaci obligatoryjnego stosowania przez dostawcę nieczystości ciekłych i właściciela stacji zlewnej pieczątek przy potwierdzaniu wprowadzania i odbioru nieczystości ciekłych w stacji zlewnej.

Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 25 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Ogłoszone w Dz. U. poz. 871, weszło w życie 25 maja 2019 r.

Zobacz wideo: Mieszkasz na osiedlu z wielkiej płyty? Możesz spać spokojnie

6. Geodeci i kartografowie
Osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w odpowiednim zakresie, pod której kierunkiem osoba zainteresowana wykonywała prace geodezyjne lub kartograficzne, nie będzie musiała zamieszczać pieczątki wykonawcy przy potwierdzaniu wpisów dokumentujących przebieg praktyki zawodowej – korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym wypełnianiu dziennika praktyk.

Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz.176). Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r.

7. Osoba kierująca praktyką na budowie
Osoba kierująca praktyką (projektant lub kierownik budowy lub kierownik robót) nie będzie musiała zamieszczać pieczątki w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki zawodowej w ramach dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej. Pozwoli to na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczątki oraz sprawniejszym dokumentowaniu praktyk.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 1278). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. poz. 831), weszło w życie 7 maja 2019 r.

Polecamy wideo: Sprzedaż mieszkań wyhamowała. Jednak ceny dalej rosną

8. Protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji
Osoby sporządzające protokoły z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji nie będą musiały zamieszczać pieczęci na sporządzonych dokumentach i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu dokumentów.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju dnia 17 lutego 2015 r. w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji (Dz. U. poz. 247). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r.

9. Świadectwo charakterystyki energetycznej
Osoba sporządzająca świadectwo charakterystyki energetycznej nie będzie musiała zamieszczać pieczęci w sporządzonym dokumencie i w konsekwencji posiadać tej pieczęci. Korzyść polega na oszczędności czasu i środków finansowych związanych z wyrobieniem pieczęci oraz sprawniejszym przygotowywaniu świadectw charakterystyki energetycznej.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. poz. 376). Projekt rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Termin ogłoszenia i wejścia w życie przewidywany jest na III kwartał 2019 r.

10. Badanie próbek budowlanych
Usunięto konieczności stosowania pieczęci przez organ pobierający próbkę oraz laboratorium sporządzające sprawozdanie z badań. Pozwoli to na usprawnienie procesu badania próbek wyrobów budowlanych.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 r. w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. poz. 2332). Zmiana: Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 2 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie próbek wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu lub udostępnianych na rynku krajowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 1337), weszło w życie 31 lipca 2019 r.

Zobacz też: Podwyżki dla nauczycieli. Ile będą zarabiać od września?

W poniedziałek, 29 lipca, Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, ile wyniesie wynagrodzenie nauczycieli od września 2019 r. Sprawdź, ile będą zarabiać nauczyciele od nowego roku szkolnego i na jakie dodatki mogą liczyć.Polecamy także: Ile dziś zarabia nauczyciel w szkole? Jak rosły pensje nauczycieli przez ostatnie 15 lat? Zobacz wideo: Tylko w Zielonej Górze będzie problem z naborem do szkół średnich

Podwyżki dla nauczycieli. Ile będą zarabiać od września 2019...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska