Od 6 grudnia 2019 roku kierowcy są zobowiązani do tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak.
W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie, dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania. Na polskich drogach była to rzadkość. Teraz coraz częściej jesteśmy świadkami prawidłowo utworzonego przejazdu dla służb, choć wciąż zdarzają się zawalidrogi i osoby, które wykorzystują wolny pas, aby pod prąd wyjechać z korka.
Czym jest korytarz życia?
Korytarz życia to wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany np. przez uszkodzone pojazdy.
Jak utworzyć korytarz życia
Policja zwraca uwagę, że kierowcy powinni zacząć tworzyć korytarz życia, gdy dojeżdżają do pojazdów stojących w korku. Oto zasady, do których powinni się stosować:
- Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
- Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu, pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
- W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
- W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Zobacz wideo: Korytarz życia, czyli jak przepuszczać pojazdy uprzywilejowane
Wideo: TVN Turbo
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?