MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn nad Odrą z drugim miejscem w prestiżowym rankingu. Dostał miano „Gminy dobrej do życia”

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 16 lat
Kostrzyn nad Odrą zajął drugie miejsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Autorzy rankingu prześwietlili wszystkie 2.477 gminy w Polsce i brali pod uwagę 63 wskaźniki. Na tej podstawie w obiektywny sposób oceniono poszczególne samorządy.

W czwartek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking opracowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia. Miasto Kostrzyn nad Odrą zajął drugie miejsce w kategorii gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców. Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce.

Przeczytaj też:

"Idziemy w dobrą stronę"

- Podstawowym celem samorządu jest praca na rzecz poprawy życia mieszkańców. My po prostu to robimy. Chodzi o to, aby ta praca miała charakter zrównoważony. Musimy to robić z myślą o poprawie jakości życia w mieście, ale też tą pracą nie zniszczyć szans na rozwój przyszłym pokoleniom, na przykład nie zadłużając gminy. Jesteśmy w tym rankingu i naszym zdaniem jest to ranking bardzo dobry. Nie ma tam elementów uznaniowości. Jest sucha analiza cyfr, ponad 60 wskaźników. Ich suma wyznacza miejsce w rankingu. Ranking tylko utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy właściwą drogą – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Co brali pod uwagę autorzy rankingu?

W rankingu brano pod uwagę m. in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto też pod uwagę poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce. Nagrody za najwyższą jakość życia wręczyła redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik w pięciu kategoriach:

  • miasta na prawach powiatu,
  • strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,
  • gminy z siedzibą powiatu,
  • gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców,
  • gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Obiektywna ocena Kostrzyna

- Jako skarbnik i mieszkanka Kostrzyna jestem po prostu dumna z osiągniętego wyniku. Jako ekonomista patrzę na ten ranking w sposób bardzo obiektywny i cieszę się, że do oceny wykorzystuje się przede wszystkim wskaźniki ekonomiczne oparte na budżecie i na poziomie realizowanych inwestycji. Ta ocena pozbawiona jest subiektywności, jest bardzo obiektywna – podkreśla Mirella Ławońska, skarbnik Kostrzyna nad Odrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska