MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyborowy samorządowe 2024 - II tura. Godziny głosowania, wyszukiwarka lokali, jak głosować, cisza wyborcza. Najważniejsze informacje

(b)
Wideo
od 12 lat
W niedzielę, 21 kwietnia w wielu miastach i gminach odbędzie się druga tura wyborów samorządowych 2024, Sprawdź, gdzie pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, kto powalczy o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta, jak oddać ważny głos, w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze.

Spis treści

Druga tura wyborów w 23 lubuskich miastach i gminach

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia. Polacy będą wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów w tych miastach i gminach, gdzie pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W Lubuskiem do urn pójdą ponownie mieszkańcy aż 23 miast i gmin.

Gdzie odbędzie się druga tura wyborów i na kogo można zagłosować, piszemy w materiale: Dogrywka! W tych lubuskich miastach i gminach będzie II tura wyborów! To oni nadal rywalizują o fotel włodarza i są w grze. Kto wygra?

Wybory samorządowe 2024 - II tura. Godziny otwarcia lokali

W niedzielę, 21 kwietnia będzie można głosować od godz. 7.00 do 21.00.

Jedna karta do głosowania

W niedzielę, 21 kwietnia wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania. Znajdą się na niej nazwiska dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów, jednak nie uzyskali 50-procentowego poparcia.

W sytuacji, gdy jeden z kandydatów wycofałby swoją kandydaturę lub utracił prawo wyborcze, na karcie znajdzie się jedno nazwisko.

Jak oddać ważny głos?

Aby głos był ważny, trzeba na każdej karcie do głosowania postawić przy wybranym nazwisku dwie krzyżujące się linie. Gdy krzyżyków będzie więcej, albo nie będzie ich wcale, głos będzie nieważny.

Jakie dokumenty zabrać na głosowanie?

Każda osoba biorąca udział w wyborach musi okazać dokument ze zdjęciem, który jednoznacznie potwierdzi tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka. Można posłużyć się dokumentem, który utracił ważność.

W lokalu wyborczym można okazać także aplikację mObywatel lub aktualny mDowód.

Cisza wyborcza

Kampania wyborcza przed drugą turą zakończy się w piątek,19 kwietnia o północy. Od tego momentu aż do zakończenia głosowania będzie obowiązywać cisza wyborcza.

W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej oraz publikować wyników sondaży. Ograniczenia dotyczą także działalności w internecie.

Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna do 5 tys. zł. Podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania zagrożone jest grzywną od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Znajdź swój lokal wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza udostępniła wyszukiwarkę siedzib obwodowych komisji wyborczych. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinniśmy zagłosować:

WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w aplikacji mObywatel 2.0, dzięki usłudze Wybory, można sprawdzić swoje dane w rejestrze wyborców, swoje prawo wyborcze i adres lokalu wyborczego, w którym możemy zagłosować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska