Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyńskie Pompeje staną się atrakcyjniejsze

Beata Bielecka
- Mam nadzieję, że w czasie prac budowlanych nie natkniemy się na żadne niespodzianki, bo to wydłużyłoby czas realizacji inwestycji - mówi Zbigniew Jakubowski.
- Mam nadzieję, że w czasie prac budowlanych nie natkniemy się na żadne niespodzianki, bo to wydłużyłoby czas realizacji inwestycji - mówi Zbigniew Jakubowski. fot. Beata Bielecka
Na starówce zostaną odrestaurowane kolejne zabytki. Po zakończeniu prac będą też efektownie podświetlone. Magistrat zdobył 9 mln złotych na rewitalizację tej części miasta. Na dniach rozstrzygnie przetarg.

- Zakres prac jest bardzo duży - opowiada szef wydziału inwestycji i remontów w kostrzyńskim magistracie Zbigniew Jakubowski.

- Wyremontowana zostanie część murów kurtynowych w kierunku drogi na Słubice, a także most przed Bramą Chyżańską i fosa. Wzdłuż brzegów fosy powstanie ścieżka spacerowa. W planach jest oczyszczanie dna, pogłębianie, regulacja linii brzegowej i jej umocnienie - dodaje. Odtworzona zostanie ozdobna wieżyczka nazywana "Mnichem". Miasto chce też udrożnić urządzenia przepustowe, żeby przy wyższym stanie Odry woda nie niszczyła zabytkowych murów.

Projekt zakłada też remont dwóch komnat w Bastionie Filip. Miałyby służyć w przyszłości do celów muzealno-wystawienniczych. - Muzeum Twierdzy posiada wiele ciekawych eksponatów, ale ma na razie za mało miejsca, żeby móc je zaprezentować - mówi rzecznik Urzędu Miasta Przemysław Jocz. Dlatego miastu zależało, żeby bastion ten wyremontować do końca. Prawie połowa powierzchni jest już od kilku lat użytkowana, bo w ramach pierwszego etapu rewitalizacji starówki, do Filipa doprowadzono prąd i wyremontowano dwa pomieszczenia. Dziś stanowią ciekawą scenerię dla malarzy, którzy organizują tam wystawy prac lub muzyków.

To właśnie w Bastionie Filip organizowane są koncerty w ramach festiwalu Kostrinella. - Planujemy też odtworzenie historycznego zagospodarowania tarasu bastionu Brandenburgia - zapowiada P. Jocz. Powstaną tam ciągi piesze, przybędzie zieleni, staną ławki i stojaki na rowery. Między Bastionem Filip a Bastionem Brandenburgia powstanie trasa spacerowa. Zostanie oświetlona podobnie jak największe zabytki starówki, które będą dzięki temu bardziej wyeksponowane.

Turystyczna perełka

Fundusze na II etap rewitalizacji Starego Miasta pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej. Zakończenie prac planowane jest we wrześniu 2012 roku.

Pierwszy etap prac też sfinansowała Unia Europejska. Odbudowano wtedy m.in. Bramę Chyżańską i Bramę Berlińską (od trzech lat działa tam Punkt Informacji Turystycznej), uzbrojono teren w potrzebne media.

Co miasto ma jeszcze w planach? - Chcielibyśmy zabezpieczyć także w przyszłości pochodzący z XVI wieku Bastion Król, najstarszy w tej części Europy - mówi P. Jocz. Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony. W ubiegłym roku przeniesiono z tego miejsca cmentarz żołnierzy radzieckich. Towarzyszyło temu ogromne zaskoczenie, bo okazało się, że znajdujące się tam groby były puste, a cmentarz funkcjonował jedynie jako symboliczne miejsce. Bastion Król miałby zostać zamieniony w Muzeum Fortyfikacji Europejskich ze stałą ekspozycją.

Kostrzyńska starówka, zrównana z ziemią w czasie II wojny światowej, jest często porównywana do włoskich Pompei. Miejsce to przyciąga zwiedzających z całej Europy. Po zakończeniu prac będzie prawdziwą turystyczną perełką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska