MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie będzie bezpieczniejsze. Przed wielką wodą miasto ochronią nowe wały

(b)
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilka tysięcy osób mieszkających na lewym brzegu Odry w Krośnie Odrzańskim może czuć się bezpieczniej. Nowe wały, których budowę zakończono, mają chronić przed powodzią wszystko, co znajduje się na 60-hektarowym obszarze.

6 kilometrów wałów

Wielu mieszkańców Krosna Odrzańskiego dobrze pamięta powodzie, które nawiedzały miasto. Najgorzej było w 2010 roku oraz w 1997 roku, podczas powodzi stulecia. Jest nadzieja, że takie dramatyczne sytuacje już się nie powtórzą.

Wody Polskie właśnie poinformowały, że zakończyły rozbudowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w Krośnie Odrzańskim. Celem inwestycji jest ochrona części miasta położonej po lewej stronie koryta Odry.

Powstało 9 nowych wałów przeciwpowodziowych o łącznej długości 5,9 km. Dla dodatkowego wzmocnienia ochrony przed wysoką wodą rozbudowano i przebudowano pięć kanałów ulgi oraz wykonano zabezpieczenia na wylotach kolektorów deszczowych do rzeki i kanałów ulgi. Znacznie poprawiono przepustowość tych budowli i urządzeń.

Jest też druga dobra wiadomość. Mniej odczuwalne dla mieszkańców będą skutki gwałtownych burz. Zmodernizowany został bowiem system odprowadzania wód deszczowych i przesiąkowych z chronionych wałami terenów miasta.

Miasto zyskało nie tylko zaporę przed wysoką wodą, ale też ścieżki pieszo-rowerowe
Miasto zyskało nie tylko zaporę przed wysoką wodą, ale też ścieżki pieszo-rowerowe Wrocławskie Wody Polskie

Z dbałością o naturę

Prace przy budowie wałów były objęte nadzorem przyrodniczym. Inwestor zobowiązał wykonawcę do zrekompensowania strat w świecie roślinnym. Po zakończeniu prac, w dwóch lokalizacjach posadzono krzewy tarniny oraz 700 drzew z gatunków charakterystycznych dla lasów łęgowych. Nad rzeką będą rosły dęby szypułkowe, wierzby kruche, wiązy szypułkowe i polne, topole białe i czarne, olsze czarne, klony polne, lipy drobnolistne. Kwitnące lipy i głogi będą dodatkowo bazą pokarmową dla pszczół i innych zapylaczy.

Przy okazji prac prowadzonych przy kanałach ulgi z usunięto zalegające w korytach śmieci, co znacznie poprawiło warunki bytowania płazów i migracji organizmów wodnych.

Podczas prac w kanałach Odry bardzo istotny był nadzór ichtiologiczny oraz współpraca z kołami wędkarskim. Podczas znacznego obniżenia się wody w jednym z kanałów zastosowano pompy napowietrzające, co pozwoliło rybom bezpiecznie przetrwały do czasu przywrócenia właściwego przepływu wody. Z kolei przy innym kanale zachowano łachę nabrzeżną z siedliskiem przyrodniczym i stanowiskami lęgowymi ptaków - kokoszki wodnej i wodnika.

Mieszkańcy zyskali tereny rekreacyjne

Podczas budowy wałów powstały drogi serwisowe, które na co dzień mogą być wykorzystywane przez mieszkańców i turystów jako ścieki piesze lub rowerowe. Poruszanie się po nadodrzańskich obwałowaniach ułatwiają schody skarpowe, które zostały zbudowane w 10 miejscach.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły

Wykonawcą robót budowlanych w Krośnie Odrzańskim była firma Budimex SA z Warszawy. Do września 2024 roku będą prowadzone jeszcze drobne prace wykończeniowe. Powstanie także plac dla składowania mobilnych systemów ochrony przeciwpowodziowej. Inwestycja pochłonęła ponad 150 mln złotych.

Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły jest realizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z funduszy Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności oraz budżetu państwa i środków własnych.

To 60 różnych inwestycji, obejmujących tereny najbardziej zagrożone powodzią: Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i rejon Dolnej Odry. System docelowo ma zabezpieczyć 15 mln Polaków, a jego łączna wartość wynosi około 5,5 mld złotych.

Czytaj także: Remont mostu w Krośnie Odrzańskim. Jak długo jeszcze potrwa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska