MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krosno Odrzańskie: Czy na skrzyżowaniu w kierunku Gubina i Zielonej Góry powinno powstać rondo? (ZDJĘCIA)

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Skrzyżowanie z ul. Gubińską. W godzinach szczytu trudno kierowcom wjechać na główną drogę.
Skrzyżowanie z ul. Gubińską. W godzinach szczytu trudno kierowcom wjechać na główną drogę. Łukasz Koleśnik
W stolicy powiatu krośnieńskiego w tym roku remont za remontem. Przynajmniej takie są plany. Na razie trwają prace na moście Elizy. W kolejce są następne dwie inwestycje. Niektórzy kierowcy jednak zaczęli się zastanawiać, czy w przyszłości skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Wojska Polskiego nie powinno zostać przerobione na rondo.

Od tygodni trwają prace remontowe na moście Elizy, w planach jest jeszcze modernizacja nawierzchni placu św. Jadwigi Śląskiej oraz naprawa odcinka ulicy Chrobrego. A może jeszcze dorzucić czwartą inwestycję?
- Niekoniecznie teraz, ponieważ będziemy ich mieli dużo - mówi pan Kamil, kierowca z Krosna Odrzańskiego. - Należałoby się jednak zastanowić nad zrobieniem ronda na skrzyżowaniu ulicy Bohaterów Wojska Polskiego.
Niektórzy kierowcy wskazują, że często z ulicy podporządkowanej na główną jest bardzo trudno wjechać i tworzą się korki. - Zwłaszcza w godzinach szczytu jest trudno. Tym bardziej, że wielu kierujących jedzie główną drogą dość szybko. Natomiast niecierpliwi, czekający na podporządkowanej czasami wymuszają pierwszeństwo i robi się niebezpiecznie - opowiada jeden z mieszkańców.

Ronda przy Gubińskiej nie będzie

Zapytaliśmy dyrektora zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marka Langera, czy tego typu inwestycja w tym miejscu jest brana pod uwagę.
- Nie - odpowiedział krótko. Jak tłumaczy, aby wybudować rondo muszą zostać spełnione pewne warunki. W niektórych przypadkach chodzi o spowolnienie ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa, jak w przypadku planowanych rond w okolicach Gubina (skrzyżowania na drodze krajowej w kierunku Czarnowic i w pobliżu Sękowic). W innych przypadkach chodzi o usprawnienie ruchu drogowego. W przypadku ulicy Gubińskiej ten pomysł byłby nietrafiony.
Dlaczego? - Musielibyśmy mieć skrzyżowanie wielowlotowe i natężenie ruchu na poszczególnych wlotach powinno być zbliżone - wyjaśnia M. Langer. - W przypadku drogi w kierunku Gubińskiej, tam ruch jest mniejszy niż na Bohaterów Wojska Polskiego. W przypadku budowy ronda, owszem, kierowcy z Gubińskiej zyskaliby na czasie, ale spowolniony zostałby ruch na głównej ulicy, którą przejeżdża większa liczba kierujących. Tym samym wcale nie usprawnilibyśmy ruchu w tamtym miejscu.

Po wybudowaniu obwodnicy ruch się zmniejszy

Dyrektor dodaje również, że często oddziały GDDKiA otrzymują sygnały związane z tworzeniem się korków na poszczególnych odcinkach. - Zawsze to sprawdzamy i analizujemy - podkreśla M. Langer. - Często się jednak zdarza, że utrudnienia wcale nie są tak duże. Kilka dni temu otrzymaliśmy telefon z Krosna, że powstają korki przy moście Elizy, który jest remontowany. Sprawdziliśmy. Kierowcy musieli zatrzymywać się dwa, maksymalnie trzy razy. Czas oczekiwania: 10-15 minut. Czy to dużo w przypadku remontu?
Wracając do przebudowania skrzyżowania na rondo przy Bohaterów Wojska Polskiego, ta inwestycja nie miałaby sensu również z jeszcze jednego powodu. Planowanej obwodnicy Krosna Odrzańskiego.
- Natężenie ruchu w mieście zdecydowanie się zmniejszy - zaznacza M. Langer. - Planujemy obwodnicę w taki sposób, aby przejąć cały ruch tranzytowy. Więc w przyszłości pokonanie skrzyżowania ulicy przy Bohaterów Wojska Polskiego powinno być znacznie prostsze.

Krosno Odrzańskie: Remont mostu Elizy i ruch wahadłowy. Kierowcy wjeżdżają na przeprawę na czerwonym świetle (ZDJĘCIA, WIDEO)

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska