Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryminalna Nowa Sól. 14 przestępstw popełnili dwaj nowosolanie na cudzy dowód. Mężczyźni zostali zatrzymani

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Dwóm mieszkańcom Nowej Soli zarzucono aż 14 przestępstw, których mieli dokonać przez to, że w ich ręce trafił zgubiony dowód tożsamości.
Dwóm mieszkańcom Nowej Soli zarzucono aż 14 przestępstw, których mieli dokonać przez to, że w ich ręce trafił zgubiony dowód tożsamości. Eliza Gniewek-Juszczak
To się może przydarzyć każdemu, kto zgubi dowód tożsamości. Poszkodowany w tej sprawie nagle zaczął otrzymywać ponaglenia do zapłaty za coś, czego nie kupował. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych dzięki współpracy nowosolskiej i wrocławskiej policji.

Kryminalna Nowa Sól. Dwaj mężczyźni zatrzymani

Dwóm mieszkańcom Nowej Soli zarzucono aż 14 przestępstw, których mieli dokonać przez to, że w ich ręce trafił zgubiony dowód tożsamości. Mężczyźni zostali zatrzymani dzięki współpracy nowosolskich i wrocławskich policjantów.

- Ten męski duet po wejściu w posiadanie zagubionego dokumentu tożsamości, dokonywał oszustw, podrabiając umowy kupna-sprzedaży pojazdów. Niczego nieświadomy mężczyzna, który zgubił dokument w zeszłym roku, stał się jedną ze stron na sporządzanych umowach - informuje asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Wrocławska komenda poinformowała, że sprawcy zostali zatrzymani i trafili do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Funkcjonariusze udowodnili im 14 przestępstw. Może im grozić kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Proceder zaczął się od zgubionego dowodu tożsamości

Wrocławska policja informuje, że nowosolanie czerpali z procederu zyski, przy sprzedaży pojazdu lub złomowaniu. - Sprawa wyszła jednak na jaw, gdy niczego nieświadomy pokrzywdzony, którego dokumentem posługiwali się zatrzymani, otrzymywał ponaglenia do zapłaty automatycznie przedłużonej polisy OC na pojazdy, których był teoretycznym właścicielem - wyjaśnia komenda w komunikacie.

- Historia ta zaczęła się, gdy dwaj mężczyźni weszli w posiadanie zagubionego dokumentu tożsamości, a w ich głowach zrodził się plan zarabiania pieniędzy, niekoniecznie zgodnie z litera prawa. Wspólnicy dokonywali oszustw, podrabiając umowy kupna-sprzedaży i podszywając się pod pokrzywdzonego - dodaje asp. szt. Monika Kaleta.

Źródło: KMP Wrocław

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Trudności z wyrobieniem paszportu w dobie pandemii

Zgubiony dowód tożsamości. Co robić?

Zgubienie dowodu tożsamości może przydarzyć się każdemu. Co robić w takiej sytuacji, aby nie zostać ofiarą przestępstwa? Jeśli stało się to w Polsce, i nie podejrzewamy kradzieży, należy jak najszybciej zgłosić taki fakt bezpośrednio w urzędzie gminy albo przez internet.

Zgubiony dowód tożsamości za granicą
Za granicą utratę lub uszkodzenie dowodu zgłasza się w konsulacie (osobiście lub listownie). Po otrzymaniu zgłoszenia urzędnik unieważni dowód.

Skradziony dowód osobisty
Sprawę wystarczy zgłosić policji. Nie trzeba wtedy zgłaszać utraty dokumentu w urzędzie gminy. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji.
Można unieważnić każdy dowód – zarówno e-dowód, jak i dowód wydany przed 4 marca 2019 roku.

Co w sytuacji, kiedy mamy nadzieję na odnalezienie dowodu?
Można czasowo zawiesić swój dowód i wycofać jego zawieszenie, kiedy się znajdzie. Z tej usługi możesz skorzystać, wyłącznie jeśli zaginiony dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku.

Źródło:www.gov.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska