Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KRYMINALNY CZWARTEK. Uwaga na fałszywych policjantów. Tylko w 2018 r. 25 mieszkańców lubuskiego przekazało im ponad milion złotych!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Policja przestrzega przed oszustwami "na policjanta".
Policja przestrzega przed oszustwami "na policjanta". materiały policji
Dzwonią i podają się za policjantów. Najczęściej wysoko postawionych oficerów Centralnego Biura Śledczego Policji. Cel rozmowy jest jeden- stworzyć takie mechanizmy merytoryczne i psychologiczne, aby po drugiej stronie słuchawki rozmówca miał przekonanie nie tylko, że dzwoni prawdziwy glina, ale, że jest to jedyna osoba, która może uratować nasze oszczędności. Policjanci przygotowali specjalny film, który ma pomóc w uświadamianiu osobom starszym, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze. Jeśli tak się dzieje, mamy do czynienia z oszustem.

Stąd wymyślone, ale za razem przemyślane historie o tym, że wokół nas działa zorganizowana grupa przestępcza, która za chwile przejmie nasze pieniądze. Że w zmowie z tą grupą są także pracownicy palcówek bankowych i pocztowych. Żeby absolutnie nikogo o tym fakcie nie informować. Częstym momentem uwiarygadniającym fakt, że może chodzić o prawdziwego policjanta jest prośba ze strony oszustów, aby zadzwonić na nr 112 i potwierdzić, że to nie jest przekręt. Problem polega na tym, że osoby, które chcąc to sprawdzić nie rozłączają się i dzwonią nie na rzeczywisty nr 112, tylko bezpośrednio do oszustów. Nabierając przekonania, że przed momentem rozmawiali z prawdziwym policjantem łapią się w pułapkę, która drogo kosztuje. Później idzie jak z płatka. Przelew oszczędności życia na konto przestępców. I w wielu sytuacjach nie pomaga nawet głos rozsądku ze strony pracownika banku czy poczty. Bo przecież ma się zapewnienie od dzwoniącego, że te osoby także są uwikłane w proceder.

Są to najczęściej osoby starsze. Ale zdarza się, że na wymyśloną historię z policjantem daje się także nabierać pokolenie 20 czy 30-latków. Tylko w 2018 roku łupem oszustów padło ponad milion złotych, które straciło łącznie 25 Lubuszan.

Zobacz też inne odcinku z cyklu "Kryminalny czwartek":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska