Spis treści
Stoimy przed kryptą. Do jej wnętrza pod kaplicą św. Krzyża wchodzimy z kruchty kościoła starymi schodami...
Tajemnicza krypta w Lubuskiem. Gdzie się znajduje? - mapa
Jak informują ojcowie franciszkanie lokalizacja tej krypty pod kaplicą, w której znajduje się otoczony czcią średniowieczny Krucyfiks, nawiązywała do wczesnochrześcijańskiej tradycji. Warto podkreślić, że w tamtych odległych czasach krypty budowano z reguły nad miejscami świętymi lub grobami męczenników.
Krypta powstała w XVIII wieku
We wschowskiej krypcie chowano nie tylko braci zakonnych, ale także dobrodziejów i fundatorów tamtejszego klasztoru franciszkanów. Z historii krypty opublikowanej na portalu klasztoru dowiadujemy się, że powstała w 1731 roku, a rok później złożono w niej doczesne szczątki piwowara Mateusza Hoffmana, w latach 1734-1827 pochowano w niej wielu zakonników i fundatorów.
W 1731 roku pod kaplicą św. Krzyża w klasztorze we Wschowie powstała krypta grobowa. Była miejscem pochówku braci zakonnych, dobrodziejów i fundatorów klasztoru franciszkanów. Na co dzień krypta ta jest niedostępna dla nikogo. Można tam wejść jedynie raz w roku.
Odkryj tajemnice Lubuskiego:
W ciągu prawie stu lat spoczęło tutaj blisko 60 zmarłych. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu m.in. przedstawiciele takich szlacheckich rodów jak: Gurowscy, Nieżychowscy, Wallanowscy, Działyńscy i wielu innych. W latach 50. ubiegłego wieku przeniesiono do krypty szczątki zakonników pochowanych pierwotnie pod nawą kościoła – czytamy na portalu.
Wnętrze wypełniają czaszki i sarkofagi
- Krypta ma około 70 metrów kwadratowych powierzchni. Ceglane sklepienie pokrywa surowy, pobiałkowany tynk. Posadzka powstała z płyt kamiennych, takich jak w kościele klasztornym.
- W latach 1995-1997 pomieszczenie to połączono z krużgankami nową klatką schodową i obniżono poziom posadzki.
- We wnętrzu krypty znajduje się ściana z czaszkami, dobrze zachowane sarkofagi z poprzednich epok oraz szklane sarkofagi ze szczątkami zmarłych.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KRYPTY:
Krypta ukryta w Lubuskiem. Wypełniają ją, czaszki i szklane ...
CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?