Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i kiedy zastąpi najważniejsze osoby w kraju, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem?

Redakcja
Minister Klich składa wiązanki pod zdjęciami generałów.
Minister Klich składa wiązanki pod zdjęciami generałów. Fot. Departament Prasowo-Informacyjny MON
W katastrofie pod Smoleńskiem zginął kwiat polskiej inteligencji i polityki. Kto i kiedy ich zastąpi?

Prezydent RP, Lech Kaczyński. Zgodnie z Konstytucją zastąpił go Bronisław Komorowski, dotychczasowy marszałek Sejmu. Jego najważniejszym zadaniem będzie zorganizowanie przyspieszonych wyborów prezydenckich. Mogą się one odbyć najpóźniej 20 czerwca, ale ich termin musi być podany do 24 kwietnia.

Szef Kancelarii Prezydenta, Władysław Stasiak. Bronisław Komorowski powołał na stanowisko pełniącego obowiązki szefa kancelarii Jacka Michałowskiego. Będzie on szefował kancelarii prezydenckiej prawdopodobnie do czasu wyboru nowej głowy państwa.

Wicemarszałkowie Sejmu: Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński. Zarządzenie o wyborze nowych wydaje marszałek Sejmu. Kandydata zgłosić może grupa składająca się z min. 15 posłów. Wybór dokonywany jest przez Sejm bezwzględną większością głosów (głosów "za" musi być więcej niż "przeciw" i wstrzymujących się razem).

Wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek. Kwestię wyboru nowego reguluje regulamin Senatu. Kandydata może zgłosić grupa co najmniej 10 senatorów, a wybór dokonywany jest bezwzględną większością głosów.

Posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Grażyna Gęsicka, Sebastian Karpiniuk, Izabela Jaruga-Nowacka, Zbigniew Wasserman, Aleksandra Natalli-Świat, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Wiesław Woda, Edward Wojtas. Zastąpią ich kandydaci z tych samych okręgów wyborczych, z których pochodzili zmarli. Prawo do zajęcia miejsca danego posła ma osoba, która w ostatnich wyborach uzyskała w tym samym okręgu największą po zmarłym liczbę głosów. Nowi kandydaci mają jednak prawo odmówić przyjęcia propozycji zasiadania w ławach sejmowych.

Senatorowie: Janina Fetlińska, Stanisław Zając. W przypadku Senatu muszą się odbyć wybory uzupełniające, ale nie w całym kraju, a jedynie w tych okręgach, z których pochodziły zmarłe osoby. Zarządza je prezydent, którego teraz zastępuje marszałek Sejmu. Wybory powinny się odbyć do trzech miesięcy od tragedii.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Aleksander Szczygło. Od chwili tragedii automatycznie to stanowisko zajmuje jego zastępca. Taka sytuacja potrwa do chwili wyboru nowego prezydenta. Nowego szefa BBN może wskazać też zastępujący głowę państwa marszałek Sejmu. Tak też się stało i Bronisław Komorowski na tę funkcję powołał Stanisława Kozieja.

Rzecznik Praw Obywatelskich, Janusz Kochanowski. Jego obowiązki przejmuje jeden z dwóch zastępców. Są nimi Stanisław Trociuk i Marek Zubik. Jedna z tych osób będzie na tym stanowisku do czasu, aż Sejm za zgodą Senatu powoła nowego rzecznika. Wcześniej jednak jego kandydaturę musi zgłosić marszałek Sejmu lub grupa 35 posłów. Wybór nowego rzecznika powinien się odbyć dopiero po uzupełnieniu obu izb Parlamentu.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek. Od chwili śmierci to stanowisko zajmuje Piotr Wiesiołek, jego pierwszy zastępca. Nowego prezesa NBP poznamy prawdopodobnie dopiero po wyborach prezydenckich.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz Kurtyka. Po śmierci dotychczasowego prezesa zbiera się kolegium IPN. Jego przewodniczący ogłasza konkurs na nowego szefa tej instytucji. Kandydaci mają 30 dni na składanie swoich dokumentów. Następnie rozpoczynają się przesłuchania każdego z nich. Po wyborze przez kolegium najlepszego kandydata, jego wybór musi także potwierdzić Sejm większością 3/5 głosów.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Joanna Agacka-Indecka. Następcę wybierze specjalnie zwołany zjazd adwokatury.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Piotr Nurowski. Następcę wybierze specjalnie zwołany zarząd PKOl.

Szef Sztabu Generalnego, Franciszek Gągor. Od chwili potwierdzenia śmierci szefa sztabu, jego obowiązki przejął pierwszy zastępca Mieczysław Stachowiak.

Szefowie armii: Bronisław Kwiatkowski, Andrzej Błasik, Tadeusz Buk, Włodzimierz Potasiński, Andrzej Karweta, Kazimierz Gilarski. Ich funkcje automatycznie przejęli zastępcy. To dlatego, w myśl polskich przepisów, na pokładzie jednego samolotu nie mogą się znajdować szefowie poszczególnych formacji wojskowych i ich zastępcy. Nowych wyznacza prezydent, a decyzję tę kontrasygnuje premier.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska