Kulturalny rozkład na ostatni tydzień wakacji. Beata i Bajm, Henryk Miśkiewicz, Husyci u bram, Dżem w Żarach, Święto Parku w Iłowej, 1980-Ty

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Kożuchowie, na scenie zamku, w niedzielę (28.08) o 19 w programie „Nasza miłość”, na zakończenie Festiwalu Henrykowskiego, wystąpią wraz zespołem Dorota i Henryk Miśkiewicz (światowej sławy saksofonista, pochodzący z Kożuchowa). W programie znajda się znane i niej znane, romantyczne utwory na wokal i saksofon.
W Kożuchowie, na scenie zamku, w niedzielę (28.08) o 19 w programie „Nasza miłość”, na zakończenie Festiwalu Henrykowskiego, wystąpią wraz zespołem Dorota i Henryk Miśkiewicz (światowej sławy saksofonista, pochodzący z Kożuchowa). W programie znajda się znane i niej znane, romantyczne utwory na wokal i saksofon. mat. organizatora
Mamy ostatni weekend tegorocznych wakacji, które ja osobiście pod względem kulturalnym uważam za udane. Można się oczywiście droczyć, że bywało gorąco i sucho, ale z kolei pamiętam tak deszczowe lata, że większość imprez plenerowych musiało się odbywać pod namiotami czy w budynkach,m co zupełnie zatracało ich charakter. Nie ma co, do ciepła przyjdzie nam się chyba już przyzwyczaić. Atrakcji mamy na koniec co nie miara. W Zielonej Górze na dożynkach zagra Bajm, a zaśpiewa Beata Kozidrak. W Kożuchowie- Dorota i Henryk Miśkiewicz - zaśpiewają i zagrają w programie "Nasza miłość" w koncercie finałowym Festiwalu Henrykowskiego. Iłowa świętuje Dni Parku Dworskiego. Żary mają od dziś swoje święto, zaśpiewa i zagra m.in. Dżem oraz lokalny uznany zespół "Las Melinas". W Strzelcach Krajeńskich odbędzie się dwudniowe widowisko historyczne "Husyci u bram". Gorzów uczci 40-tą rocznicę wydarzeń sierpniowych musicalem "1980-Ty" na scenie na Starym Rynku. Wiele dziać się także będzie w Zielonej Górze. Świętujmy, wszak za tydzień początek Dni Zielonej Góry-Winobrania.

STRZELCE KRAJEŃSKIE

W sobotę 27.08. od godz. 14, planty nad jeziorem Górnym w Strzelcach Krajeńskich zamienią się wioskę rycerską prosto z XV wieku, w ramach wydarzenia „Husyci u bram”. Na ten dzień zaplanowanych jest wiele atrakcji o tematyce rycerskiej, takich jak m.in. turniej rycerski w formule pełnokontaktowej, a wiosce rycerskiej (stylizowanej na XV wiek) będzie się toczyć średniowieczne życie. Nie zabraknie konkursów dla dzieci, stoisk rzemieślniczych czy pokazu artylerii średniowiecznej. Wszystko to w bardzo cennym architektonicznie mieście, które słynie z dobrze zachowanych murów obronnych, pamiętających zamierzchłe dzieje. Obejrzeć będzie można również inscenizację oblężenia miasta przez Husytów. To przedstawiciele czeskiego ruchu religijnego, który powstał w XV w. z inicjatywy Jana Husa, który domagał się reformy kościoła rzymskokatolickiego. Po spaleniu na stosie lidera, przekształcił się w ruch polityczny, co doprowadziło do wojen z katolikami. Wstęp wolny.

IŁOWA

W sobotę i niedzielę 27-28.08, Iłowa będzie świętować swoje Święto Parku Dworskiego. To znany w Lubuskiem kompleks parkowy, założony ok. 1626 r. przez rodzinę Schellendorfów. W tym roku, na scenie gwiazdą wieczoru będzie Roksana Węgiel. Nie zabraknie akcentów bukowińskich oraz serbołużyckich. W sobotę, całość rozpocznie się o godz. 15 Lubuskim Festiwalem Kuchni Bukowińskiej. Bukowina to kraina geograficzna oraz historyczna położona pomiędzy Karpatami Wschodnimi, a środkowym Dniestrem. Obecnie leży na Ukrainie oraz Rumunii. Około 1803 roku na Bukowinę przybyli górale z okolic Czadcy, których z kolei po zakończeniu II wojny światowej przesiedlano licznie m.in. w okolice Żar i Żagania, stąd ich tradycje są nadal w Lubuskiem kontynuowane. Ok. 15.15 odbędzie się pierwsza prezentacja zespołów bukowińskich z okolicy (druga będzie o 18), a ok. 17.30 scenę opanują Serbołużyczanie z zespołu folklorystycznego z niemieckiego Jänschwalde. Wspomniana wcześniej Roksana Węgiel wystąpi z zespołem o 20, zaś pom niej ok. 22 DJ KuŁak zapewni dworskie disco party pod chmurką. Natomiast w niedzielę, od 10 do 16 na terenie parku odbędzie się Krajowa Wystawa Psów Myśliwskich, zaś o 14 odbędzie się konkurs pt. „Młody prezenter”. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych i edukacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego oraz Nadleśnictwa Wymiarki, a także licznych atrakcji da dzieci. Wstęp wolny.

ŻARY

W Żarach do niedzieli (28.08) potrwają Dni Żar. W sobotę, przy miejskiej fontannie odbędzie się pokaz plonów działkowych (godz. 10-14), na stadionie Syrena o 11 goście obejrzą pokaz sprzętu wojska amerykańskiego, a o godz. 12, drużyna Żary City 1260, zagra z wojakami zza oceanu w piłkę nożną. To może być fascynujące widowisko, zwłaszcza, że futbol tradycyjny nie jest tak popularny w USA jak w Europie. Z kolei przy folwarku zamkowym o 13.30 rozpocznie się Festiwal Piosenki Ludowej, a na dużej scenie w parku, od 16 wystąpią zespoły, w tym godne szczególnej uwagi: Las Melinas (o 19.00) i kultowy Dżem (o 20). Po koncercie odbędzie się dance party pod chmurką z DJ Lordem. W niedzielę czekać będą instruktorzy oferujący warsztaty dla dzieci, o 13 spod ratusza wyruszy „Orszak ślubny”, o 17 zagrają uczniowie i nauczyciele PSM w Żarach, a na dużej scenie zaprezentują się DJ-e: Maxim, Zeus i Smolasty. Wstępy wolne. Więcej szczegółów: www.dkzary.pl.

KOŻUCHÓW

W Kożuchowie, na scenie zamku, w niedzielę (28.08) o 19 w programie „Nasza miłość”, na zakończenie Festiwalu Henrykowskiego, wystąpią wraz zespołem Dorota i Henryk Miśkiewicz (światowej sławy saksofonista, pochodzący z Kożuchowa). W programie znajda się znane i niej znane, romantyczne utwory na wokal i saksofon. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA-DRZONKÓW

W Zielonej Górze-Drzonkowie, w sobotę 27.08, na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, odbędą się „Dożynki z Miejskim Charakterem”. Wśród wielu atrakcji znajdą się m.in. korowód dożynkowy (ok. 13.00, po mszy św. o 12 w kościele pw. MB. Ostrobramskiej), pokazy strażackie, sportowe, jeździeckie i lotnicze, stoiska z lokalnymi produktami oraz konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Odbędą się występy wokalne i taneczne, konkursy i gry zręcznościowe z nagrodami, a także polsko-niemieckie grillowane. Ok. 18 wystąpi zespół „Meteroids”, zaś gwiazdą wieczoru o 20, będzie Beata Kozidrak z zespołem „Bajm”. Po koncercie ok. 22 na wytrwałych czekać będzie zabawa z zespołem „Astra”. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Koncert promenadowy Filharmonii Zielonogórskiej

W piątek 26.08. o godz. 19 na scenie amfiteatru przed Filharmonią Zielonogórską, orkiestra FZ pod batutą Agaty Zając zagra m.in. muzykę Mozarta, Brahmsa i Straussa. Wstęp wolny.

Koncert promenadowy OD Zastal

W niedzielę 28.08. o 17, odbędzie się ostatni z letnich, promenadowych koncertów Orkiestry Dętej Zastal. W programie: suita z nagrodzonego Oscarami filmu „Bo życie jest piękne”, koncert dixielandowy, słynne „Sway” z filmu „Zatańcz ze mną”, muzyka z polskich seriali, hity pop, aranże klasyki, walce i polki Straussów, a także różne żarty muzyczne. Orkiestra obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia, co czyni ją najdłużej do tej pory funkcjonującą formacją tego typu w powojennej Zielonej Górze. Wstęp wolny.

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało w nadchodzącym tygodniu sporo ciekawych inicjatyw. We wtorek 30.08 o 17, odbędzie się spotkanie pod hasłem „Rozwój Zielonej Góry do 18006 roku”. Przedmiotem wykładu i dyskusji będzie rozwój miasta do roku 1806. W środę 31.08 o 17, nastąpi otwarcie wystawy patchworków pt. „Winobranie”. Zostanie zaprezentowanych ponad 20 tkanin artystycznych, które były inspirowane regionem lubuskim, bogatym w winnice i krajobrazy. Prace ukazują ponadto kilkusetletnie tradycje winiarskie oraz obchody Winobrania w Zielonej Górze. Wykonane są różnymi technikami patchworku z wykorzystaniem farbowania tkanin, malowania farbami oraz naszywania drobnych ozdobnych elementów. Z kolei w piątek, 2.09 o 17, zostanie otwarta wystawa „Generacje.Oskar Zięta”. Wystawa to m.in. podsumowanie dotychczasowych realizacji Oskara Zięty (zielonogórskiego architekta, projektanta procesów i artysty). Wstęp wolny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W niedzielę 28.08, na scenie na Starym Rynku o 19, utwory m.in. do wierszy takich poetów jak: Wyspiański, Baczyński, Gajcy, Szczepański, zagra zespół „Fabryka”. Następnie będzie okazja obejrzeć spektakl „1980-Ty” w wykonaniu aktorów gorzowskiego teatru im. J. Osterwy. Opowiada on o wydarzeń polskiego sierpnia 1980. roku. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

 • 27-28.08. – Słubicki Festiwal Smaków Świata, Słubice,
 • 1.09. – Premiera sztuki „Buntownik z wyboru”, Lubuski Teatr, Zielona Góra,
 • 2-4.09. – Dni Międzyrzecza,
 • 2.09. – Koncert kameralny „Młoda Gala Moniuszkowska”, Filharmonia Gorzowska,
 • 2.09. – Otwarcie wystawy Maya Gordon „Ćwiczenia Pamięci”, Mosart Gorzów Wlkp.,
 • 3.09. – Koncert na zakończenie lata „Beata i Bajm”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 3.09 - Kantata „Carmina Burana”, Filharmonia Zielonogórska, Zielona Góra,
 • 3-11.09. – Dni Zielonej Góry – Winobranie, Zielona Góra,
 • 3-11.09. – Winobraniowe Spotkania Teatralne, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 8.09. – Stand up - Katarzyna Piasecka „Moje Tabu”, SMOK Słubice,
 • 9-11.09. – Jarmark Michała, Żagań,
 • 10.09. – Premiera spektaklu „Papusza znaczy lalka”, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.,
 • 17-18.09. – Turniej Rycerski w Krośnie Odrzańskim,
 • 17.09. – Koncert Aloszy Awdiejewa, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 17.09. – Jabłoniowy Zawrót Głowy, Łęknica,
 • 18.09. – Festyn „U progu jesieni”, Muzeum Etnograficzne, Ochla,
 • 23.09. – Koncert inauguracyjny „Symfonia przeznaczenia” (Piąta Beethovena), Filharmonia Gorzowska,
 • 24.09. – Koncert galowy jubileuszu 75-lecia Orkiestry Dętej „Zastal”, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 24.09. – Ogólnopolski zlot fanów Depeche Mode, The Droshkoov Theatre, Zielona Góra,
 • 30.09-2.10 – Piwowaria Lubuskie, Muzeum Etnograficzne, Ochla,
 • 14-15.10. – Koncert Felicjana Andrzejczaka, Żarski Dom Kultury,
 • 22.10 – Koncert „Anita Lipnicka – akustycznie”, Świebodzin,
 • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
 • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie