MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kumulacja głupoty. Lubuski kierowca rozbił bank. Ogromna liczba punktów karnych i wysoki mandat

Michał Korn
Michał Korn
Kierujący jechał bez pasów, świateł i rozmawiał przez telefon.
Kierujący jechał bez pasów, świateł i rozmawiał przez telefon. Lubuska Policja
O zaostrzonych przepisach drogowych bardzo dosadnie przekonał się kierowca renault. Został zatrzymany do kontroli przez policjantów za brak włączonych świateł, brak zapiętych pasów oraz korzystanie z telefonu podczas jazdy. Policjanci dokładnie sprawdzili samochód, którym się poruszał i okazało się, że to nie koniec problemów 26-latka. Ten dzień zapamięta na długo...

Łącznie za swoje przewinienia przyszło mu zapłacić mandat karny w wysokości 3 tysięcy złotych, a na jego konto przypisanych zostało 19 punktów karnych. Największe konwekcje może on ponieść jednak z powodu cofnięcia licznika, które ujawnili policjanci. Przypominamy, iż ingerencja w drogomierz jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Kumulacja głupoty młodego kierowcy

W niedzielę sulęcińska drogówka patrolowała teren gminy Słońsk. Późnym popołudniem zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego renault. Powód, a właściwie powody? Brak włączonych świateł, brak zapiętych pasów i korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy.

- Te wszystkie przewinienia dały konsekwencje w postaci 3 tysięcy złotych mandatu i 19 punktów karnych. Okazało się jednak, że to zaledwie wstęp do poważniejszych problemów mężczyzny. Mundurowi, jak zwykle skontrolowali również wskazanie licznika pojazdu, porównując go z danymi w systemie informatycznym. Stwierdzona rozbieżność była jasnym sygnałem, że najprawdopodobniej popełnione zostało przestępstwo - wyjaśnia sierżant sztabowy Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

Policjanci wykonali oględziny drogomierza, informując 26-latka o dalszych konsekwencjach, czyli o wszczęciu czynności z artykułu 306a kodeksu karnego. Kara za ingerencję we wskazanie licznika to nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Nowe przepisy

- Przypominamy wszystkim kierowcom, że od 1 stycznia 2020 roku policjanci podczas kontroli drogowej poza sprawdzeniem uprawnień kierowcy, jego stanu trzeźwości, dokumentów pojazdu czy też stanu technicznego samochodu, spisują również stan licznika auta, który wpisywany jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W przypadku, gdy drogomierz wskazuje wartość mniejszą niż ta, która widnieje w bazie, prowadzone są w sprawie czynności, których celem jest wyjaśnienie, co jest powodem zaistniałej różnicy i kto jest za to odpowiedzialny - dodaje sierżant sztabowy Klaudia Biernacka.

  • Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu zobowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania. Po wykonaniu odczytu wydawany jest dokument potwierdzający odczyt.
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska