LUBUSKIE. Parada lokomotyw, kabarety, hip-hop, Lubuskie Lato Filmowe, dni Sulęcina i wiele innych atrakcji!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Sandra Soczewa
Sandra Soczewa

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Nie siedź w domu, sztachnij się kulturą, lubuską kulturą! Od piątku do niedzieli, 23 czerwca tyle się dzieje. Zobacz szczegółówy program poniżej.

Zielona Góra

W sobotę V Nocny Spacer Pidżamowców
Dorośli i dzieci pod ich opieką ubierają się w pidżamy, koszule nocne, podomki i szlafmyce i w sobotę o 21.45 meldują się na parkingu przed Ogrodem Botanicznym. O godz. 22.00 - wyjście na Wzgórza Piastowskie w stronę źródełka. Powrót do ogrodu i tu o 23.00 spektakl „Historyja o Królu Barbabie” Studia Teatralnego Guliwer. W programie też inne atrakcje. Pamiętajcie o latarkach! Przy okazji spaceru będą zbierane środki na charytatywną akcję „Budzimy Olę”.
--> Parking przed Ogrodem Botanicznym, sobota, 21.45

Orkiestra Dęta Zastal da koncert promenadowy
W sobotę na Scenie Letniej Filharmonii Zielonogórskiej – kolejny koncert promenadowy Orkiestry Dętej Zastal. Zielonogórski zespół gra nam już ponad 70 lat, a w bogatym repertuarze ma hity muzyki rozrywkowej, filmowej, motywy ze słynnych musicali.
--> Scena Letnia Filharmonii Zielonogórskiej, sobota, 22 bm., 17.00, wstęp wolny.

Moc atrakcji na festynie parafialno-osiedlowym
W niedzielę parafia pw. Św. Alberta Chmielowskiego zaprasza na 23. Festyn Parafialno-Osiedlowy. W programie koncert zespołu Nasza Łężyca, konkursy, zabawy, prezentacje wozów strażackich, dmuchańce, quady, kącik malucha, dmuchana straż pożarna, kącik malucha, sala gimnastyczna bufet, występy zespołów tanecznych, Bieg Charytatywny Caritas (o 14.15), o 14.30 koncert Orkiestry Pawlaka z Poznania, o 15.30 Parafialne mistrzostwa w piłkę nożną drużyn podwórkowych dzieci do lat 11. O 16.00 nie zabraknie Sportowego Klubu Tanecznego Mega Dance, Krainy Tańca i wielu innych. A o 19.00 występ finałowy: Exodus 13. Zaś o godz. 20.15 losowanie nagród.
--> Parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego, ul. Źródlana, niedziela, 23 bm., od 12.00, wstęp wolny.

Studenci kompozycji na UZ i „Uzewnętrznienia”
„Uzewnętrznienia” to koncert kompozycji Wiolety Olszewskiej i Jakuba Zielonki, studentów studiów magisterskich kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki UZ. W programie znajdą się utwory instrumentalne i multimedialne. Gościnnie swoje kompozycje zaprezentują także Adrian Styszyński i Paweł Markulak, a całość poprowadzi Kornela Szczepańska. Opieka artystyczna: dr Katarzyna Kwiecień-Długosz.
--> Muzeum Ziemi Lubuskiej, wtorek, 25 czerwca, 18.00, wstęp wolny.

Już w niedzielę Zielona Góra Stolicą Polskiego Kabaretu? Oczywiście!
Po raz drugi zielonogórskie kabarety połączą siły, aby we wspólnych skeczach i scenkach w niedzielę, 23 czerwca bawić i śmieszyć widzów w amfiteatrze i przed telewizorami. Wydarzenie będzie transmitował tradycyjnie Polsat. Podczas maratonu humoru Stolica Polskiego Kabaretu - Zielona Góra 2019 wystąpią: Kabaret Nowaki, Kabaret Zachodni (na zdjęciu), Kabaret Ciach, Kabaret K2, Kabaret Made in China, Kabaret Czesuaf, Kabaret Skeczów Męczących oraz Piotr Bałtroczyk.
--> Amfiteatr, niedziela, 23 czerwca, start o 19.45, bilety (30 i 50 zł) do nabycia w punktach i na abilet.pl

Gorzów Wlkp.

Sokół, Paluch i Słoń, czyli moc hip hopu w amfiteatrze
Przed nami kolejna edycja Hip-hop festiwalu w Gorzowie. W tym roku impreza również odbędzie się w amfiteatrze i wystąpią same gwiazdy sceny hip-hopowej. Usłyszymy: Sokoła, Palucha i Słonia. Wystąpi też Bedoes, Szpaku, Sariu i Bonson. Na scenie pojawią się również: Soina, Kabe, Nambear, Kori i Norsko. Imprezę poprowadzi Yurkosky.
--> Amfiteatr, sobota, 17.00, bilety: 75 zł.

Piknik u Schroederów
Podczas pikniku będzie okazja do tego, by przenieść się w czasie! W muzeum odbędą się urodziny Matthiasa Lehmanna, prawnuka Gustawa Schroedera, dawnego mieszkańca willi przy ul. Warszawskiej. W programie: 12.00, otwarcie pikniku 12.30, warsztaty „Dawne zabawy dziecięce”; 13.00, fragmenty „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia Art Drama; 14.00, warsztaty „Dawne zabawy dziecięce”; 15.00, recital gitarowy Grzegorza Klickiego; 16.00, pożegnanie przy platanie.
--> Muzeum Lubuskie, Zespół Willowo - Ogrodowy, ul. Warszawska 35, niedziela, 12.00-16.00, udział darmowy.

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie

50 lat temu zmarł Krzysztof Komeda. Muzyki genialnego kompozytora nie zabraknie podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – na koncertach i w filmach. Festiwal rozpoczyna się w niedzielę.

Od niedzieli, 23 czerwca do soboty, 29 czerwca na festiwalowych ekranach LLF-u będziemy mieli maraton filmów z krajów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W programie 200 tytułów do obejrzenie w głównym kinie festiwalu – Dużej Sali Leśnika, w Małej Sali Leśnika, Sali za Rogiem, a wieczorami w amfiteatrze. Pierwsze projekcje w niedzielę, 23 czerwca od 14.15.

Projekt Komeda, dobry wieczór kinomani!
50 lat temu zmarł tragicznie, przedwcześnie Krzysztof Komeda. Muzykę tego genialnego kompozytora muzyki filmowej usłyszymy już w niedzielę w amfiteatrze. W Projekcie Komeda najpiękniejsze kompozycje nieodżałowanego artysty wykonają: Paulina Gołębiowska – wokalistka, która wykłada na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UZ, trębacz Maurycy Wójciński i Yes4Jazz – zespół, który tworzą świetni lubuscy muzycy: Robert Chyła – saksofon, Wojciech Pruszyński- piano, Piotr Stepek – bas, Arek Skolik – perkusja. Początek koncertu o 21.00, bilety: 15 zł. A zaraz potem, również w amfiteatrze – uroczyste otwarcie 48. LLF. I o 22.30 – pokaz nagrodzonego w tym roku trzema Oscarami filmu „Roma” Alfonso Cuarona.

Komu Grona, komu…
Filmy będą rywalizowały w trzech konkursach: głównym, gdzie laurami są Złote, Srebrne i Brązowe Grona, filmów dokumentalnych i krótkich fabuł. W konkursie głównym wystartuje 16 fabuł – z mocną reprezentacją kinematografii polskiej (są tu tytuły takich reżyserów jak Olga Hajdas, Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Grzegorzek, Jan Jakub Kolski, Magdalena Łazarkiewicz).

Jury konkursu głównego tworzą w tym roku: aktorka Urszula Grabowska-Ochalik, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dokumentalista Jerzy Domaradzki, operator obrazu filmowego prof. Zbigniew Wichłacz, operator filmowy, reżyser, scenarzysta, fotograf, malarz i pedagog Adam Sikora oraz filmoznawca, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej Krzysztof Gierat.

Wspomnienia wielkich
Łagowski cykl „In memoriam” tym razem poświęcony będzie zmarłemu niedawno Kazimierzowi Kutzowi, reżyserowi, który na Lubuskim Lecie Filmowym odebrał wiele nagród. W cyklu „Portrety filmowców – reżyserzy” zobaczymy dokumenty o trzech niezapomnianych twórcach: Jerzym Kawalerowiczu, Andrzeju Munku i Stanisławiem Manturzewskim. Filmy Stanisława Manturzewskiego zobaczycie w cyklu Wielcy znani - zapomniani. Przypomniana zostanie postać Antoniego Fertnera. W cyklu „Zapomniane perły kina polskiego” tym razem klasycy krótkiego metrażu: Jerzy Bossak, Tadeusz Jaworski i Marek Piwowski.

Pokaz specjalny „Kresów” – produkcji „Gazety Lubuskiej”
Fabularyzowany dokument „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla będzie można obejrzeć w Małej Sali Leśnika – w środę, 26 czerwca o godz. 18.00. To utkana ze wspomnień Kresowiaków opowieść o utraconej ojczyźnie, wojennej gehennie i podróży w nieznane – na tzw. ziemie odzyskane.

Premiera dokumentu zielonogórzanina
Już w niedzielę, 23 czerwca na LFF – premiera dokumentu „Co czujesz?”, pochodzącego z Zielonej Góry Marcina Łobaczewskiego, nagradzanego fotografa, fotoreportera (przed laty też „GL”), który pracuje nad dyplomem w Warsaw Film School. Pokaz w Małej Sali Leśnika o 18.00.

Żary

Sekcja „Miot” prezentuje
To będzie premiera etiud sekcji filmowo-teatralnej „Miot”: „Angeborda chce śpiewać”, „Kochana ciemność”, „Babcia Wojna”, „Shirley Valentine”.
--> Sala Luna Żarskiego Domu Kultury, niedziela, 23 bm., 17.00, wstęp wolny.

Drezdenko

Alicja Majewska śpiewa na Nocy Świętojańskiej
Początek o 17.30, od 19.00 blok artystyczny; o 21.00 koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza; 22.30, obrzęd Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Rożan; 23.30, zabawa z zespołem Albatros.
--> Park Kultur Świata, dziś, od 17.30, udział darmowy.

Słubice

Noc nad granicą
Transgraniczna Noc Świętojańska rozpoczyna się o 18.00. Do 20.00 plecenie wianków, potem biesiada z zespołem Kukułeczkis, o 21.00 uczestnicy i tancerze z Bohemy przejdą na most i będą oglądać puszczanie wianków.
--> Przy bibliotece miejskiej, niedziela, 18.00, udział darmowy.

Kostrzyn nad Odrą

Niedziela z folklorem
Wystąpią: Drzewiczanie, Kapela Dębniacy, Kapela Podwórkowa Rewir i Roztoka.
--> Amfiteatr, niedziela, 17.00, udział darmowy.

Wschowa

To będzie już szósty Owocowy Piknik
Biblioteka Publiczna we Wschowie zaprasza na coroczną imprezę rodzinną - Owocowy Piknik. Na początek spektakl „Małe śledztwo w wielkiej sprawie” w wykonaniu teatru lalkowego „Pracownia Za Piecem” z Wolsztyna. Następnie będzie można wybrać się w taneczną podróż dookoła świata podczas zajęć Zumba Kids, prowadzonych przez Agencję Eventową Show Time. Ponadto na dzieci czekać będzie również wiele innych atrakcji: owocowe przysmaki, malowanie twarzy, zabawne portrety czy prace plastyczne.
--> Pl. Farny, sobota, 22 czerwca, od 16.00, wstęp wolny.

Sulechów/Cigacice

Festiwal Rytmy Odry: muzyka, joga, dania wegetariańskie
Festiwal Rytmy Odry odbywa się w Cigacicach na nadodrzańskich łęgach. Data związana jest z letnim przesileniem celebrowanym nie tylko w słowiańskim kręgu kulturowym, ale również w innych rejonach świata. Wydarzenia festiwalowe podzielone zostaną na cztery główne porty: Rytmy Dźwięku - warsztatowe miasteczko skoncentrowane na bębnach afrykańskich, Rytmy Ciała - warsztatowe miasteczko zdrowego ciała i ducha, szkolenia m.in z jogi, podstaw medytacji, Rytmy Smaku - wspólnie gotowanie wegańskich i wegetariańskich dań z kuchni polowej, Rytmy Świata - cykl koncertów etnicznych.
--> Dziś, 20.00 rytuał Nocy Kupały, 21.00 koncerty: Papadram i Drewno
--> Sobota, 22 czerwca: 20.40 koncert zespołu Moribaya
--> Niedziela, 23 czerwca: 15.00 finałowy koncert na galarach.

Międzyrzecz

Festiwal Smaków Świata i Parada Lokomotyw
Macie dwa dni aby skosztować wszystkich potraw z zakątków świata i nacieszyć oko pięknymi lokomotywami. Będzie zatem smacznie i ciekawie. Na miejscu dostępne będą m.in. burgery, wymyślne buły i przepyszne słodkości.
--> Dworzec PKP, Plac Powstańców Wielkopolskich, sobota i niedziela, od 12.00, udział darmowy.

Bojadła

Wystąpią zespoły śpiewacze
Na VII Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych zaprezentuje się 16 zespołów, m.in. Bojadlanie, Trzebiechowanie, Osoria, Promyk czy Kargowiacy. Na zakończenie prezentacji, ok. godz. 19.00 - grupy otrzymają pamiątkowe statuetki, dyplomy, drobne upominki. Po wszystkim zaplanowano imprezę taneczną.
--> Gminny Ośrodek Kultury, sobota, 15.00, wstęp wolny.

Dni Sulęcina

Dni Sulęcina to będą trzy dni niesamowitych atrakcji. Dobrze będą bawić się i dzieci, i dorośli, i seniorzy.
Święto miasta rozpocznie sie już dziś . Na dobry początek weekendy w Kontenerze Kultury (w Parku Miejskim) wystąpi zespół Trupięgo (godz. 21.00). Więcej atrakcji zaplanowano na kolejne dni.

W sobotę świętowanie rozpocznie się wycieczką rowerową po Sulęcinie i okolicach (start godz. 9.00, Plac Czarnieckiego). Następnie o godz. 10.00 odbędzie się turniej piłki nożnej (na stadionie) oraz turniej szachowy (w sali kameralnej SOK). Kolejne imprezy odbywać się będą w parku oraz w przestrzeni miasta. W programie: 17.00-18.00, letnia akademia karate Karola Buksztynowicza; 17.00-18.30, warsztaty wyplatania wianków; 17.00-20.00, piknik rodzinny (animacje, bańkolandia, wioska harcerska, gry i zabawy); 18.00, FSU Fest – Made in Sulęcin, podczas którego wystąpią: grupa teatralna BA-JAGA, soliści Studia Piosenki SOK, Maciek Barden, JuKaMa i zespół Brevki; 20.30-21.30, widowisko teatralno-muzyczne „Moje córki czarownice”; 21.30, Korowód Świętojański; 22.00, puszczanie wianków do Postomii i ognisko.

Niedziela będzie w dużej mierze koncertowa. Atrakcje odbędą się na Placu Czarnieckiego i na promenadzie. Na godz. 12.00 zaplanowano regaty na Postomii, a na 13.00 wyścig kaczek. Program: 14.00,Festiwal Przedszkolaków; 15.30, występ artystów Studia Piosenki SOK; 16.00, grupa kabaretowa Teraz My; 16.30, artyści Studia Piosenki SOK; 17:30, koncert Alive; 18.10, Late Nights; 19.10, Goosebumps; 20.30, Kasia Kowalska; 22.10, Pesos Sax Fighter, Dj Maxx.
Impreza jest darmowa!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3