MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Malta, Saratoga, Maryland…

Redakcja
Dawno, dawno temu, gdy ostatni raz na obecne ziemie Polski nasunął się Lądolód Skandynawski, wody spływające z czoła lądolodu i płynące z południa wyżłobiły ogromną Pradolinę Toruńsko- Eberswaldzką. Niewielki skrawek tego obszaru leżący w Dolinie Dolnej Warty, pomiędzy Gorzowem a ujściem Warty do Odry to tak zwane Błota Warciańskie. Inna nazwa tego terenu związana jest z legendą. Poddani Fryderyka Wielkiego osiedleni na zalewanych przez Wartę polach mieli tam bardzo ciężkie życie. Musieli walczyć z wodą, dbać o kanały, budować wały. Zwrócili się, więc do władcy, by pozwolił im wyemigrować do krainy marzeń, Ameryki. Król miał im powiedzieć, że Amerykę będą mieli tam, gdzie mieszkają. Nazywał, więc kolejne osady i wsie nazwami amerykańskich miast i stanów. Dlatego na tereny osuszonych mokradeł mówi się również "Nowa Ameryka". Na części tego terenu położona jest Gmina Krzeszyce, nasza Mała Ojczyzna.

Większość z nas, bo aż 16 osób, mieszka w Krzeszycach (Krischt), starej, rybackiej wsi, której nazwa po raz pierwszy pojawiła się w 1354 roku. Kiedyś była ośrodkiem handlowo- rzemieślniczym dla licznych założonych w pobliżu kolonii. Do dzisiaj stoi tu budynek kuźnicy- późniejszego młyna. Pozostałością przedwojennej zasobności Krzeszyc są ruiny " trzeciego lub czwartego młyna" nad Postomią. Dzisiejsze Krzeszyce są piękną, cichą i czystą miejscowością otoczoną lasami skwierzyńsko- sulęcińskimi, pełnymi zwierzyny płowej, jagód i grzybów. Lasy te leżą na morenowych wzgórzach, co uatrakcyjnia i upiększa krajobraz okolicy oraz sprawia złudzenie terenu podgórskiego. I jeszcze ciekawostka dla wędkarzy: Postomia wypływająca na wschód od Sulęcina miejscami ma cechy górskiego potoku, w jej wodach na początku ubiegłego wieku założono hodowlę pstrągów i pstrągi się w niej na nowo pojawiły obecnie. Złowicie tu wszystkie gatunki ryb słodkowodnych, łącznie z węgorzem. Krzeszyce charakteryzuje czystość ekologiczna, cisza, spokój oraz małe zaludnienie, co sprawia, że ludzie zmęczeni codziennym życiem, jego tempem, hałasem, tłokiem, zapachem spalin i chloru w wodzie znajdą tutaj odpoczynek i ukojenie.

W Muszkowie (Mauskow) mieszka Zuzia- nasz klasowa malarka. Jej prace zdobią nasz artykuł. Muszkowo to piękna wieś otoczona ze wszystkich stron borami sosnowymi. Nad zabudowaniami wsi góruje piękny, położony na wzniesieniu kościół. Dla ciekawych: w pobliżu wsi znajduje się grodzisko nieustalonego typu z wczesnego średniowiecza. Na północ od wsi odkryto dwie osady neolityczne jedna kultury - ceramiki sznurowej i pucharów lejkowatych, dwie osady kultury łużyckiej z VI-V epoki brązu (1100-700 lat p.n.e.) osadę i cmentarzysko z okresu rzymskiego i osadę wczesnośredniowieczną.
W miejscowości Karkoszów (Gr. Friedrich) mieszkają Sara i Leszek. To piękna miejscowość na skraju lasu sosnowego. Między Karkoszowem a Krzeszycami przebiega 15 południk, którego miejsce znaczy postawiony niedawno pomnik.
Na wschód od Krzeszyc, w Krasnołęgu (Beaulieu) mieszka Ela. Prawdopodobnie Fryderyk Wielki podczas wizytowania prowadzonych tu prac melioracyjnych, jadąc konno skrajem pradoliny uległ urokowi tego miejsca i powiedział: "C'est beaulieu", (fran. To piękne miejsce). Przekonajcie się sami…
Wśród pól często zalanych wodą, między kanałami odprowadzającymi wodę z pól do Warty, rozciągają się następne wsie, w których mieszkamy. Kanały, drogi i miedze otaczają tu potężne topole, jesiony, wiązy, olsze oraz charakterystyczne dla całego tego terenu ogłowione wierzby. To mieszkańcy, aby zdobyć opałowe drewno sadzili wierzbowe kołki, z których szybko wyrastały cieniutkie witki. Po kilku latach gałęzie wierzby się ścinało, a pień pozostawiało. W ten sposób pozyskuje się drewno również obecnie.
W Mariankach (Maryland) mieszka Magda. "Na łęgu należącym do joannitów ze Słońska, z inicjatywy zakonu zostały założone w 1779 r. folwark i kolonia. W październiku 1782 r. folwark składał się z budynku mieszkalnego, dwóch domów, trzech stajni i trzech stodół." Następna Magda mieszka w Dzierżąźnie, której niemiecka nazwa Brenkenhofsfleiss była hołdem złożonym pełnomocnikowi królewskiemu, zasłużonemu w budowie wałów i kanałów nad Notecią i Wartą, budowniczemu min. Kanału Bydgoskiego Franzowi Brenckenhoffowi. Trzecia Magda oraz Gabrysia mieszkają w Zaszczytowie (Saratoga). Nazwa wsi upamiętnia bitwę pod Saratogą (Saratoga Springs) w roku 1777, podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, w której odznaczył się Tadeusz Kościuszko. Do kolonii Saratoga należał przysiółek Havannah - lub Savannah, miejsce kolejnej bitwy tej wojny stoczonej w roku 1779, w której walczył Kazimierz Puławski. Ten, nasz bohater narodowy, zmarł w wyniku poniesionych w tej bitwie ran. Saratogę komisja nazewnicza przechrzciła na Zaszczytowo, w czym można by się dopatrzyć siły świadomości jej członków i związku zaszczytnego powinowactwa jej niemieckiej nazwy z naszą historią.

Malta. W tej wsi mieszkają Klaudia- laureatka konkursów piosenki oraz Sebastian i Mareczek, miłośnicy piłki nożnej. Jako jedyna na tych terenach wieś ta zachowała swoją przedwojenną nazwę. Dlaczego? Może członkowie Polskiej Komisji Nazewniczej mieszkali w tej dzielnicy Poznania?
Pisząc o Warciańskich Błotach i Gminie Krzeszyce trudno nie wspomnieć o bogactwie, którego jesteśmy właścicielami. Tereny naszej gminy przylegają do Parku Krajobrazowego "Ujście Warty", a za miedzą rozciąga się najmłodszy polski Park Narodowy "Ujście Warty". Rośliny i zwierzęta na szczęście nie znają granic administracyjnych, więc większość gatunków objętych ochroną w Parkach możemy zobaczyć na naszych podwórkach. Bobry zawładnęły ciekami wodnymi, kormorany, gęsi, żurawie, łabędzie nieme, łyski, perkozy to widok codzienny, wydra jest częstym gościem polującym wśród grążeli żółtych i białych grzybieni. To naprawdę raj dla wszystkich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska