MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mamy letni wysyp ofert kulturalnych. Dni Sulęcina, Święto Parku Mużakowskiego, sobótki, Lubuskie Lato Filmowe, Gabriel Fleszar, rytmy z Mali

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, w sobotę (22.06) o godz. 20.30, w amfiteatrze Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert „Bassekou Kouyate & Band”. Pochodzący z Mali artysta gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz instrumentu ngoni.
W ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, w sobotę (22.06) o godz. 20.30, w amfiteatrze Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert „Bassekou Kouyate & Band”. Pochodzący z Mali artysta gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz instrumentu ngoni. fanpage artysty
Mamy już oficjalnie lato, a wakacje tuż, tuż. Cieszmy się zatem słoneczną aurą i obfitością ofert, które przygotowały dla nas lubuskie placówki kultury. Ponieważ nic nie trwa wiecznie, korzystajmy z nich ile wlezie.

ŁAGÓW

W niedzielę, 23 czerwca w Łagowie, rozpocznie się 53. Lubuskie Lato Filmowe. Pokazy filmowe odbywać się będą w salach OW „Leśnik” i w sali w parku już pierwszego dnia festiwalu, od godz. 13. Festiwal zostanie oficjalnie otwarty w łagowskim amfiteatrze o godz. 21, a uroczystość tę poprzedzać będzie koncert muzyki filmowej. Jest naprawdę w czym wybierać, a święto filmu potrwa do 29 czerwca.

Początkowo łagowski festiwal był jedynym ogólnopolskim festiwalem filmów krajowych, którego pierwsza edycja odbyła się w 1969 roku. Obawiano się jednak zbyt otwartej atmosfery dyskusji łagowskiej imprezy (zwłaszcza, że powstał on w erze komunizmu), stworzono zatem drugi festiwal filmów krajowych – w Gdańsku – o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny.

Po upadku systemu komunistycznego festiwal w Łagowie, od 1990 roku przyjął formułę międzynarodową z nastawieniem na prezentację kina krajów postkomunistycznych. Aktualne kino czeskie, słowackie, węgierskie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, łotewskie, austriackie, estońskie, czy nawet niemieckie jest niestety mało znane i w dużej mierze prezentowanych w Polsce właśnie w Łagowie.

Łagów - Perła Ziemi Lubuskiej – gromadzi polskie i zagraniczne środowiska twórcze, widzów z klubów filmowych oraz studentów wydziałów filmoznawstwa oraz wszelkich miłośników kina.

Jak co roku np. podczas spotkań z twórcami w Zamku Joannitów, w studiu festiwalowym czy kawiarni festiwalowej, poznamy mnóstwo interesujących postaci kina i telewizji, choć nie tylko. Obecni będą twórcy filmów m.in. Grzegorz Brzozowski, Jan Jakub Kolski, Alicja Stasiewicz, Eryk Lubos, Sławomir Fabicki, Stanisław Janicki (będzie promował swoją książkę o Andrzeju Wajdzie), Konrad Szołajski, Małgorzata Prociak, Paweł Maślona, Marcin Koszałka, Andrzej Jakimowski, Dyba i Adam Lach, Grzegorz Dębowski, Artur Paczesny, Jan Kidawa-Błoński, Olga Chajdas, Janusz Zaorski (w 35 rocznicę powstania filmu „Piłkarski poker”) oraz twórcy czescy i słowaccy.

Pojawią się m.in. studenci PWSFTiT w Łodzi, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Szkoły Filmowej w Katowicach, Bratysławie, Berlinie i Pisku ze swoimi filmami krótkometrażowymi czy reportażami.

Do całości ponadto dojdą liczne panele dyskusyjne i seminaria np. z okazji 75. rocznicy utworzenia Wytwórni Filmów Oświatowych (wybór filmów instruktażowych poświęconych codziennemu życiu). Będzie dodatkowo blok filmowy młodego widza, cykle „W kręgu filmów zapomnianych: Czechosłowacka Nowa Fala”, „Wielcy znani – zapomniani: Włodzimierz Puchalski”, „Polskie festiwale: Ińskie Lato Filmowe”. Nie zabraknie filmowych produkcji jak: „Anatomia upadku”, „Figuranta”, „Sami swoi. Początek”, „Święto ognia” czy „Miłość i miód”.

Festiwal nie może obyć się bez nagród. Nawiązują one do winiarskich tradycji regionu lubuskiego. Są to, a jakże, Złote, Srebrne i Brązowe Grona i zostaną przyznane laureatom w kategoriach konkursowych (filmów fabularnych, filmów dokumentalnych oraz krótkich filmów fabularnych). Uroczyste zakończenie nastąpi w sobotę (29.06) o godz. 20 w amfiteatrze, Rozpocznie je koncert Marii Sadowskiej, nagrody zostaną wręczone ok. 21.00, a na zakończenie, „pod chmurką”, zostanie wyświetlony film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Szczegółowy program na stronie wydarzenia.

ŚWIEBODZIN

Podczas weekendu (21-23.06) trwać będzie „Festiwal Podróży – Campowisko”. To pierwsze tego typu wydarzenie w środkowej części województwa Lubuskiego, którego celem jest pokazanie tematyki podróżniczej i okołopodróżniczej w różnych aspektach, także kulturalnych.

Wśród prelegentów będą ludzie pełni pasji, podróżujący do najdalszych zakątków świata, w różny sposób.

W sobotę o godz. 10 w Muzeum Regionalnym zostanie otwarta wystawa pamiątek Poświęcona Aleksandrowi Dobie „Ja i mój kajak”, odbędą się także różnorakie warsztaty: „Niech to szlak! Wstęp do wędrówki górskiej”, „Tybetańskie oraz skandynawskie etno warsztaty dla dzieci”, „Shamankova – muzyczna podróż w rytmie bębnów” oraz prelekcje o tematyce podróżniczej m.in. „Projekt tygrys – najpiękniejszy kot świata”, „Amazonia – z prądem Madre de Dios” (z Emilem Wittem), „Tuk, tuk Cinema – czyli Bolka i Lolka podróż do Indii”, „Harpooner – wyprawa na Borneo”, „życie na obrzeżach systemu – jak zamieszkałem w jaskini na Wyspach Kanaryjskich”, „Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń” (z Przemkiem Kossakowskim).

O 21.30 Emil Witt na scenie w Fosie Miejskiej wykona koncert „Towards the sun”. W niedzielę z kolei, można wziąć udział w warsztatach „Rusz w busz – jak zacząć przygodę z outdoorem”, „Poza granicami wyobraźni – fotografia podróżnicza” oraz prelekcjach: „Lato w Hiszpanii, pieszo od Pirenejów do Finisterre”, „Greenland Ice trip” czy „Czaszki, duchy przodków i James Bond – Meksykański Dzień Zmarłych”. Festiwal zakończą recital Łukasza Majewskiego „Mężczyzna z zakolami” oraz seans filmowy „Nie dojechać nigdy”. Wstęp wolny, choć na niektóre warsztaty obowiązują zapisy.

SULĘCIN

Podczas weekendu (22-23.06) odbywać się będą Dni Sulęcina. W sobotę swoje 70-lecie świętuje klub Stal Sulęcin, którego jubileusz w tym roku zostanie połączony z Memoriałem im. Romana Sobczyka.

W Parku Miejskim, od godz. 11 prezentować się będą lokalne stowarzyszenia, odbędzie się ponadto koncert Studia Piosenki Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Natomiast na scenie głównej przy placu Czarnieckiego o 17 pojawią się utalentowane wokalnie przedszkolaki, a od 19 – zespół „Double Crew”, grupa „Mako Ceo”, „Good Music Fans” a na zakończenie o 21.30 - gwiazda całej imprezy - zespół Red Lips, który kojarzysz się z takich hitów jak: „To co nam było”, „Szanta” czy "Czarne i białe".

W niedzielę, na terenie Sulęcińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się turniej szachów plenerowych, a od godz. 12 w Parku Miejskim, będzie można się zrelaksować podczas Festynu Rodzinnego –„Kolorowy Sulęcin”. Wstęp wolny.

DREZDENKO

W niedzielę (23.06) o godz. 17 w Parku Kultur Świata, w ramach Strefy Artystycznego Relaksu, solowy koncert wykona Gabriel Fleszar.

To polski muzyk, wokalista, autor tekstów i członek zespołu „Candida”. Już w szkole podstawowej zaczął się uczyć grać na fortepianie i gitarze, a w szkole średniej śpiewał w chórze PSM w Legnicy. Jako zwycięzca ogólnopolskich przesłuchaniach wokalistów zorganizowanych przez firmę Universal Music Polska podpisał kilkuletni kontrakt fonograficzną, z którą wydał trzy albumy: „Niespokojny”, „Niespokojny II” i „Pełnia”. Największym jego przebojem stał się utwór „Kroplą deszczu”. Fleszar zagrał także główną rolę w filmie Bogusława Lindy „Sezon na leszcza”.

Wstęp wolny.

ŁĘKNICA/BAD MUSKAU

W 2024 roku Park Mużakowski obchodzi 20-lecie wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” organizują Święto Parku Mużakowskiego, które odbędzie się 22 i 23 czerwca. W programie znajdują się m.in. wycieczki rowerowe i oprowadzania z przewodnikami (dostępne w języku polskim, angielskim i niemieckim). Przez dwa dni na Łące Rotha, w godz. 14.00-21.00, będzie znajdować się strefa piknikowa, na której przeprowadzone zostaną m.in. warsztaty pszczelarskie czy warsztaty z plecenia wianków. W sobotę o 12, 14 i 15 zagra duet wiolonczelowo-harfowy (w składzie: Alicja Różycka i Anna Blum), który zabierze publiczność w podróż po świecie muzyki klasycznej oraz filmowej, zaś o godz. 20 będzie okazja, aby wziąć udział w puszczaniu wianków na rzekę.

Kulminacyjnym punktem niedzielnego programu (o godz. 19) będzie koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Zielonogórskiej.

Wstęp wolny.

LUBUSKIE

Przed nami najkrótsze noce w roku, dlatego w kilku miejscach można będzie świętować. W porcie odrzańskim w Cigacicach (gm. Sulechów), na Statku Kultury, w piątek (21.06) odbędzie się Noc Kupały połączony z kongresem Uniwersytetu Ludowego.

Wystąpią: Michał Zygmunt, „Grupa Drewno i OstrRov” oraz „JuJu Sounds” z Mauritiusu. Fundacja Entropia zaprasza na Rytuał Sobótki, który odbędzie się na łęgu odrzańskim.

Z kolei w Wilkowie (gm. Świebodzin), nad jeziorem w sobotę (22.06) odbędzie się słowiański piknik rodzinny „Noc Kupały”. Można liczyć m.in. na: gry i zabawy, konkurs łuczniczy, zaplatanie wianków, koncert pieśni ludowych - zespół "Mokosz", taniec planetarny, warsztaty tworzenia motanek czy występ artystyczny "Legenda o kwiecie paproci". W Kunicach (gm. Słubice) na placu przy świetlicy wiejskiej, odbędzie się tradycyjna Sobótka. Będzie muzyka na żywo, strefa zabaw dla dzieci i inne atrakcje. Wstępy wolne.

GORZÓW

W ramach cyklu Dobry Wieczór Gorzów, w sobotę (22.06) o godz. 20.30, w amfiteatrze Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert „Bassekou Kouyate & Band”. Pochodzący z Mali artysta gwiazda nowej generacji muzyki afrykańskiej i niekwestionowany mistrz instrumentu ngoni. Jego muzyka to kombinacja wirtuozowskiego stylu gry i licznych innowacji, które dodał do tradycyjnego instrumentu - zwiększając liczbę strun, rozwijając nowe techniki gry.

Wstęp płatny.

Z kolei w niedzielę (23.06) o 19, na scenie na rynku wystąpi zespół „Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico”. To big band złożony z muzyków z wieloletnim doświadczeniem na scenie jazzowej, rockowej i alternatywnej, ale także i filmowej (np. Ennio Morricone). W składzie zespołu pojawiły się też instrumenty dęte, wibrafony, przeszkadzajki i stare syntezatory. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 23.06 – Odpust św. Jana i Święto Miodu, Łagów,
 • 26.06 – Stand up „Tomasz Karolak – 50 i co?”, ZOK-Hydrozagadka, Zielona
 • 28-30.06 – XXXII. Festiwal „Ziemia i Pieśń”, Szprotawa,
 • 29.06 – Festiwal historii, Żagański Pałac Kultury,
 • 29.06 – Dni Nowogrodu Bobrzańskiego,
 • 29-30.06 – Wystawa i widowisko batalistyczne „Bitwa o Odrę”, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, Kostrzyn nad Odrą,
 • 7.07 – Festyn „Dobre, smaczne bo lubuskie”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
 • 10-13.07 - Rap Stacja Festiwal 2024, Sława,
 • 18-24.07 – Zlot Garbusów VW „Garbobranie”, WOSiR Drzonków, Zielona Góra,
 • 20-21.07 – XXX Jarmark Magdaleński, GOK Pszczew,
 • 20.07 – Koncert Lecha Janerki, Amfiteatr MCK- Park Siemiradzkiego, Gorzów,
 • 5-11.08 – Międzynarodowe Spotkania ze Sztuką, Żarski Dom Kultury,
 • 10.08 – Turniej Rycerski o Miecz Archidiakona Pszczewskiego, GOK Pszczew,
 • 11.08 – Letnie Spotkania Kabaretowe „Ściernisko”, Sieniawa Żarska,
 • 21-25.08 – XVI. Solanin Film Festival, Nowa Sól,
 • 23-25.08 – Dni Żar, Żarski Dom Kultury,
 • 26-27.08 – Festival Busker Bus, Zielona Góra,
 • 31.08 – Święto Pieczonego Kurczaka, Deszczno,
 • 6-7.09 – Nocny Szlak Kulinarny, Gorzów,
 • 7-15.09 – Dni Zielonej Góry „Winobranie”, Zielona Góra,
 • 11-15.09 - Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Oblicza Tradycji", RCAK Zielona Góra,
 • 20-22.09 – Bachanalia Fantastyczne, Zielona Góra,
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska