Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek Elżbieta Anna Polak wygrywa w sądzie z wojewodą lubuskim. Chodzi o prezesa WFOŚ

Redakcja
Marszałek Elżbieta Anna Polak nie kryje zadowolenia z rozstrzygnięciu Sądu Administracyjnego
Marszałek Elżbieta Anna Polak nie kryje zadowolenia z rozstrzygnięciu Sądu Administracyjnego Mariusz Kapała
Zarząd Województwa Lubuskiego wygrał proces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym z wojewodą lubuskim. Dotyczył on rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody w sprawie powołania i zatrudnienia prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zarząd województwa przed sądem reprezentował mec. Robert Kornalewicz - Szymański & Kornalewicz Adwokacka Spółka Partnerska. Jak wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej sprawa związana była z wielokrotną nowelizacją ustawy prawo ochrony środowiska, która zmierzała do wymiany zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

– Miała ona polegać na tym, że zarządy województw miały powołać nowe zarządy WFOŚ na wniosek wojewody i takie decyzje miały być podejmowane w terminie 7 dni od złożenia wniosku. Tak to miało miejsce w przypadku naszego regionu. A było to w listopadzie 2017 r. – tłumaczył mecenas Kornalewicz.

Wojewoda złożył wniosek, zarząd województwa lubuskiego się do tego przychylił, ale jednocześnie określił, że nowo powołany prezes obejmie tę funkcję dopiero 30 kwietnia 2018 roku. Skąd to odroczenie? Chodziło o sprawy logistyczne, organizacyjne, o to, by poprzedni prezes mógł dokończyć ważne dla województwa zadania. Wojewoda taką formę powołania nowego prezesa zakwestionował. Unieważnił więc - częściowo - uchwałę zarządu województwa. A dokładnie ten zapis, który mówił o objęciu tej funkcji dopiero od końca kwietnia 2018. I od razu powołał, czyli w listopadzie 2017 r. - nowego prezesa, który tę funkcję sprawuje do dziś.
Województwo lubuskie odwołało się od tej decyzji (rozstrzygnięcia nadzorczego). Sąd Administracyjny orzekł, że zarząd województwa lubuskiego miał pełne prawo do takiego rozstrzygnięcia sprawy, czyli powołania prezesa od kwietnia br.

Jeśli to orzeczenie sądu się uprawomocni się, to będzie to oznaczało, że prezes działa bez umocowania prawnego. Co się wtedy stanie z decyzjami, wydanymi przez nowego prezesa? Czas pokaże.

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska to podmiot, który realizuje ważne programy z zakresu ochrony środowiska, zamyka się bilansem rocznym, a zarząd województwa może dowolnie kreować zatrudnienie w tych jednostkach - mówiła podczas konferencji marszałek Elżbieta Anna Polak. - Wojewoda natomiast uznał, że takie władcze rozstrzygnięcie może być ważniejsze niż legalne działanie zarządu województwa. To orzeczenie pokazuje, że sądy w naszym regionie są niezawisłe.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny GL (13.04.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska