Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Melodie młodości, które wnoszą coś do naszego życia. Zielona Góra uczciła muzycznie pamięć Czesława Niemena i Anny German

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Zarówno Czesław Niemen oraz Anna German koncertowali w Zielonej Górze. W mieście nie brakuje akcentów związanych z nimi np. ulica, rondo.
Zarówno Czesław Niemen oraz Anna German koncertowali w Zielonej Górze. W mieście nie brakuje akcentów związanych z nimi np. ulica, rondo. arch. organizatora
Cóż to był za wieczór! Owacje na stojąco, bisy i publiczność śpiewająca z wykonawcami. Środowy koncert w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze (10.01), upamiętniający 20. rocznicę śmierci Czesława Niemena, która przypada 17 stycznia, okazał się wielkim sukcesem. Nie zapomniano również o Annie German, której imię nosi choćby zielonogórski amfiteatr oraz jedno z rond.

Wspaniali artyści

Utwory zasłużonych dla kultury polskiej, artystów wykonali: Inna Kamaryan (pochodzi z Taszkientu (Uzbekistan), gdzie studiowała na fakultecie śpiewu solowego, dysponuje sopranem liryczno-koloraturowym, a dużą część jej twórczości zajmują pieśni z repertuaru Anny German, urodzonej także w Uzbekistanie) i Jarosław Królikowski (uznany wrocławski śpiewak operowy i operetkowy, który inspirował się twórczością Jamesa Browna, Toma Jonesa, Cliffa Richarda, jego barwa głosu jest bardzo podobna do tej, którą miał Czesław Niemen, od lat prezentuje też jego utwory z jego repertuaru). Towarzyszył Jerzy Janke (akompaniament), a całość poprowadził działacz i promotor kultury - Jan Edward Czachor.

Inna Kamaryan oraz Jarosław Królikowski zabrali zgromadzoną publiczność na koncercie w sentymentalną podróż, która przypomniała ich szalone lata młodości, kiedy na koncerty tej królewskiej pary polskiej piosenki, chadzało się po to, aby poczuć się lepszym człowiekiem.

- powiedział Czachor.

Zielonogórskie akcenty

Czesław Niemen był związany ze Świebodzinem, gdzie mieszkał u swojego stryja w latach 1958-59, a na tamtejszym rynku znajduje się poświęcona mu ławeczka-pomnik. W Zielonogórskim Ośrodku Kultury działa Klub Miłośników Anny German, a młodzi wokaliści biorący udział w festiwalach sięgają po repertuar artystki.

Prowadzący koncert Jan Edward Czachor (Prezes Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena), przypomniał o związkach tych wybitnych artystów polskiej estrady z Zieloną Górą. Czesław Niemen koncertował w "Winnym Grodzie":

  • 10 stycznia 1965 r. - Niemen oraz Niebiesko-Czarni,
  • 16 stycznia 1968 r. - Niemen-Akwarele,
  • 23 września 1969 r - Niemen-Enigmatic,
  • 10 czerwca 1977 r. - Festiwal Piosenki Radzieckiej (po wykonaniu programu artystycznego artysta zasłabł i przez kilka godzin przebywał na badaniach lekarskich w szpitalu przy ulicy Wazów w Zielonej Górze).

Z kolei Anna German koncertowała 9 czerwca 1972 roku podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej "Koncert Przyjaźni".

Pamiątki po wielkich polskiej sceny muzycznej

W Zielonej Górze tuż przy Amfiteatrze oraz Parku Piastowskim znajduje się ul.Czesława Niemena, zaś przy ulicy Działkowej 19 - prywatna izba pamięci Czesława Niemena - utworzona przez wielbiciela jego twórczości - Adama Rajchela. Akcenty nawiązujące do postaci Anny German w Zielonej Górze to:

  • Amfiteatr i rondo imieniem Anny German
  • Klub Miłośników Anny German
  • Festiwal Talentów Anny German
  • Konkurs Poetycki Anny German

Dziwny jest ten świat

Podczas koncertu nie zabrakło znanych przebojów jak: o „Pod papugami”, „Sen o Warszawie”, „Dziwny jest ten świat”, „Obok nas” i „Mimozami jesień się zaczyna” czy „Cyganerii”, „Człowieczego losu”, „Tańczących Eurydyk”, „Greckiego wina” i innych. Wiele wykonań publiczność nagradzała gromkimi brawami, także na stojąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska