MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fani piosenek "z krainy łagodności" mieli prawdziwą muzyczną fetę. W Hydrozagadce zagrał legendarny zespół "Dom o zielonych progach"

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Formację wykonującą piosenkę poetycką oraz turystyczną tworzą m.in.: Wojciech Szymański (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Bartosz Zalewski (gitara akustyczna, wokal, piosenki).
Formację wykonującą piosenkę poetycką oraz turystyczną tworzą m.in.: Wojciech Szymański (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Bartosz Zalewski (gitara akustyczna, wokal, piosenki). Jarosław Wnorowski
W sali Hydrozagadka w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, w programie „Ballady z gór” wystąpił zespół „Dom o Zielonych Progach”. Muzycy zdobyli już sporą rozpoznawalność podobnie jak klasycy gatunku czyli „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. Nie obyło się bez bisów i gromkich braw.

Kameralnie, ale jakże wspaniale

Formację wykonującą piosenkę poetycką oraz turystyczną tworzą: Wojciech Szymański (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Bartosz Zalewski (gitara akustyczna, wokal, piosenki), Marcin Chatys (kontrabas, gitara basowa, chórki), Wojciech Chuchla (gitara elektryczna i solowa) i Grzegorz Różycki (piano, dźwięk). Wkrótce po powstaniu w 2000 r. (w górach w Szklarskiej Porębie, podczas popołudniowej wędrówki po Izerach), w roku 2002 r., na festiwalu „YAPA”, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej zmieniło się jego brzmienie, skład instrumentalny i wokalny. W Zielonej Górze zespół wystąpił w trzyosobowym, nieco kameralnym składzie, ale oddał typowy klimat tej formacji. Na wiolonczeli czarowała Jagienka Klecha.

Kochają góry

Artyści mają w swoim dorobku setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Wydali kilka autorskich płyt (m.in. „Po miłość” z 2023 r., „Pytasz mnie”. „Wszystko ma swój czas”, „Prawie jak nowi”, „Łódki marzeń”, „Tatika” czy „Jam”). Ogromną zasługą członków grupy jest też współtworzenie projektu „W górach jest wszystko, co kocham...”, który od kilkunastu lat promuje górskie piosenki, potocznie zwane „wgórowymi”. Można je znaleźć również na każdej z dziesięciu płyt serii. Po koncercie można było nabyć płyty oraz koszulki z górskimi motywami. Większość twórczości muzyków, wraz z tekstami, chwytami na gitarę i nagraniami, znajduje się na ich wspólnej stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska