Międzyrzecz: Pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających do Rumunii. Co będą tam robić?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Międzyrzeczu pożegnano żołnierzy wyjeżdżających na misję do Rumunii.
W Międzyrzeczu pożegnano żołnierzy wyjeżdżających na misję do Rumunii. starszy szeregowy Patryk Szymaniec, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana
Udostępnij:
W Międzyrzeczu pożegnano żołnierzy. Opuszczą mury jednostki, by wziąć udział w półrocznej misji wojskowej w Rumunii.

Polacy we wsparciu NATO

Polacy dostają wsparcie w ramach układu NATO, ale także dają wiele od siebie. W czwartek (20 stycznia) na placu apelowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu pożegnano 10. zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia, która została przekazana w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W 2016 roku, podczas szczytu NATO w Warszawie, w ramach wsparcia wschodniej flanki NATO, Polska zobligowała się do wysłania Polskiego Kontyngentu Wojskowego do Rumunii. Na misję na początku lutego wyjedzie ponad 200 żołnierzy, jednak najpierw będą musieli oni przejść kwarantannę.

Wsparcie wschodniej flanki NATO to przede wszystkim zadanie podtrzymywania zdolności bojowej żołnierzy, którzy poza granicami Polski będą tę gotowość wraz z sojusznikami ćwiczyć. Gospodarzami będą żołnierze rumuńscy, ale znajdą się tam także żołnierze portugalscy i amerykańscy - mówi major Przemysław Beczek, dowódca 10. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

Żołnierze dobrze przygotowani do misji

Większość wyjeżdżających żołnierzy wielokrotnie brała już udział w misjach zagranicznych, lecz są i tacy, dla których to pierwszy tego typu wyjazd. - Jest to moja pierwsza misja za granicami państwa. Przeszliśmy cykl szkoleń certyfikacyjnych między innymi na Słowacji i na Łotwie. Zarówno na Słowacji, jak i na Łotwie mieliśmy cykl różnych szkoleń, żołnierze przygotowywali się bezpośrednio do zadań, które będą wykonywali w ramach 10. zmiany - mówi podporucznik Maciej Sierpiński, dowódca plutonu. - Nie mam obaw, jesteśmy dobrze przygotowani, wszystkie elementy szkoleniowe doprecyzowywaliśmy podczas szkoleń zakończonych certyfikacją - dodaje.

Lubuszanie dziękują wojskowym

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak podkreślił rangę uroczystości. - W imieniu wszystkich Lubuszan miałem okazję podziękować żołnierzom za bardzo duży wysiłek, który ponieśli w przygotowania do tej misji. Jesteśmy z nich dumni, słyszymy o ich doskonałym zaangażowaniu, przygotowaniu do tej służby, profesjonaliźmie. Podziękowałem też ich rodzinom, bo bez tego wsparcia i zrozumienia realizacja misji byłaby niezwykle trudna.

Również sami żołnierze podkreślali wagę wydarzenia. - Dzisiejsza uroczystość jest dla nas bardzo ważna, opuszczamy mury naszej jednostki, zostawiamy rodziny. Dziś zostały przekazane obowiązki i sztandar - powiedział starszy kapral Jarosław Jałowy, dowódca drużyny.

Jak zaznaczają wojskowi, chętnie jadą oni na misję. Pół roku w ciągłej gotowości bojowej pozwala między innymi na nabycie doświadczenia wojskowego, strzeleckiego i umiejętności przemieszczania się w terenie górzystym.

W ceremonii wzięli udział także samorządowcy

W ceremonii udział wzięli wojewoda lubuski Władysław Dajczak, burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, zastępca starosty międzyrzeckiego Zofia Plewa, a także zastępca dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Jan Wojno, przedstawiciel z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Mariusz Marut, dowódca 11 batalionu dowodzenia ppłk Ireneusz Mika oraz dowódcy jednostek wojskowych delegujących żołnierzy w rejon misji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie