Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mają głos: Jakiego miasta chcą w przyszłości? Projekt strategii rozwoju czeka na uwagi

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tak wygląda dziś Zielona Góra, a jak powinna wyglądać za siedem lat? Każdy z nas może wnieść swoje uwagi do powstającej strategii rozwoju miasta do 2030 roku
Tak wygląda dziś Zielona Góra, a jak powinna wyglądać za siedem lat? Każdy z nas może wnieść swoje uwagi do powstającej strategii rozwoju miasta do 2030 roku Archiwum GL
Jaka ma być Zielona Góra za siedem lat? O tym decydują nie tylko gospodarze, ale i mieszkańcy miasta. Powstająca „Strategia Rozwoju Miasta na lata 2023-2030” jest do publicznego wglądu. Każdy z nas może wnieść swoje uwagi!

W sprawie strategii odbyło się już spotkanie warsztatowe z udziałem m.in. organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz miasta, radnych oraz przedstawicieli Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wyznaczono pewne trendy. Powstał projekt, nad którym teraz możemy dyskutować.

Tak wygląda dziś Zielona Góra, a jak powinna wyglądać za siedem lat? Każdy z nas może wnieść swoje uwagi do powstającej strategii rozwoju miasta do 2030 roku

Mieszkańcy mają głos: Jakiego miasta chcą w przyszłości? Pro...

Strategia rozwoju Zielonej Góry na lata 2023- 2030

Według niego Zielona Góra za siedem ma być bardziej zielona niż dziś, przyjazna młodym, ale i seniorom. Miastem, gdzie prężnie będzie się rozwijał Uniwersytet Zielonogórski z nowymi kierunkami, a jego absolwenci będą zostawać w mieście, znajdując pracę w dobrze płatnych firmach. Zachęcić ich do tego ma także nowoczesny system edukacji czy oferta sportowo-rekreacyjna. Miasto nie zapomni także o seniorach, by aktywnie mogli spędzać czas, ale i leczyć się w mających powstać mniejszych przychodniach.
Kiedy zapytaliśmy zielonogórzan, radnych i gospodarzy miasta, województwa sześć lat temu o przyszłość Zielonej Góry, wielu z nich mówiło o szansach rozwoju, jakie daje budowa druga nitka S3, mostu na Odrze w Milsku, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka czy Centrum Przesiadkowe. Inwestycje udało się zrealizować, a czy na wiele zmieniły nasze życie? Każdy z nas może to potwierdzić. Nie wszystkie jednak marzenia się spełniły. Sześć lat temu zielonogórzanie mówili o potrzebie budowy nowego szpitala, rozbudowie basenu w CRS o część zewnętrzną, zagospodarowaniu Górki Tatrzańskiej, budowie nowej strefy ekonomicznej i ściąganiu nowych firm, rozwoju UZ i miejskiej komunikacji, która powinna być darmowa.

A co mówią dziś? Jak wyobrażają sobie Zieloną Górę 2030?

- Jestem za wcześnie urodzona, więc jak dla mnie najważniejsze są sprawy związane ze zdrowiem. Chciałabym, żeby szpital nadal się zmieniał i rozbudowywał i oferował nowe możliwości dla nas. Żeby było więcej przychodni i lekarzy. Żebyśmy nie musieli czekać miesiącami na wizyty u specjalistów – mówi Bożena Malicka – Nowak.

Zdaniem Tomasz Sobczaka, najważniejsza jest praca dla młodych ludzi. Dlatego jak najszybciej powinna powstać nowa strefa gospodarcza. Tak jak planowano przy S3.

- Komunikację miejską mamy ekologiczną. Zróbmy wszystko, żeby korzystało z niej jak najwięcej osób. Niech będzie za darmo – uważa studentka Ewelina Różalska.

- Twórzmy nowe parki i miejsca rekreacji, w tym nowe ścieżki rowerowe, z których korzysta tak wiele osób – dodaje Karolina Mularczyk.

Mieszkańcy mają głos: Jakiego miasta chcą w przyszłości? Projekt strategii rozwoju czeka na uwagi

Tu zgłosisz swoje uwagi do strategii rozwoju

Roman Jankiewicz uważa zaś, że więcej uwagi miasto powinno poświęcić remontom dróg i chodników. Bo ich stan w wielu miejscach jest niezadowalający. A Flip Mróz podpowiada, by miasto podjęło starania, by pomóc młodym ludziom w zdobyciu własnego kąta.

- Może coś z tańszym wynajmem albo jakieś programy pomocowe? – zastanawia się.

Na pewno teraz wszyscy mieszkańcy mogą złożyć uwagi do konkretnych zapisów tego projektu „Strategia Rozwoju Miasta na lata 2023-2030”. Znajdą go w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronie poświęconej konsultacjom społecznym: https://zielonagora.konsultacjejst.pl/. Mogą wyrazić swoją opinię w tej sprawie w formularzu uwag lub wypełnić anonimową ankietę.

Zobacz 20 kultowych miejsc:

6. Guma do żucia McDonalds, resoraki, markowa odzież dżinsowa i... alkohol na wesela. Asortyment był oczywiście bogatszy, ale taki towar można wymienić od razu z czym się kojarzył sklep za dewizy. Waluta nie była ogólnie dostępna, ale jakoś do niej się docierało. Lub do bonów peweksowych, które także przybliżały zakup rzeczy nieosiągalnych w zwykłych sklepach.

20 kultowych miejsc w Zielonej Górze. Pamiętacie je? Większo...

ZNANE MIEJSCA W ZIELONEJ GÓRZE

WIDEO: Lubuskie: oszuści wyłudzili około 100 tys. złotych od dwóch kobiet

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska