Mieszkańcy nie chcą kolejnego biurowca urzędu

Alicja BogielZaktualizowano 
Nowy budynek ma kosztować 12 milionów złotych
Nowy budynek ma kosztować 12 milionów złotych
Po naszym artykule o planach budowy dodatkowego budynku magistratu, podniósł się szum. Większość zielonogórzan widzi ważniejsze potrzeby.

Ponad 12 milionów złotych planuje wydać prezydent na rozbudowę siedziby urzędników miejskich. Tylko w przyszłym roku na ten cel zarezerwowano 2 miliony złotych, w następnym - 10 milionów. Plany są na tyle zaawansowane, że rozpisano już urzędników na piętra i powstaje projekt budynku.

Chcą pracować razem
Na ośmiu kondygnacjach będą wydziały urzędy (przeniesione z innych siedzib i częściowo z obecnego biurowca) oraz sale konferencyjne, na parterze ulokowano archiwum, a w podziemiach parkingi. Budynek ma być "doklejony" do obecnego budynku przy ul. Podgórnej. Oba tworzyć będą podkowę. W planach są też nowe miejsca parkingowe dla petentów.

.

Po co urzędnikom nowy budynek? - Przede wszystkim chcemy, by wydziały zostały zlokalizowane w jednym miejscu - mówi szef prezydenckiego gabinetu Tomasz Nesterowicz - Dziś urząd komunikacji jest przy ul. Sienkiewicza, a wydział oświaty i świadczeń rodzinnych przy ul. Zachodniej. Dążymy do tego, by zielonogórzanie mogli załatwić swoje sprawy w jednym miejscu. A poza tym w obecnej siedzibie przy Podgórnej brakuje miejsca. Pracownicy wydziału geodezji toną w mapach.

Radni raczej powiedzą "tak"

Czy 12 milionów to nie jest jednak za wysoka cena za lokalizację pracowników w jednej siedzibie? Zielonogórzanie już mogą przecież w biurze podawczym urzędu złożyć wszystkie wnioski... - Ale to też kwestia organizacji pracy. I będą również oszczędności - twierdzi prezydent Janusz Kubicki. - Dziś płacimy za utrzymanie i ochronę dwóch innych budynków. Ba, ponosimy koszty wynajmu pomieszczeń, na przykład dla nadzoru budowlanego.

- Zyskamy dwa inne budynki, które możemy na przykład sprzedać - dodaje T. Nesterowicz.
- Albo przy Zachodniej stworzyć przedszkole... - przewiduje prezydent.

Czy stanie nowy biurowiec czy nie, zależy przede wszystkim do radnych, którzy ustalają budżet miasta. A ci jeszcze nie wiedzą, jak zagłosują. - Ja raczej jestem przeciwko - mówi szef klubu PiS Jacek Budziński. - Nie wierzę, że skończy się na 12 milionach. Możemy dojść do 15, 18... Czyli wydamy prawie wszystko, co zostamy ze sprzedaży Centrum Biznesu. lepiej chyba tam przenieść urzędników.

Ale największy klub radnych - Platformy Obywatelskiej - jest za nowym budynkiem. - Uważamy, że wydziały powinny być w jednym miejscu - mówi szef klubu Artur Zasada. - A skoro prezydent nie widzi innego rozwiązania... Jeśli tak zdecydował, to bierze również odpowiedzialność za swoje decyzje.

Czytelnicy mówią i piszą o biurowcu:

 • Janusz Sz.: - Dziwię się prezydentowi Kubickiemu, że za 12 mln zł chce zbudować nowy magistrat, a za 20 mln sprzedać Centrum Biznesu. Zamiast budować, powinien adaptować CB na urząd miejski. A te 12 mln przeznaczyć na poszerzenie ulic, parkingi, itp.

 • Mieczysław z Zielonej Góry: - Jeśli prezydent chce stawiać drugi biurowiec przy Podgórnej, to musi pomyśleć o kolejnej rzeczy - parkingach. A szczególnie, jeśli przymierza się do przenosin wydziału komunikacji. Przecież tam 99 procent klientów przyjeżdża samochodami, a obecny parking urzędu jest już za mały.

 • Aleksandra z os. Pomorskiego: - Te 12 milionów złotych proponowałabym przeznaczyć na przedszkola, zamiast na nowe pokoje dla urzędników. Nasze dzieci nie mogą być przyjęte do przedszkola, bo brakuje miejsc, a urzędnicy chcę sobie stawiać wieżowiec.

 • Urzędnik: - Mam nadzieję, że uda się rozbudować magistrat. Ludzie myślą, że my tu pracujemy w jakiś świetnych warunkach. A tymczasem siedzi nas po kilku w pokoju, jeden drugiemu na głowie. Jeśli zielonogórzanie chcą być profesjonalnie obsługiwani w urzędzie, niech pozwolą nam pracować w godnych warunkach.

 • Mieszkaniec miasta: - Ściąganie inwestorów przemysłowych idzie nam jak krew z nosa. Ale za to urzędy rozkwitają. Tak trzymać!

 • Mieszkaniec: - Nie podoba mi się pomysł stawiania kolejnego biurowca urzędu. Najpierw wydawano pieniądze na adaptację innych obiektów, teraz to wszystko wyrzuci się do kosza i będzie budować nowy wieżowiec. Nie wierzę, że później tamte budynki ktoś kupi. Czy ta biurokracja nie wyhamuje?

 • Zyta: - Czy prezydent wziął pod uwagę zwiększony ruch pojazdów w tym rejonie. Więcej urzędników to więcej samochodów w tej okolicy. Rondo i ul. Podgórna są zakorkowane, brak miejsc parkingowych, ul. Wazów zastawiona pojazdami urzędników, bo parking przed urzędem płatny. Karetki pogotowia, aby przejechać, poruszają się po chodniku. Ta część miasta to też część chroniona, konserwator zaleca tam dachy z tradycyjnej dachówki, a tu 8-piętrowy wieżowiec?!

 • Zyga: - Jeżeli powstanie ten wieżowiec to, co z parkingami? Już teraz brakuje tam miejsca! Tylko, co ich to obchodzi. Ich - urzędników.

 • Miastowy: - Buduj prezydencie nowy magistrat i nie patrz się na tych ludzi, którym zawsze coś przeszkadza.

 • Zygmunt: - Zamiast biurowca dla urzędników za 12 mlm zł lepiej zbudować więcej parkingów w mieście.

 • polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

  Wideo

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze 10

  Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Podaj powód zgłoszenia

  W
  White

  Czy w tym mieście zawsze, powtarzam zawsze muszą znaleźć się malkontenci, którym wszelkie plany chociażby niewielkiej zmiany muszą przeszkadzać? Jestem za budową nowego budynku, ponieważ nie mam czasu na "latanie" po wydziałach porozsiewanych po mieście. Miejsca parkingowe? Ludzie, ruszcie trochę głową. Wszyscy biadolą jak to nie można dziś zaparkować pod obecnym magistratem a ja się pytam: Od czego jest parking przed palmiarnią, dodam, że z reguły w pełni niewykorzystany i znajdujący się o rzut beretem od Urzędu Miasta? Ludzie, czy wy jesteście już tak leniwi, że żal wam ruszyć "cztery litery"? Musicie koniecznie parkować pod samym nosem?
  Co do kosztów, nowy budynek wcześniej czy później i tak bedzie trzeba wybudować, niestety, im pużniej tym drożej.

  m
  milczacy

  A moze ktos zapyta mieszkancow czy chca wszystkie instytucje miejskie w jednym miejscu.Moim zdaniem rozmieszczenie instytucji po miescie rizluznia centrum.Prosze zapytac mieszkancow.Moze referendum tak jak to proponowala PO przy uchwale o powolanu Strazy Miejskiej.Moze ankieta w internecie lub w UM

  j
  ja

  Zioelona Góra nie jest miastem, w którym wszystko idzie świetnie, dynamicznie się rozwija, powstają nowe budynki i zakłądy pracy. Mamy chyba jeszcze sporo [problemów do załtwienia. Nie wydaje mi się, żeby budowanie biurowca dla urzędników było najpilniejszym problemem do rozwiązania.

  m
  mieszkaniec przy ul. Zyty

  Pomijam zasadność rozbudowy budynku. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że zostanie zwiększona liczba zatrudnionych osób. Znaczna część z nich do pracy dojeżdżać będzie swoim samochodem. Już w chwili obecnej, nie ma wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Urzędnicy miejscy parkują na ulicy Zyty, zajmując prawy pas ruchu i ograniczając jadącym do szpitala karetkom pogotowia. Dla tych którym nie wystarczyło miejsc na ulicy, wjeżdżają na parking osiedlowy, mimo ustawionych znaków zakazu ruchu ( brawo za poszanowanie prawa, ciekawe czy chociaż w pracy bardziej przestrzegają prawa ). Uważam, że możliwości rozbudowy budynku UM skończyły się w momencie, kiedy oddano budynek do użytku. Rozbudowa nie wpłynie na zwiększenie efektywności w załatwianiu spraw, wręcz przeciwnie. Petenci, którzy będą szukać przez kilkanaście minut wolnego miejsca, lub będą zmuszeni do parkowania kilkaset metrów od urzędu, na pewno będą "bardzo WDZIĘCZNI" Panu Prezydentowi i Radzie.

  d
  dzięcioł

  W czasie kampani wyborczej do parlamentu pani Bukiewicz do znudzenia w reklamówkach wyborczych w Radiu Zachód powtarzała że bedzie za radykalna obnizka podatków. Po wyborach jej mąż razem z innymi radnym po i sld zagłosowali za radykalna podwyżką podatków i opłat dla nas zielonogorzan. Zapoczątkowali tym glosowaniem następne podwyżki, które wejda na poczatku 2008 roku: wody i sciekow. A najlepsze jest to, że nasze cięzko zapracowane pieniądze z podatków zaraz Kubicki przeznaczył na poprawę warunków sobie i otaczajacej go biurokracji, jakby nie widział dziurawych dróg, kolejki po mieszkania komunalne, piachu przy filharmonii, odrapanych kamienic... Zadowolony Urbaniak przyjmuje w świetle jupiterów taki bubel. Zresztą radni po i sld razem glosowali za obciązeniami nas zielonogórzan maniąc, że jest to takie racjonalne. Radni, którzy glosowali za podwyżką podatków na biurokrację powinni podani do publicznej wiadomosci z imienia i nazwiska.

  ps
  Dzisiaj w expose Tusk znowu manił obnizką podatkow. Czy oni maja nas za durniow?

  d
  dzięcioł

  skandal

  F
  Frontkampfer

  Potem będziecie narzekać, że kolejki, bałagan, nikt nic nie wie, że długo się czeka na decyzje. Przecież nikt nie podjoł by decyzji o wybudowaniu dodatkowego budynku bez rozeznania. Nowy budynek jest potrzebny i tyle.

  B
  Bingo

  Basenu nie ma, nie ma przedszkola, nie ma inwestorów,są za to mrzonki o super galerii w miejce Centrum Biznesu,podwyżki dla swoich i wizja Urędu Miasta za kilkanaście milionów złoty.I jak na razie są to jedyne osiągnięcia ekipy Janusz Kubickiego.Oby nie jedyne.

  T
  Tadeusz

  Czy Zielona Góra nie ma innych potrzeb,jak rozbudowa Urzędu? Niech się lepiej urzędnicy do roboty wezmą! Aż tak sie dynamicznie nie rozwijamy,żeby budować praktycznie nowy Urząd.Lepiej zaadoptować Centrum Biznesu.Centralnie położony budynek,blisko urzędu Miasta idealnie nadaje sie na wydziały i biura.I po co sprzedawać skoro i tak pieniądze pójda na budowę Urzędu?

  p
  psiara

  Ludzie puknijcie się w głowę! Czy miejscy urzędnicy to ludzie gorszej kategori i nie należy im się praca w lepszych warunkach! Przecież tu też chodzi o Was - szybsze, sprawniejsze załatwianie spraw w jednym miejscu. Jeśli zaczniemy się licytować co jest ważniejsze to do niczego nie dojdziemy.

  Dodaj ogłoszenie

  Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

  To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

  Dziękujemy za Twoje wsparcie!

  Jasne, chcę odblokować
  Przycisk nie działa ?
  1.
  W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
  krok 1
  2.
  Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
  krok 2
  3.
  Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
  krok 3