Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zatonia czują się pomawiani i zakłamywani. W internecie pojawiają się sprzeczności. Miasto szykuje kompromisowe rozwiązanie

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Temat dotyczący planów inwestycyjnych w Zatoniu pozostaje gorącym punktem dyskusji wśród mieszkańców, nie schodząc z ust ani na chwilę.
Temat dotyczący planów inwestycyjnych w Zatoniu pozostaje gorącym punktem dyskusji wśród mieszkańców, nie schodząc z ust ani na chwilę. Fot. Mariusz Kapała
Temat dotyczący planów inwestycyjnych w Zatoniu pozostaje gorącym punktem dyskusji wśród mieszkańców, nie schodząc z ust ani na chwilę. Pomimo upływu czasu od pierwszych doniesień na ten temat, napięcie wokół planowanej budowy parkingu i placu festynowego wciąż narasta, wywołując coraz więcej kontrowersji i niepewności co do przyszłości tego malowniczego miejsca.

Niedawno informowaliśmy o petycji mieszkańców Zatonia, która wyraża zaniepokojenie dotyczące planów inwestycyjnych w Parku Książęcym, stanowczo zwracając uwagę na walory historyczne i przyrodnicze tego miejsca. Podobny tekst został opublikowany stronie Stowarzyszenia Nasze Zatonie pod tytułem „Uwaga 'fałszywi prorocy' odwiedzają domy w Zatoniu!". Podobny, bo jak twierdzi przedstawiciel mieszkańców Zatonia, Tomasz Mania godzący w słuszność protestu i zakłamujący treść petycji.

Fałszywi prorocy?

Mieszkańcy czują się pomawiani i zakłamywani przez przedstawione w nim fałszywe twierdzenia, a w odpowiedzi stanowczo bronią swoich praw i wartości. Artykuł ten został ostro skrytykowany przez przedstawiciela grupy składającej petycję oraz przez mieszkańców Zatonia podkreślając, że ich głównym celem jest ochrona unikalnych walorów przyrodniczych i historycznych Parku Książęcego oraz zapobiegnięcie jego komercjalizacji. Zdaniem mieszkańców, plany inwestycyjne, które przewidują budowę dużego placu festynowego oraz parkingu na 1500 aut, stoją w sprzeczności z tą ideą.

O co toczy się spór?

Twórcy petycji jak mówią, nie negują potrzeby budowy parkingu, lecz kwestionują proporcje i lokalizację proponowanych miejsc. Niezadowolenie mieszkańców dotyczy także braku uwzględnienia przez autorów artykułu faktu, że teren przeznaczony pod inwestycję znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu „Dolina Śląskiej Ochli”, co wymaga szczególnej troski o zachowanie harmonii z przyrodą. Jak wielokrotnie podkreślali mieszkańcy Zatonia, w parku można spotkać sarny, jelenie, wiewiórki, zające, wilki, borsuki, a także sezonowo chronione ptaki takie jak dzięcioły czarne, bociany białe, żurawie, a także nieliczne na terenie Polski zachodniej dudki. Realizacja inwestycji zgodnie z aktualnym planem poskutkuje spłoszeniem zwierząt.

Gdzie ma powstać parking?

Mieszkańcy twierdzą, że parking ma powstać kilkadziesiąt metrów od ich okien i obawiają się, że faktycznie mógłby stać się miejscem stałego parkowania dla dużej liczby samochodów, co skutkowałoby znacznym zwiększeniem ruchu i hałasu w okolicy. Jako propozycję rozwiązania sugerują budowę parkingu za parkiem, wzdłuż drogi do Niedoradza wzorem poprzednich lat. Plac festynowy z kolei miałby być wykorzystywany do organizacji wielotysięcznych imprez masowych, a nie jak przestawiają przedstawiciele Stowarzyszenia do zabaw z dmuchańcami czy foodtrackami. Twórcy petycji poddają pod wątpliwość, że inwestycja za 4,5 mln zł nie będzie przeznaczona do kilku małych imprez w roku.

Środków nie brakuje

Warto również zauważyć aspekt finansowy. Mimo znacznych nakładów miasta na rewitalizację Parku Książęcego część społeczności uważa, że te środki mogłyby być lepiej wykorzystane na poprawę infrastruktury lokalnej, takiej jak utwardzenie dróg czy modernizacja istniejącej infrastruktury komunalnej. Wydatki na budowę parkingu na 1500 aut i placu festynowego wzbudzają wątpliwości co do ich zasadności, szczególnie w kontekście rzeczywistych potrzeb mieszkańców i ochrony unikalnego charakteru Parku Książęcego.

Tu nie chodzi o izolację

W piśmie z 25 stycznia br., które trafiło do Urzędu Miasta w Zielonej Górze, czytamy:

-Popadający w ruinę po II WŚ obiekt pałacowo-parkowy w ostatnim czasie został poddany gruntownej rewitalizacji, dzięki której odzyskał dawny blask. Odtworzono m.in. elementy małej architektury (Altana Różana, fontanny), dawny układ ścieżek [..] przywracając historyczne założenia parkowo-ogrodowe. Ruiny zabytkowego pałacu zostały zabezpieczone i oddane do zwiedzania. [..]. Obecnie to jeden z najciekawszych przykładów architektury pałacowo-parkowej w zachodniej Polsce. Szybko wiec stał się jedna z najciekawszych atrakcji Zielonej Góry i województwa lubuskiego.

Mieszkańcy podkreślają, że ich celem nie jest izolacja od świata zewnętrznego, lecz zachowanie spokoju w miejscu, które wybrali na swoje miejsce zamieszkania. W odpowiedzi na oskarżenia o manipulowanie faktami i skłócanie społeczności, mieszkańcy Zatonia wyrażają gotowość do konstruktywnych rozmów i negocjacji, jednakże stanowczo podkreślają, że nie zaakceptują naruszenia integralności przyrodniczej i historycznej Parku Książęcego. Apelują do władz miasta o szacunek dla ich opinii oraz współpracę w dążeniu do rozwiązania, które będzie uwzględniać interesy wszystkich stron.

Co na to miasto?

Przewodniczący Rady Miasta p. Piotr Barczak po przeanalizowaniu dostarczonych przez mieszkańców Zatonia dokumentów, skierował pismo do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz do Komisji Integracji, Planowania Przestrzennego i Klimatu. Sołtys sołectwa Zatonie, Krzysztof Sadecki zwołał zebranie sołeckie w Sołectwie Zatonie 28.02.2024 r. godz.18:00 w Świetlicy Sołeckiej przy ul. Zatonie — Zielonogórska 38. Na zebranie są zaproszeni Pani Agnieszka Kochańska (ogrodnik miejski) oraz Pan Krzysztof Kaliszuk (zastępca Prezydenta Miasta).

Krzysztof Kaliszuk informuje, że miasto pracuje nad kompromisowym rozwiązaniem. Nowy plan ma obejmować mniejszy, zielony parking, który będzie oddzielony od zabudowań ścianą lasu, a z placu festynowego zrezygnowano. Projekt w całości zostanie jednak przestawiony na spotkaniu sołeckim.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska