Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"MiniKopernik" w Parku Mużakowskim! Powstanie centrum edukacyjno-kulturalne za 34 miliony Euro!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Centrum nauki i kultury zostanie sfinansowane ze środków Rządu Federalnego Niemiec i Landu Saksonia. W czwartek 20 sierpnia 2020 w Parku Mużakowskim spotkali się marszałek Elżbieta Anna Polak, premier Saksonii Michael Kretschmer oraz prof. Monika Grütters - Minister Stanu w Urzędzie Kanclerza Federalnego, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.
  • Podpisanie listu intencyjnego ws. nowej umowy finansowania instytucjonalnego Fundacji „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” oraz Umowy finansowania projektu budowy Kavalierhaus w Parku księcia Pücklera było okazją do kolejnego polsko-niemieckiego spotkania na pograniczu. W Parku Mużakowskim spotkali się marszałek Elżbieta Anna Polak, premier Saksonii Michael Kretschmer oraz prof. Monika Grütters - minister stanu w Urzędzie Kanclerza Federalnego, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Park dla Polaków i Niemców

– Rząd Federalny Niemiec nie po raz pierwszy wspiera nowe obiekty i odradzanie dziedzictwa kulturowego w tym obszarze - podkreślała marszałek. - Podobnie rząd landu Saksonia. My, Lubuszanie mówimy o tej inwestycji „mały Kopernik”. To ponad 30 mln euro, nowa inwestycja, ale też utrzymanie bieżące obiektu i rewitalizacja architektury ogrodowej. Dziękuję rządowi federalnemu za olbrzymie zainteresowanie dziedzictwem Łuku Mużakowa. Dzięki parkowi i geoparkowi, wszyscy na świecie wiedzą, gdzie jest region lubuski. Po stronie polskiej także dzięki panu burmistrzowi Łęknicy Piotrowi Kuliniakowi i wsparciu samorządu lubuskiego realizujemy również centrum edukacyjno-kulturalne w Łęknicy. Nie są to tak wielkie pieniądze jak w przypadku inwestycji niemieckiej, ale krok po kroku realizujemy plan – wyjaśniła E.Polak.

- Dla nas ta umowa to kolejny krok ku temu, aby Park Mużakowski był rozbudowywany - stwierdził. P. Kuliniak. - Pieniądze ze strony niemieckiej to są olbrzymie kwoty. Ale my po polskiej stronie również mocno pracujemy nad tym, żeby park odzyskiwał dawny blask.

Źródło: Lubuskie.pl
Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Narodowego Instytutu Dziedzictwa / TV NID o Parku Mużakowskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska