Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek sakralnym perełkom

Michał Szczęch 68 359 57 32 [email protected]
- Myślę, że postawa wiernych to między innymi owoc pracy księży, którzy pracowali tu wcześniej – mówi ks. Sławomir Strzyżykowski
- Myślę, że postawa wiernych to między innymi owoc pracy księży, którzy pracowali tu wcześniej – mówi ks. Sławomir Strzyżykowski Michał Szczęch
Tutaj festyny to tradycja. Budachowski "pieróg" obchodzi w tym roku dziesięciolecie. A parafialny festyn w Bytnicy odbędzie się w najbliższą sobotę już po raz piąty. - Zapraszamy! - zachęcają do przyjazdu mieszkańcy.

O festynach i sposobie zbierania pieniędzy na remont miejscowych kościołów porozmawialiśmy z ks. proboszczem Sławomirem Strzyżykowskim.

Festyny sposobem na remonty kościołów?
- Nie było mnie tu, gdy tworzyła się ta szczytna idea. Festyny organizują większe miejscowości, a mniejsze pomagają. Ta idea w poszczególnych wsiach naszej parafii przebija się każdego roku. To chęć zbierania pieniędzy na sprawy wioskowe, więc również na odnowienie zabytkowych kościołów. Wsie prześcigają się w pomysłach. Festyn parafialny w Bytnicy odbędzie się już po raz piąty. Pierwszy był festyn pieroga w Budachowie. Mamy też na przykład festyn ziemniaka w Dobrosułowiu.

Te festyny to chyba również taki zdrowy rodzaj rywalizacji między miejscowościami?
- Tak. Poza tym w każdej miejscowości działają komitety, które też prowadzą zbiórki na remonty świątyni. Takie zaangażowanie wiernych zaowocowało odremontowaniem kościoła w Budachowie, Dobrosułowiu, Grabinie. W Strudze mieszkańcy odnowili kaplicę. W Bytnicy również trwają prace. Mieszkańcy nakreślili plan, by tu remonty zacząć od wnętrza. Nowe witraże, wymiana instalacji, malowanie, nowy tynk. To już udało się zrobić. Trzeba jeszcze wymalować chór i empory. Sprawa gzymsów to już dalsza przyszłość. No i elewacja zewnętrzna, nowa zieleń, może wyłożenie kostki i naprawa murów wokół świątyni…

Dużo tych potrzeb…
- Tak. Ale pomaga nam też gmina. Co roku przeznacza pulę pieniędzy. Pomaga tez kuria. Najważniejsza jest jednak pomoc wiernych.

Skąd świadomość wśród ludzi, że o kościół trzeba dbać? Skąd ich ofiarność?
- Myślę, że postawa wiernych to między innymi owoc pracy księży, którzy pracowali tu wcześniej. Mieszkańcy poczuwają się, by dbać o swoje kościoły, by je utrzymywać. Nie trzeba ludzi do tego specjalnie zachęcać. To budujące, zwłaszcza w dobie nowoczesności. Dzięki tym remontom, festynom, zbiórkom, możemy jeszcze bardziej tworzyć tu wspólnotę. I możemy modlić się w pięknych, odnowionych kościołach. To dla wiernych nagroda za ich trud.

Dziękuję

***
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy budowany był w latach 1745 - 1750, wystrój świątyni jest barokowy, pierwotnie był to Kościół ewangelicki. W latach 60-tych usunięto część bocznych chórów, w środkowej części dachu umieszczona została wieża klasycystyczna, a przed głównym wejściem do kościoła barokowy krużganek.
W prezbiterium ołtarz jest wykonany w stylu barokowym, składa się z predelli, bogato ażurowo rzeźbiony motywami roślinnymi, zwieńczony olejnymi obrazami: Ostatniej Wieczerzy oraz Zmartwychwstania.

V FESTYN PARAFIALNY
Sobota, boisko za cmentarzem
14.00 - uroczysta msza św.;
15.15 - występ dzieci z Parafialnego Zespołu Caritas, występ zespołu Nietkowianki;
16.00 - mecz piłki nożnej - drużyna oldbojów z Zielonej Góry (dwukrotny mistrz Polski oldbojów na boiskach trawiastych) kontra Klub Sportowy Drzewiarz Bytnica;
17.00 - konkurencje rekreacyjno-sportowe z atrakcyjnymi nagrodami: strzelanie z wiatrówki, łowienie piwa (dla dorosłych), łowienie ryb (dla dzieci), rzut kaloszem (dla pań), rozbijanie balonów cepem, rzut jajkiem na odległość (dla par), wyciskanie ciężarka, bieg w workach;
20.00 - 3.00 - zabawa taneczna na świeżym powietrzu.
Podczas festynu będzie można skorzystać z suto zaopatrzonego bufetu (domowe wypieki, napoje, potrawy grillowane, zupy). Będzie można również kupić cegiełki podczas loterii fantowej. Dochód z festynu przeznaczony zostanie na remont kościoła w Bytnicy.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska