Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na słubickich wałach i łąkach w końcu jest czysto! Teren został posprzątany. Czy mieszkańcy to uszanują?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Tak wyglądały wały i łąki przed uprzątnięciem terenu. Mieszkańcy notorycznie zaśmiecają to miejsce. Czy tym razem będzie inaczej?
Tak wyglądały wały i łąki przed uprzątnięciem terenu. Mieszkańcy notorycznie zaśmiecają to miejsce. Czy tym razem będzie inaczej? Aleksandra Pazda
Słubickie wały i łąki zostały uprzątnięte przez pracowników Wód Polskich. Butelki i inne śmieci zniknęły, jednak czy na długo? Czy mieszkańcy będą dbali o ład i porządek w tym miejscu?

Na początku marca pisaliśmy o przykrym zjawisku, które od dawna występuje na terenie słubickich wałów i Parku Nadodrzańskiego (tzw. łąk). Teren notorycznie jest zaśmiecany przez mieszkańców i przyjezdnych. Porozrzucane butelki, puszki, opakowania po jedzeniu, a nawet stare opony - taki widok to już codzienność.

- Czy tak trudno wyrzucić to do kosza? Lepiej zostawić na trawie? Nigdy tego nie zrozumiem - przyznaje zdenerwowany Mariusz, którego spotykamy tuż przy McDonaldzie. To właśnie tu śmieci było najwięcej...

- Słubickie wały toną w śmieciach - alarmują mieszkańcy. Problem wciąż przybiera na sile

Przykry widok w Słubicach. - Śmieci są wszędzie, a wały wyg...

Jak udało nam się dowiedzieć, teren obwałowań Odry należy do Wód Polskich. 2 marca wysłaliśmy maila z pytaniami, jak często wały są sprzątane, kto się tym zajmuje i czy pracownicy instytucji mają pomysł, jak zapobiec zaśmiecaniu. Kilka dni później to miejsce wyglądało nie do poznania!

- W ramach dobrych praktyk i pozytywnej współpracy z gminą Słubice wskazany teren został po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie uprzątnięty -

poinformował nas Jarosław Garbacz z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej. - Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, iż to lokalni mieszkańcy oraz osoby przyjezdne są bezpośrednio odpowiedzialni za masowe pozostawianie odpadów na wałach przeciwpowodziowych w tym miejscu, co jest istotne w kontekście obowiązywania ustawy O utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Wody Polskie dodają, że teren wałów przeciwpowodziowych spełnia warunki tzw. terenów otwartych, które służą społeczeństwu. - W związku z tym w pełni zasadnym jest stanowisko, że obowiązek utrzymania czystości i porządku na tych terenach powinien należeć do gminy - tłumaczą pracownicy.

Kto będzie dbał o czystość?

Trwa przygotowywanie porozumienia w sprawie określenia warunków technicznych i finansowych dotyczących stałego utrzymania porządku i czystości na wale przeciwpowodziowym, znajdującym się na terenie Słubic. Tego typu porozumienia z powodzeniem funkcjonują już w innych miastach i miejscowościach Polski południowo-zachodniej.

Czy znajdą zastosowanie i tutaj? Będziemy przyglądać się sprawie.

Nauczmy się dbać o czystość

- Od wielu lat staramy się edukować użytkowników naszych terenów oraz obiektów, aby korzystając z obszarów nadrzecznych i przy innych akwenach, dbali o ład i porządek - wyjaśnia Jarosław Garbacz i dodaje, że pracownicy terenowi regularnie patrolują również tereny najczęściej zaśmiecane przez ludzi i w miarę możliwości sami usuwają odpady.

Sprzątanie śmieci każdorazowo odbywa się również w związku z przeprowadzaniem planowych prac utrzymaniowych czy konserwacji wałów.

Na łąkach też jest czysto!

W mailu, który wysłaliśmy do Wód Polskich napisaliśmy również, że podobny problem występuje na terenie Parku Nadodrzańskiego (czyli tzw. łąk, tuż przy zacumowanym statku Zefir). Jakiś czas temu pojawiły się tu tablice z informacją ile czasu dany odpad się rozkłada. To jednak nie pomogło, śmieci wciąż przybywało.

Ten problem również został rozwiązany.

- Pragnę poinformować, że pracownicy Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze oraz Nadzoru Wodnego w Słubicach przeprowadzili kolejną akcję porządkowania terenów obwałowań Odry w Słubicach. W ramach sprzątania odpadów uporządkowany został również teren wskazany w poniższej wiadomości, mimo iż nie należy on do zasobów terenów administrowanych przez Wody Polskie - poinformował Jarosław Garbacz.

ZOBACZ TEŻ:
MIESZKAŃCY POGRANICZA OD LAT OZDABIAJĄ MUR BARWNYM GRAFFITI

[WIDEO] SŁUBICKIE WAŁY TONĄ W ŚMIECIACH

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska