Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na spacer do lasu

Anna Niemiec
Kamienna wieża widokowa
Kamienna wieża widokowa Olga Ciemnoczołowska
Wiosenna aura sprzyja wypadom na łono natury. Pieszo lub rowerem można odwiedzić ciekawe miejsca w zielonogórskich lasach.

Polecamy na kwietniowy weekend siedem wyjątkowych miejsc w lasach:
Gryżyńskie uroczyska - ścieżka edukacyjna przygotowana przez leśników wokół Jeziora Gryżyńskiego. To 8,5 km dobrze oznakowanej malowniczej trasy pieszej, wyposażonej w tablice informacyjne i miejsca odpoczynku. Początek i koniec przy Ośrodku Anapausis w miejscowości Gryżyna.

Image and video hosting by TinyPic

Turkusowe jeziorko na geościeżce
Fot. Marek Maciantowicz

Image and video hosting by TinyPic

Wieża widokowa na geościeżce
Fot. Marek Maciantowicz

Góra Wilkanowska i ścieżka „Do wieży" – Góra Wilkanowska ( 221 m n.p.m.), nazywana też Kosową Góra, jest najwyższym wzniesieniem na Wale Zielonogórskim. Położona w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra przy wyjeździe z Zielonej Góry w kierunku Żar. Tu zbiega się kilka wyznaczonych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Na szczycie znajduje się 20 metrowa ceglana wieża. Wybudowana w 1903 roku służy leśnikom do obserwacji lasów (ochrona przeciwpożarowa). Przy nadleśnictwie znajduje się również wiata edukacyjna i kolekcja dendrologiczna.

Zielony Las i kamienna wieża –atrakcja nie tylko dla mieszkańców Żar. W pięknym kompleksie starych buków z najwyższym wzniesieniem woj.lubuskiego – Górą Żarska (227 m n.p.m.) wyznaczono trasy piesze, biegowe i rowerowe. Dla aktywnych przygotowano „siłownię pod chmurką". W ostatnim czasie infrastruktura turystyczna wzbogaciła się o odrestaurowaną kamienną wieżę widokową.

Śląskie morze z wysokości 40 metrów – Niedaleko Sławy, między Lubiatowem a Konotopem stoi od niedawna najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce. Z wysokości 40, 20 metra można podziwiać uroki okolicznych lasów i jezior. Leśnicy z Nadleśnictwa Sława Śląska przygotowali w sąsiedztwie wieży wiatę z miejscem na ognisko i siłownię. To nie wszystko! Dla rowerzystów 4,6 km bezpiecznej ścieżki rowerowej wzdłuż drogi 278. Dojazd z Zielonej Góry – promem przez Odrę w Milsku – to tylko 46 km. Przeprawa promem to okazja do podziwiania niepowtarzalnych nadodrzańskich krajobrazów.

Zielonogórski Las Odrzański. Ten las powinien znać każdy zielonogórzanin. Kompleks ponad 1000 ha ze starymi dąbrowami, starorzeczami i nadrzecznymi lasami łęgowymi, położony w dolinie Odry w kierunku na północ od Zielonej Góry. Las Odrzański można odwiedzić pieszo lub rowerem. Ścieżki są dobrze oznakowane. Nadleśnictwo Przytok –położone na północno-wschodnim obrzeżu Zielonej Góry oferuje wiele ciekawych miejsc, przygotowanych przez leśników dla turystów pieszych i rowerzystów.

Dawna Kopalnia Babina - 5,3 km. Zbudowana w 2012 roku przez Nadleśnictwo Lipinki położona jest na Łuku Mużakowa na południe od Łęknicy. Rowerowo-piesza trasa wiedzie po terenach, gdzie w latach 1920-1973 eksploatowano węgiel brunatny. Na 11 przystankach możemy poznać historię tego ciekawego miejsca. Atrakcją - oprócz kolorowych jeziorek - jest modrzewiowa wieża widokowa o wysokości 29,5 m.

Najstarszy polski dąb – Chrobry. Rośnie w Borach Dolnośląskich , na granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Według oficjalnych informacji Lasów Państwowych jest najstarszym dębem szypułkowym w Polsce. Ciekawostką związaną z Chrobrym są dęby papieskie , wyhodowane z jego nasion, pobłogosławionych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Rzymu w 2004 roku.

Image and video hosting by TinyPic

Fot. Marek Maciantowicz

Ten wyjątkowy świadek historii, w wyniku barbarzyńskiego podpalenia 18.11.2014r. przeżył groźny pożar. Trzeba koniecznie go odwiedzić i sprawdzić, czy już wypuszcza liście.

Zapraszamy i apelujemy o odpowiedzialne zachowanie w lesie.

Nie zaśmiecajmy ich i chrońmy przed pożarem! Do zobaczenia w leśnych ostępach!

Trasa ścieżki "Gryżyńskie uroczyska". Fot. Arch. Nadl. Bytnica

Image and video hosting by TinyPic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska