Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na tych lekcjach nikt się nie nudzi

Krzysztof Koziołek
Znany wędrownik Jerzy Romejko uczniom nowosolskiej "ósemki” opowiada o swoich podróżach po świecie
Znany wędrownik Jerzy Romejko uczniom nowosolskiej "ósemki” opowiada o swoich podróżach po świecie fot. Krzysztof Koziołek
Spotkania ze znanymi ludźmi, wycieczki, kursy językowe - to elementy programów 13 szkół z powiatu.

Rozdziałem dotacji z Europejskiego Funduszu Społecznego w naszym województwie zajęła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie. Pieniądze otrzymały te szkoły, które napisały najlepsze projekty. Wśród nich jest 13 szkół z naszego powiatu.

Nowosolanie swego nie znają
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to projekt realizowany w podstawówce nr 8 w Nowej Soli, z którego skorzysta 445 uczniów (jego budżet to 99 tys. zł). - Celem projektu jest wzmocnienie przynależności do miejsca urodzenia, dorastania i wychowania. A także wyrównywanie szans edukacyjnych przez wzmocnienie motywacji uczniów do nauki dzięki nowym formom nauczania - wymienia Agnieszka Dębska z "ósemki".

A lekcje faktycznie będą się różnić od tych tradycyjnych. Uczniowie spotkają się bowiem ze znanymi nowosolanami, przejdą szlakiem miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne, pojadą na plener malarski do Szyby, a także wybiorą się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, podczas której będą się musieli wykazać znajomością mapy. A w ramach rozwijania postaw obywatelskich spotkają się na debacie z prezydentem miasta.

Nowe Miasteczko nad morzem

Z projektu "Szkoła na zielonej wyspie" skorzysta 97 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Nowym Miasteczku, dawny "rolniczak" (projekt wart jest prawie 100 tys. zł).

Już jutro 47-osobowa grupa wyjedzie na dwutygodniową wycieczkę dydaktyczną na wyspę Wolin. Na ścieżkach dydaktycznych i ekologicznych zapoznają się np. z budową lasu i charakterystyczna roślinnością. - Warsztaty będą połączone ze szkoleniem językowym, oprócz języka polskiego wykładowym będzie angielski i niemiecki, w zależności od grupy językowej - podkreśla dyrektor szkoły Dariusz Miśkiewicz.

Język na rowerach

20-osobowa grupa z "rolniczaka" wybierze się na rajd rowerowy po okolicach Nowego Miasteczka. Celem ich pięciu jednodniowych wyjazdów będzie sporządzenie turystyczno-rowerowej mapy terenu (też w dwóch językach, oprócz polskiego w niemieckim lub angielskim). A dla kolejnych 30 uczniów z Nowego Miasteczka wakacje rozpoczną się od dwutygodniowego obozu sportowo - językowego, podczas których będą także mieli zajęcia z samoobrony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska