Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedzą w domu i nie narzekają na życie, ale czerpią z niego ile się da. Zobacz, jak seniorzy bawili się na balu andrzejkowym

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Pierwszy Bal Seniora dla Klubów Seniora prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas odbył się przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze
Pierwszy Bal Seniora dla Klubów Seniora prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas odbył się przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze Agnieszka Linka
W Zielonej Górze odbył się pierwszy Bal Seniora dla Klubów Seniora prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas. Była radość, zabawa i pyszne jedzenie. Takiej energii i frajdy z życia rzekomym seniorom mogłaby pozazdrościć niejedna młoda osoba. Obejrzyj zdjęcia i dołącz do jednej z przyparafialnych grup!

W sali przy kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze po raz pierwszy odbył się Andrzejkowy Bal Seniora dla Klubów Seniora prowadzonych przez Parafialne Zespoły Caritas.

W balu wzięły udział cztery kluby, działające przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Ducha Świętego, Miłosierdzia Bożego i Podwyższenia Krzyża Świętego. Na co dzień udzielają się w Parafialnych Zespołach Caritas, prowadzonych przez liderów PZC.

Wieczór był zaplanowany co do ostatniej minuty. Zabawę prowadził i za oprawę muzyczną odpowiadał didżej. Seniorzy brali udział w różnych konkursach, karaoke, turnieju tańca oraz wokalnym. Była też specjalnie przygotowana ścianka, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z balu.

- W przyszłym roku zapraszamy na Diecezjalną Galę Seniorów ze specjalnym udziałem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa - zapowiada ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. - Mam nadzieję, że będzie nas jeszcze więcej i będzie jeszcze bardziej uroczyście i radośnie.

Nie bądź samotny, wyjdź z domu

- Kluby Seniora to żywe grupy na terenie parafii - wyjaśnia Sylwia Grzyb, rzecznik prasowy Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. - Ci ludzie bardzo lubią się ze sobą spotykać. Głównie są to osoby samotne. Często widują się chociażby po to, by porozmawiać przy kawie, herbacie i cieście, ale dobrą zachętą są też różnego rodzaju uroczystości, np. urodziny, czy imieniny. Lubią też spędzać czas aktywnie, stąd organizują wyjazdy i korzystają z propozycji diecezjalnej Caritas.

Jedną z propozycji dla uczestników PZC i Klubów Seniora są karty na codzienne zakupy, z której korzystają również osoby mieszkające w miejscowościach poza Zieloną Górą. Spośród innych inicjatyw aktywizujących należy wymienić warsztaty ze zdrowej żywności i sposobów na niemarnowanie jedzenia, warsztaty florystyczne oraz przygotowywanie ozdób świątecznych.

Zielonogórzanie chwalą sobie uczestnictwo w Klubach Seniora i propozycje spędzania wolnego czasu.

- To bardzo dobry pomysł - bez wahania stwierdza pani Małgorzata Bosa - Takich spotkań integrujących powinno być więcej. Właśnie wspominamy z koleżankami nasz wyjazd do Cottbus. Wielu z nas przekonało się już, że lepiej wyjść z domu i nie siedzieć przed telewizorem w samotności.

Pani Bosa zwróciła też uwagę na fakt, że młodzi pochłonięci pracą zawodową i codziennymi obowiązkami nie mają czasu dla swoich rodziców i dziadków. Z kolei seniorzy nie widzą sensu wychodzenia z domu, poza koniecznością załatwienia najpilniejszych spraw, np. zakupów. Tymczasem spotkanie z drugim człowiekiem jest dla starszych ludzi najważniejsze.

- Miejsca takie jak chociażby Parafialne Zespoły Caritas pozwalają poznać kogoś, kto funkcjonuje na tej samej fali, ma podobne problemy i ograniczenia zdrowotne - wymienia pani Małgorzata - Jednocześnie dają możliwość spotkania kogoś, komu można zaufać, a to bardzo ważne, bo dziś tak dużo się mówi, by nie wpuszczać do domu nieznanych osób i nie odbierać niezidentyfikowanych telefonów. To można przełamać aktywizując senioralne środowiska.

Mieszkanka parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zapytana o to, czym zajmują się w swoim Parafialnym Zespole Caritas mówi, że podejmują rozmaite działania. Najczęściej spotykają się, by porozmawiać i działają na rzecz parafii. Sadzą więc kwiaty, odwiedzają osoby samotne, organizują paczki i sprzedają świece. W tym przedświątecznym okresie postanowili zorganizować wieczerzę wigilijną dla mieszkających na terenie parafii Ukraińców i podzielić się z nimi opłatkiem. - Chcemy, żeby było świątecznie, żeby mogli poczuć atmosferę naszych świąt, a później my będziemy z nimi, gdy nadejdzie czas ich prawosławnych świąt - podsumowuje pani Małgorzata.

- Jestem w Klubie Seniora "Irys" i jestem bardzo zadowolona - stwierdza pani Janina Wolańska. - Wcześniej pracowałam aktywnie zawodowo, ale od trzech lat już nie pracuję, a tu przecież trzeba zorganizować swoje życie. Bezwzględnie warto znaleźć jakąś grupę i się do niej przyłączyć. Bardzo się cieszę, że dziś tylu nas tu jest.

Zobacz też wideo: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Konkurs Patriotyczny "Ojczyzno Ma"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska