Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Stanisław Dębicki. Tworzył pierwszy skład zespołu Terno

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Stanisław Dębicki zmarł po długiej chorobie w czwartek 11 marca
Stanisław Dębicki zmarł po długiej chorobie w czwartek 11 marca archiwum prywatne
We wtorek 16 marca o 8.45 odbędzie się pogrzeb Stanisława Dębickiego. Gitarzysta i tancerz zmarł 11 marca.

Stanisław Dębicki zmarł po długiej chorobie w czwartek 11 marca. Miał 78 lat. Był artystą cygańskim, znakomitym folklorystą oraz instrumentalistą. Prywatnie był bratem Edwarda Dębickiego, najbardziej znanego gorzowskiego Cygana, twórcy teatru muzycznego Terno.

Stanisław Dębicki. Wspomina go Leszek Bończuk

- Przez 60 lat nieprzerwanie tworzył i popularyzował folklor i kulturę artystyczną Cyganów polskich - wspomina Stanisława Dębickiego Leszek Bończuk ze Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej.
- Stanisław Dębicki swą karierę artystyczną rozpoczął w 1955 r. z chwilą założenia przez jego brata - Edwarda Dębickiego zespołu pieśni i tańca „Kcham” („Słońce”), który po kilku latach przyjął nazwę „Terno” („Młodzi”). Wysoki poziom artystyczny zespołu, liczne koncerty i udział w festiwalach w kraju i za granicą zaowocowały profesjonalną weryfikacją Ministerstwa Kultury i Sztuki, która nadała Stanisławowi Dębickiemu status artysty estradowego (1965 r.). Występował również gościnnie z zespołem „Kris Romano” i „Czarne Perły”. Z Teatrem Muzycznym „Terno” swój kunszt wykonawczy prezentował we Francji, USA i Kanadzie, gdzie m.in. został laureatem prestiżowej, indywidualnej nagrody „Złotej Gwiazdy”, jako najlepszy tancerz amerykańskiego festiwalu, otrzymując bardzo cenny złoty zegarek wysadzany brylantami - przytacza sylwetkę zmarłego 78-latka Bończuk.

- Dębicki przez lata wyszkolił wielu młodych cygańskich adeptów sztuki tanecznej, którą to wiedzę czerpał wraz z bratem Edwardem z wielopokoleniowego, słynnego artystycznego taboru z rodów: Korzeniowskich, Krzyżanowskich, Wajsów, Zielińskich... Dzięki swej pasji tworzenia, Stanisław Dębicki przyczynił się również w wielkim stopniu do utrwalenia oryginalnej, autentycznej kultury artystycznej Romów w Polsce - wspomina dalej Leszek Bończuk. Artystę żegna on słowami: Mek Deweł deł tuke miśtypen de boliben! (Niech Ci Bóg da szczęście w niebie, drogi bracie).

12 kwietnia 2012 r. z okazji Światowego Dniu Romów w uznaniu wieloletniej i kulturotwórczej działalności na rzecz tworzenia i upowszechniania cygańskiej kultury narodowej, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP nadał Stanisławowi Dębickiemu Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Kiedy pogrzeb?

Pogrzeb Stanisława Dębickiego odbędzie się we wtorek 16 marca o 8.45 w tzw. starej kaplicy obok głównej alei cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej w Gorzowie.

Czytaj również:
Lubuszanie, którzy zmarli w styczniu 2021. Lista jest długa...

WIDEO: Zmarli 2020 - Polacy, którzy odeszli w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska