Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowita wystawa „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” - już otwarta w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Redakcja
Rok temu hitem w Muzeum Ziemi Lubuskiej była wystawa obrazów Jacka Malczewskiego. Tym razem dyr. Leszek Kania wypożyczył z Muzeum Narodowego w Krakowie 34 płótna różnych malarzy, m.in. przyjaciół i uczniów Malczewskiego.

Wiosną 2017 r. ponad 6 tys. osób w niespełna dwa miesiące zwiedziło w Muzeum Ziemi Lubuskiej wystawę 33 dzieł Jacka Malczewskiego, wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie. Teraz z tej samej instytucji przyjechały do Zielonej Góry obrazy namalowane w latach 1900-2000. Są wśród nich dzieła przyjaciół i uczniów Malczewskiego.

„Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” jest wystawą przekrojową. Wpisuje się w 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dekret wydany 28 listopada 1918 roku przez Józefa Piłsudskiego umożliwił kobietom czynne uczestnictwo w wyborach. Dokument stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci”.

„Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” wpisuje się też w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Myślę tu o Leopoldzie Gottliebie - malarzu, który nie tylko pięknie portretował kobiety, ale również którego działalność wpisuje się w setną rocznicę odrodzenia naszego kraju - mówi dyr. MZL Leszek Kania. - Gottlieb w 1914 r. wstąpił do tworzących się legionów marszałka Piłsudskiego. I przez kilka lat był takim nadwornym artystą, który dokumentował to, co się w legionach działo.

Wystawę „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” otwierała w piątek, 27 kwietnia 2018 r., też kuratorka ekspozycji Anna Budzałek, która tak zachęca do zwiedzania zielonogórskiej wystawy: „Prace te nie są typowym portretem, lecz często swoistym przypatrywaniem się kobietom, czy wręcz dyskretnym ich podglądaniem. Dużo w tym malarstwie czułości, szacunku i należytej powściągliwości, gdyż portretowane to zazwyczaj żony i inne bliskie artystom osoby”.

Zobacz też wyjątkowy koncert w Filharmonii Zielonogórskiej - polskie prawykonanie dzieła Mozarta!

Wystawę „Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” możemy oglądać w Galerii Nowy Wiek w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze do 24 czerwca 2018 r.
Najbliższe terminy:
środa, 2 maja: 11.00 - 17.00
piątek, 4 maja: 11.00 - 17.00
sobota, 5 maja: 10.00 - 15.00
niedziela, 6 maja: 10.00 - 16.00

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska