Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy szejkanat

Dariusz Brożek
Złoża ropy pod Międzychodem są testowane już od dwóch lat, ale przemysłowe wydobycie ruszy dopiero za trzy lub cztery lata.
Złoża ropy pod Międzychodem są testowane już od dwóch lat, ale przemysłowe wydobycie ruszy dopiero za trzy lub cztery lata. fot. Dariusz Brożek
Najwcześniej w 2009 r. rozpocznie się eksploatacja złóż ropy i gazu w Puszczy Noteckiej.

Złoża surowców energetycznych w okolicach Grotowa i Lubiatowa należą do największych w kraju. Eksperci szacują, że można tam wydobyć 7,2 mln ton ropy i ponad 5 mld m sześc. gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło przetarg na budowę kopalni, czyli tzw. Centralnego Ośrodka Wydobywczego.

- Zainteresowane firmy powinny do 14 lutego złożyć wniosek o udział w postępowaniu przetargowym - mówi Małgorzata Polkowska z PGNiG.

Kopalnia pod Drezdenkiem

To już drugi przetarg. Poprzedni zaskarżyło jedno z konsorcjów biorących w nim udział, dlatego PGNiG musiało powtórzyć procedury. Budowa Centralnego Ośrodka Wydobywczego ma być ukończona w ciągu 24 miesięcy.

Jeśli rozpocznie się w przyszłym roku, jest szansa, że wydobycie kopalin ruszy w 2009 r.
Surowce energetyczne mają być wydobywane w pięciu miejscach i tłoczone do kopalni. Następnie ropa będzie przesyłana rurociągiem do terminalu w Wierzbnie w gm. Przytoczna, a gaz ma być tłoczny do zakładu w Grodzisku Wlkp. Wielkopolanie liczyli, że kopalnia powstanie na terenie gminy Międzychód. Stawką są bowiem podatki od nieruchomości oraz za instalacje wydobywcze i przesyłowe. To kilka milionów złotych rocznie. Kopalnia wybudowana zostanie jednak na terenie gminy Drezdenko - zaledwie kilkaset metrów od lubusko-wielkopolskiej granicy.

Podatki na osłodę

Wielkopolanom zostaną na osłodę udziały w tzw. opłatach eksploatacyjnych. Większa część złóż znajduje się na terenie gminy Międzychód, dlatego ponad 70 proc. pieniędzy za wydobycie ropy i gazu trafi do miejscowego magistratu.
Dwa lata temu eksperci obliczyli, że Międzychód może liczyć na blisko 7 mln zł rocznie za wydobycie ropy i dodatkowo na 800 tys. podatków od nieruchomości Dochody gminy mogą być jeszcze wyższe, gdyż złoża są jednak większe niż szacowano w 2004 r. i od tej pory zmieniły się ceny tych surowców.

- To dla nas ogromne pieniądze - podkreśla burmistrz Roman Musiał.
Jaskółką zwiastującą rzekę petrozłotówek jest 300 tys. zł, które Międzychód otrzymał w tym roku za testowanie złóż.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska