MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. Odcisk kociej łapy sprzed 600 lat

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
W trakcie prac związanych z remontem dachu i elewacji kruchty przy elewacji południowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu odsłonięto fragment elewacji świątyni, uwidaczniając dawne wejście do kościoła z początku XV w., które jeszcze w tym samym stuleciu zasłonięto, dobudowując kruchtę.
W trakcie prac związanych z remontem dachu i elewacji kruchty przy elewacji południowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu odsłonięto fragment elewacji świątyni, uwidaczniając dawne wejście do kościoła z początku XV w., które jeszcze w tym samym stuleciu zasłonięto, dobudowując kruchtę. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Podczas prac konserwatorskich w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu, na cegle znajdującej się przy wejściu do świątyni odkryto odcisk kociej łapy. Prawdopodobnie 600 lat temu zostawił go zwierzak, który nadepnął na świeżo uformowaną cegłę, przygotowaną do budowy kościoła.

Zakończyły się już badania architektoniczne i konserwatorskie wieży kościoła na placu Klasztornym w Żaganiu, należącego do dawnego opactwa augustianów - Pomnika Historii. - Badania prowadziły Natalia Pawłowska i Małgorzata Rzepecka z firmy Artnova Konserwacja Zabytków s.c., w konsultacji z prof. Andrzejem Kadłuczką z Krakowa - Informuje Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator zabytków. - Jak ustalono, wieża wybudowana została przy południowej elewacji korpusu świątyni w latach 1514-1525, w miejscu starszej smukłej gotyckiej wieży z iglicą, która zawaliła się w 1439 r. Nowa wieża zwieńczona została strzelistą iglicą z obejściem krenelażowym z wieżyczkami.

Historia zabytku, historią pożarów

Po pożarze w 1677 r. iglicę zastąpiono cebulastym hełmem, miała ona charakterystyczną dla dolnośląskich wież z okresu XVI-XVII w. formę czworoboku, przechodzącego w górnej części w oktogon, na którym osadzono hełm. Po pożarze w 1730 r. nadbudowano górną część wieży na poziomie obecnych tarcz zegarowych, które widoczne są już na rysunkach. B. Werhnera z 1737 r. W miejsce cebulastego hełmu wykonano dach mansardowy. Od tego czasu wieża zachowała się niemal w nie zmienionej formie do dnia dzisiejszego.

Odkrycie nieznanego wejścia

W trakcie prac związanych z remontem dachu i elewacji kruchty przy elewacji południowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu odsłonięto fragment elewacji świątyni, uwidaczniając dawne wejście do kościoła z początku XV w., które jeszcze w tym samym stuleciu zasłonięto, dobudowując kruchtę. Jej mury po usunięciu wtórnych tynków odsłoniły gotycki wątek. Na poziomie poddasza uwidocznił się zarys ostrołukowego profilowanego portalu oraz laskowanie gotyckiego okna, które pierwotnie sięgało niżej. Odsłonięte fragmenty zabytku poddano badaniom architektonicznym.

źródło: Wojewódzki Lubuski Konserwator Zabytków

W trakcie prac związanych z remontem dachu i elewacji kruchty przy elewacji południowej kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu odsłonięto fragment elewacji świątyni, uwidaczniając dawne wejście do kościoła z początku XV w., które jeszcze w tym samym stuleciu zasłonięto, dobudowując kruchtę.

Niezwykłe odkrycie w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Żagani...

Zobacz też: Pożar dawnego, zabytkowego młyna w Klenicy z XVII w

Zobacz film Jana Mazura z kościoła Mariackiego w Żaganiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska