Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siatka szkół w Zielonej Górze? Przeszła, ale radni dziwnie głosowali [ZDJĘCIA, FILM]

Redakcja
Wiceprezydenci Zielonej Góry Wioleta Haręźlak i Dariusz Lesicki podczas wtorkowej (28 marca) sesji oświatowej.
Wiceprezydenci Zielonej Góry Wioleta Haręźlak i Dariusz Lesicki podczas wtorkowej (28 marca) sesji oświatowej. Mariusz Kapała
We wtorek, 28 marca, rada Zielonej Góry przyjęła uchwałę, choć radni dziwnie głosowali. Byli za, a nawet przeciw. Co zatem we wrześniu i kolejnych latach czeka uczniów? Do jakiej szkoły pójdą?

We wtorek, 28 marca, zielonogórscy radni przyjęli nową siatkę szkół w mieście, która dostosowana jest do wymogów reformy oświatowej. Chodzi m.in. o likwidację gimnazjów i wprowadzenie ośmioletnich szkół podstawowych. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 września.

Głosowanie nad siatką było dość nietypowe. Dlaczego? Uchwałę przyjęto głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości. Na "tak" głos oddał też jedyny reprezentant SLD w radzie - Tomasz Nesterowicz. Kluby Zielona Razem i Platformy Obywatelskiej nie głosowały. W ten sposób chciały wyrazić sprzeciw wobec sposobu wprowadzania reformy. Jednocześnie taka postawa nie blokowała uchwały, która została przyjęta.

- Dlaczego nie zagłosowaliście przeciw? - pytali radni PiS swoich kolegów. Ci tłumaczyli, że skoro miasto zostało zmuszone do opracowania nowej sieci szkół, to musiało to zrobić. - Nie chcieliśmy zostawiać rodziców w niepewności. Dość już tego zamieszania. Ale z drugiej strony chcieliśmy pokazać, że my tej reformy, tak przygotowanej, a właściwie nieprzygotowanej nie chcemy - mówili.

Stąd też radni później przyjęli apel w sprawie wstrzymania reformy. Dokument został przyjęty głosami radnych Klubów Zielona Razem i Platformy Obywatelskiej. Na tak głosował też radny Tomasz Nesterowicz (SLD), który także nie zgadza się z trybem i sposobem wprowadzania oświatowych zmian.

Te najważniejsze zmiany to: Gimnazjum nr 1 stanie się Szkołą Podstawową nr 2, a Gimnazjum nr 6 - Szkołą Podstawową nr 13. Do Gimnazjum nr 2 przeniesie się VI LO (obecnie w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej), a do Gimnazjum nr 7 - V LO (obecnie przy ul. Kingi). Do Gimnazjum nr 3 przeprowadzi się SP-6 (obecnie przy ul. Moniuszki). Jej miejsce zajmie przedszkole (to z ul. Jana z Kolna, a tam pozostanie jego filia). Przedszkolem nr 46 zostanie obecna Akademia Talentów przy ul. Rzeźniczaka i wejdzie w skład Zespołu Edukacyjnego nr 9 (razem z SP-11).
Podstawówka na os. Zastalowskim nie powstanie przy ul. Źródlanej. Tu ze względu na kaskadowy teren i linie wysokiego napięcia koszty byłyby zbyt duże. Nie można też rozbudować SP-11, bo zmieści się na tym terenie 8 klas, a potrzeba aż 17. Stąd wybrano działkę za przedszkolem przy ul. Batorego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska